7904 ogledov

Luka ni in ni uspel zadeti, a je našel način za zmago Dallasa

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so v gosteh premagali San Antonio Spurs s 113:107.

Dallas Mavericks so se po izjemni zmagi proti branilcem naslova Denver Nuggets, ko je Kyrie Irving z metom v zadnji sekundi prinesel zmago zasedbi iz Teksasa, tokrat pomerili z najslabšim moštvom zahodne konference, gostovali so pri moštvu San Antonio Spurs. To je v celotni sezoni zbralo le 15 zmag ob 53 porazih. Sedmi Dallas je v obračun vstopil z razmerjem 39-29.

Luka Dončić je tokratni dvoboj sicer odlično odprl. V prvih treh minutah je tako zbral šest točk, najprej je zadel trojko, nato pa še koš ob prekršku, ki mu je uspešno dodal še zadeti prosti met. V preostalih napadalnih akcijah gostov je zbral že tri asistence, Mavs so povedli s 14:9.

Košarkarji iz severnejšega dela Teksasa so tudi v naslednjih minutah ohranjali prednost, a je ta po trojki Treja Jonesa nato skopnela le na točko. Trener Dallasa Jason Kidd se je odločil za minuto odmora.

Slovenski zvezdnik, ki je zadel svoja prva dva meta na tekmi, je nato zgrešil naslednjih šest poizkusov iz igre, a je še naprej uspešno podajal soigralcem. Tri minute pred koncem četrtine je na klop sedel s petimi asistencami. Po njegovem odhodu s parketa je dirigentsko palico prevzel Irving, ki je prvih 12 minut kasneje uspešno zaključil s košem ob zvoku sirene za prednost z 38:30. Znova je bil ob tem navdušen tudi Dončić.

Po minuti in pol druge četrtine se je Slovenec vrnil v igro, že po nekaj sekundah pa je z dobrim postavljanjem izsilil osebno napako Cedija Osmana v napadu. Turek je nato nad njim storil še prekršek v obrambi, Luka je zadel enega od dveh prostih metov. Vendar  mu še najprej ni in ni stekel met iz igre, po njegovem sedmem zaporednem zgrešenem metu se je San Antonio še enkrat več približal le na točko zaostanka.

Sedem minut pred koncem polčasa so Spurs povedli po dveh prostih metih Victorja Wembanyame. A hitro je prišlo do novega preobrata, po že osmi podaji Dončića, ki je imel tako več asistenc kot doseženih točk (7), je Daniel Gafford z zabijanjem poskrbel za 54:50.

Omenjeni dvojec je tri minute in pol pred odhodom na glavni odmor prednost dvignil na sedem točk naskoka, ob tem je Luka prišel že do 11. asistence. V obrambi je ukradel žogo, z dvema prostima metoma pa nato poskrbel za 61:52.

Ko je minuto in 44 pred koncem druge četrtine naposled zadel tudi met iz igre (3/13), to je proslavil z visoko dvignjenimi rokami in zamahom, je naskok narastel že na 13 točk, a so gostje nato nekoliko slabše odigrali sam zaključek polčasa.

Spurs so s štirimi zaporednimi točkami zaostanek namreč znižali na 56:65.

Luka je zbral 11 točk in prav toliko podaj, zabeležil je še pet skokov. Tudi prvi zvezdnik domače zasedbe Wembanyama ni bil uspešen pri metih iz igre, ob metu 1/6 je vpisal 8 točk, od tega jih je s črte prostih metov dosegel 6 (6/6).

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

San Antonio je na začetku tretje četrtine nanizal dve trojki in se približal le na pet točk zaostanka, po kopici neuspešnih napadov na obeh straneh pa je strelsko sušo obe prekinil Wembanyama. Farncoz je nato podal še za uspešen met za tri točke Jeremyja Sochana, na semaforju pa se je izpisal izid 67:67. Dallas je v več kot štirih minutah drugega polčasa dosegel le dve točki.

Po Dallasovi minuti odmora je Dončić vknjižil 12. podajo, trojko je zadel P. J. Washington. Po košu Derecka Livelyja II. je Dallas povedel za pet točk. Luka, ki je v drugem polčasu zgrešil še štiri mete (skupno 3/17) je na klop sedel slabih pet minut pred koncem četrtine.

Spurs so dve minuti kasneje po trojki Osmana povedli z 81:77, a sta s košema za izenačenje odgovorila Maxi Kleber in Irving. Luka se je na parket vrnil pri zaostanku za točko. Sledili sta njegovi asistenci za koša Gafforda in Tima Hardawayja Jr., ob koncu četrtine pa je s trojko prišel tudi do svojih edinih točk v tretjem delu igre. Dallas je takrat popeljal do 91:84.

Na začetku zadnje četrtine je Irving s prostima metoma prednost dvignil na +9, a gostje še enkrat več niso in niso uspeli zadeti iz igre. Tokrat so brez uspešnega meta ostali štiri minute in pol, Spurs pa so se po košu Jonesa v tem obdobju približali na 92:93.

Na polovici četrtine je bil rezultat izenačen pri 95. točki. Luka je naposled zadel (5/25), a so domači odgovorili s štirimi zaporednimi točkami. Do nove menjave v vodstvu je prišlo po trojki Danteja Exuma, ob tem je Dončić prišel do 15. asistence, Dallas je povedel s 100:99.

Dve minuti in pol pred zadnjim piskom sirene je Luka pod košem našel Irvinga, ki je poskrbel za tri točke naskoka, na drugi strani je s slabo podajo žogo zapravil Wembanyama. Irving je zadel še enkrat za 106:101.

Dobro minuto pred koncem je bil na drugi strani natančen Devin Vassell, a je nato z novo trojko, četrto iz štirih poizkusov, odgovoril Exum. Avstralec je tako poskrbel za 109:103. Ostalo je še 36 sekund.

Po minuti odmora je San Antonio preko Jonesa hitro zadel dva prosta meta. Enako je storil tudi Exum.

Wembanyama je znova poskrbel za štiri točke razlike, po pritisku domačih igralcev na Exuma pa je ta z dolgo podajo našel Kleberja, Nemec pa je podal do samega Dončića, ki je zadel za končnih 113:107. Spurs so krenili še v zadnji napad, zgrešili met, žogo je pobral Slovenec in tako prišel do trojnega dvojčka.

Ob zelo slabem metu iz igre 6/27 (22,2 odstotka) je Luka vpisal 18 točk, k temu pa je dodal še 10 skokov in kar 16 podaj, s slednjimi je tako našel način za uspeh Dallasa. Irving je dosegel 28 točk, Exum pa 16.

Pri San Antoniu je Jones zbral 23 točk, Vassell 19, Keldon Johnson 14, Sochan 13, Wembanyama pa 12 ob 11 skokih in šestih blokadah. Francoz je iz igre metal 23,1-odstotno (3/13).