Živilci

Oljarna Kocbek: Za Kitajce je bučno olje kot zdravilo

Oljarna Kocbek, ki z bučnim oljem osvaja Kitajsko, na domače prodajne police pa pošilja še čips, je naj živilec 2023 med mikro in malimi podjetji
07.06.2023 14:05
Dopolnjeno: 07.06.2023 15:12
Čas branja: 5 min
Oljarna Kocbek: Za Kitajce je bučno olje kot zdravilo
Gorazd Kocbek in Miša M. Kocbek Foto: Jana Petkovšek Štakul

Oljarna Kocbek, ki bo konec tega desetletja zaokrožila stoletnico delovanja, je lani na trg uspešno poslala bučni pesto, na trg prihajata še bučni čips in gin iz buč. Podjetje je strokovna komisija prepoznala za najboljše živilsko podjetje 2023 med mikro in malimi podjetji in ga s kipcem nagradila danes na Vrhu kmetijskih in živilskih podjetij v Portorožu.

O novih izdelkih in načrtih zadovoljen, da je kriza zaradi covida mimo, pripoveduje Gorazd Kocbek, predstavnik tretje generacije te družinske oljarne iz Sv. Jurija ob Ščavnici, ustanovljene leta 1929.

Leto prej je namreč Alojz Kocbek, Gorazdov dedek, kupil zemljišče, kjer so še danes. »Ob hiši je bil tudi mlin. Že leto pozneje se je dedek začel s tem ukvarjati samostojno – nadaljeval je mlinarstvo in sočasno začel pridelovati olja. Od takrat delamo vsak dan brez prekinitve,« pripoveduje Gorazd Kocbek, ki je od očeta Antona vodenje oljarne prevzel pred 17 leti.

V oljarni je vedno zelo živahno. Ko začnejo rasti prve solate, se namreč poveča tudi poraba bučnega olja, kar zanje pomeni povečano prodajo. Dinamično pa je tudi zato, ker damski del družine – Gorazdova soproga Miša in njegova mama – v kuhinji veliko improvizira in preizkuša nove recepte – z bučnimi semeni, seveda.

Posebno razpoloženje pa je tudi takrat, ko jih obiščejo skupine. »V oljarni gostom pripravimo multisenzorično izkušnjo od ogleda in pridelave bučnega olja do pokušnje naših izdelkov. To je za marsikoga nepozabno doživetje,« pravi Gorazd Kocbek.

Letos uspešno nadaljujejo prodajo bučnega olja in različnih izdelkov z bučnimi semeni, hkrati za trg že pripravljajo nove. Njihovi izdelki so izključno iz bučnih semen lokalnih pridelovalcev, olje pa pridobivajo po tradicionalni metodi.

V ponudbi njihovih izdelkov so poleg bučnih olj še sončnična olja, olje oljne ogrščice, druga rastlinska olja, bučna semena, sol z bučno pogačo, bučni pesto, salama z bučnimi semeni, čokolade in testenine z bučnimi semeni, sušeni Luštov paradižnik v bučnem olju, balzam za ustnice iz bučnega olja in naravno milo z bučnim oljem.

Bučni pesto se je uspešno uveljavil na trgovskih policah več večjih trgovcev, prodajne napovedi so tudi za letos glede na povpraševanje trgovcev zelo spodbudne.

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Kmalu naprodaj tudi čips

Trenutno potekajo zadnja usklajevanja, preden bodo na police velikih trgovcev in bencinskih servisov dali bučni čips, ki ga iz bučnih semen izdelujejo s partnerjem. Prodaja naj bi stekla še pred poletjem, napoveduje Gorazd Kocbek.

Čips so poskušali izdelovati iz bučne pogače, ki je kot stranski produkt pridelave bučnega olja izredno iskana. »Bučna pogača ima precej več beljakovin in manj maščob, zaradi česar bi lahko razvili izdelke v segmentu zdrave prehrane. A ker je surovina presuha, bo potreben še dodaten razvoj,« pojasnjuje prvi človek Oljarne Kocbek, kjer si prizadevajo, da so njihovi izdelki ne le izjemne kakovosti, temveč predvsem drugačni od konkurence.

Njihovo bučno pogačo zelo hvalita tudi Sanja Čakarun in Goran Žerdin, ki izdelujeta svežo fermentirano hrano pod blagovno znamko Kis in kvas.

Da so pri Kocbekovih zelo inovativni, kaže tudi najbolj aktualno sodelovanje pri nastajanju novega gina znamke Heaven & Hell, saj so izdelali tudi gin z bučnimi semeni in bučo.

Na Kitajskem veliko povpraševanje

Medtem ko so med korono izgubili stalne kupce na ruskem in ameriškem trgu, jih zdaj ne izpustijo iz rok Kitajci, ki veliko povprašujejo po njihovem bučnem olju in tudi bučnih semenih.

»Bučno olje, ki ga sicer prodajamo v stekleničkah po deciliter, je mogoče kupiti predvsem v specializiranih prodajalnah s superhrano. Kitajci bučno olje uživajo kot zdravilo. Zanimajo se tudi za našo kozmetiko in milo. Kaže tudi, da bomo na Kitajsko začeli izvažati bučna semena. Kar je res zanimivo, saj je Kitajska sama velika pridelovalka buč. Pa vendar so pogoji pridelave v Evropi boljši, kar vpliva na višjo kakovost, zaradi česar naj bi bučna semena prav tako prodajali kot superživilo. Veliko zanimanja je tudi za bučno pogačo,« opisuje sogovornik.

Kljub suši lani rekordna letina, letos pa …

Oljarna Kocbek surovino dosledno kupuje v lokalnem okolju. Četudi je bila lani suša, je bila letina buč in semen rekordna, bučno olje pa zdaj nekaterim proizvajalcem celo ostaja. Še julija je kazalo, da bo letina katastrofalna. Poleg tega so se podražila gnojila, in sicer za 500 evrov na hektar.

»Na hektarju zemlje je mogoče pridelati ob dobri letini tono suhih bučnih semen, medtem ko je bila lani rekordna letina, in sicer kar 1.300 kilogramov suhih semen na hektar. Podražitve so letos pomenile vsaj 3,5 evra višjo ceno litra olja. Ob tem so se podražili še druge surovine in gorivo. Ker pa nekaterim olja ni uspelo prodati, je na trgu nastal presežek in je zato cena konec minulega leta nekoliko upadla,« razlaga Gorazd Kocbek.

Kako bo letos zaradi nekaljivosti semen, ni jasno, Dejstvo je, da je denimo v Pomurju vzklila samo desetina odstotkov posejanih buč in da bo zaradi tega jeseni bučno olje dražje. Najbolj prizadeta je hibridna vrsta rustikal, ki je v Sloveniji sicer najbolj razširjena.

Zanimivi tudi na Japonskem

In od kod vse dobivajo naročila? Kitajska je trenutno največji odjemalec iz tujine, sledijo Kazahstan, Japonska in Tajvan. Želijo si čim prej obuditi angleški, azijski in ruski trg. Večino olja – 80 odstotkov – še vedno prodajo slovenskim kupcem. Tujino, še posebej Dubaj, bodo tudi v prihodnje nagovarjali z bučnim oljem in kaviarjem.

Leto pridobivanja certifikatov

Oljarna Kocbek je v letu 2020 pridobila vrsto certifikatov kakovosti:

  • naše najboljše (za bučna olja), ki ga podeljuje Zavod za turizem Maribor,
  • naše najboljše (za enkratno doživetje ogleda oljarne), ki ga podeljuje Zavod za turizem Maribor,
  • certifikat in znak Slovenia Unique Experience (za edinstvena doživetja: multisenzorično doživetje v Oljarni Kocbek), ki ga podeljuje Slovenska turistična organizacija
  • slovenski oskar embalaže 2022 za izvedbo luxury black bottle v okviru mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra;
  • mednarodno priznanje red dot za izvedbo luxury black bottle.

V letu 2021 pa so popolnoma obnovili, dozidali in rekonstruirali staro poslopje, zagotovili večje prostore za oljarno in polnilnico, s tem pa povečali proizvodne zmogljivosti.

»Izboljšali smo konkurenčnost, povišali dodano vrednost in spodbudili trženje kmetijskih proizvodov,« poudarja Miša M. Kocbek. Podjetje trenutno zaposluje štiri ljudi in ustvarja kar 73 tisoč evrov dodane vrednosti, lani so ustvarili dobrega pol milijona evrov prihodkov.

»Dosegli smo vse postavljene cilje, kot so racionalizacija proizvodnje ter povečanje učinkovitosti in produktivnosti v vseh fazah poslovanja, uspešna izvedba investicij, ki bodo pripomogle k dolgoročnemu razvoju podjetja, zagotovili stalno visoko kakovost svojih izdelkov ter povečali prepoznavnost blagovne znamke doma in v tujini,« našteva Miša M. Kocbek.

Nadaljujejo razvoj novih izdelkov in širitev ponudbe ter vstopanje na zanimive trge, izboljšali so zadovoljstvo zaposlenih in povečali učinkovitost delovnega procesa, s tem zagotovili stabilnost poslovanja, rast dohodka, likvidnost in dolgoročni razvoj.

Pred nedavnim so na streho oljarne namestili sončne panele, s čimer so zagotovili, da je celoten objekt energetsko neodvisen.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako se mlada Štajerka pri prodaji olja povezuje s Špancem in Italijanom
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako se mlada Štajerka pri prodaji olja povezuje s Špancem in Italijanom 1

Skupaj bodo tržili košarico treh olj – bučnega iz Slovenije, dimljenega oljčnega iz Španije in ekstra deviškega oljčnega olja iz Italije

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: olajšanje znova na vidiku
AGROBIZ
Kdo bo lahko točil kurilno olje v traktor, tovornjak ...
Agrobiznis
Tanja Smrekar Kdo bo lahko točil kurilno olje v traktor, tovornjak ... 4

Odgovarjamo na nekaj vprašanj o tem, pod kakšnimi pogoji bodo lahko kmeti, gozdarji in čebelarji točili kurilno olje v svoja prevozna sredstva in stroje

FINANCE
Avto
Silovit prodor Kitajcev lahko Evropo spremeni v neto uvoznico avtomobilov
Avto
AvtoMiloš Milač Silovit prodor Kitajcev lahko Evropo spremeni v neto uvoznico avtomobilov

S prenosom proizvodnje evropskih in ameriških avtomobilskih znamk na Kitajsko ter prodorom kitajskih znamk bo leta 2025 po napovedi PwC prišlo do zasuka blagovne menjave med Kitajsko in Evropo.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z novo vinsko kletjo Colnar do energetske in okoljske nevtralnosti
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z novo vinsko kletjo Colnar do energetske in okoljske nevtralnosti

Grozdje bodo predelali tako rekoč brez odpadkov, ogljikov dioksid, ki nastane pri fermentaciji alkohola, bodo predelali v sodo bikarbono in z njo zaščitili vinograde, s svojo sončno elektrarno pa proizvedli več elektrike, kot je porabijo

AGROBIZ
Agro HI-tech
Znanstvenica iz Srbije išče rešitev za piščance v italijanski Padovi
Agrobiznis
Agro HI-techBiserka Povše Tašić Znanstvenica iz Srbije išče rešitev za piščance v italijanski Padovi

(Hi-tech klepet) Z Marijo Bošković Cabrol z beograjske veterinarske fakultete o različnih vplivih na kakovost mesa, ki ga uživamo

FINANCE
Šijeva Kitajska – država konfliktov
Finance
Stephen S. Roach Šijeva Kitajska – država konfliktov 1

Partija je povsem izgubila kompas v neskončnem opevanju najprej Šija kot osrednjega kitajskega voditelja, potem ideoloških vrlin njegovih misli in nazadnje vseobsegajoče potrebe po »holističnem pristopu k nacionalni varnosti in spodbujanju nacionalne varnosti na vseh področjih in stopnjah dela partije in države". Z drugimi besedami, modernizacija in gospodarska rast sta sprejemljivi, vendar le pod Šijevimi pogoji.

FINANCE
Trgovci, gostinci, dostavljalci in drugi: kdo že občuti inflacijsko izčrpanost slovenskega kupca
Finance
Teja Grapulin Trgovci, gostinci, dostavljalci in drugi: kdo že občuti inflacijsko izčrpanost slovenskega kupca 1

Ponekod je krčenje povpraševanja bolj izrazito