L. PA. | 15. 10. 2023, 08:00

Prihaja "sezona" dišečih sveč, pa so lahko škodljive za vaše zdravje?

Profimedia

So dišeče sveče, s katerimi se sploh v hladnih jesenskih dneh radi obdajamo v udobju svojih domov, popolnoma neškodljive?

Dišeče sveče so za marsikoga ena tistih drobnih radosti življenja, za katere ni potrebno veliko sredstev ali truda. Najdemo jih v tisoč in enem vonju, embalaži in cenovnem razredu, od dišečih svečk prestižnih znamk, kakršne so na primer Diptique ali Jo Malone, do tistih s sintetičnim vonjem piškota ali vanilje, ki jih lahko dobite v vsaki malo bolje založeni trgovini z živili.

Poleg tega ne potrebujete posebnih okoliščin, da jih prižgete, razen malo hladnejših temperatur, ki so po navedbah vremenoslovcev zdaj končno pred vrati. Z njimi si lahko polepšate atmosfero, že ko preprosto jeste večerjo, gledate najljubšo serijo ali se na kavču zatopite v dobro knjigo s kozarcem vina v roki.

Priljubljenost dišečih sveč se je še povečala med pandemijo koronavirusa, ko so bili ljudje prisiljeni preživljati več časa doma. V ZDA je prodaja po podatkih ResearchAndMarkets.com zrasla za 30 %, pričakovano pa je tudi, da bo njihov trg dišečih sveč do leta 2028 zrasel za 3,3 odstotke.

Profimedia

Toda ali so te sveče popolnoma neškodljive? O tem, ali se pri gorenju dišečih sveč v resnici sproščajo hlapi, ki lahko ogrozijo vaše zdravje (in celo povzročijo raka), so se že večkrat kresala mnenja na družbenih omrežjih. Koliko resnice je torej v najbolj črnih scenarijih?

Ob gorenju sveč se sproščajo hlapne organske spojine, vendar ...

Med gorenjem dišečih sveč se sproščajo kemikalije, imenovane hlapne organske spojine, ki imajo lahko po podatkih ameriške agencije za varstvo okolja (EPA) tako kratkoročne kot dolgoročne negativne učinke na zdravje, poroča portal Everyday Health.

Študija, leta 2015 objavljena v publikaciji Journal of Hazardous Materials, je analizirala hlapne organske spojine, ki jih oddaja šest vrst sveč, tako prižgane kot ugasnjene. Ugotovljeno je bilo, da dišeče sveče te spojine proizvajajo tudi, ko so ugasnjene, ob prižigu pa so se v večjih količinah sprostile različne kemikalije.

Hlapne organske spojine so prisotne v številnih gospodinjskih predmetih, vključno z barvami, čistilnimi sredstvi in gorivi, in ljudje so jim redno izpostavljeni. Vprašanje je le, kdaj se sproščajo v tako velikih količinah, da lahko povzročijo škodo. Se to zgodi v primeru dišečih sveč? 

Študija, ki je leta 2014 izšla v publikaciji Regulatory Toxicology and Pharmacology, je preučila hlapne organske spojine in emisije delcev, ki so se sprožili, ko so dišeče sveče prižgali v laboratoriju, nato pa so s pomočjo računalniškega modeliranja simulirali izpostavljenost tem spojinam v domačem okolju in ugotovili, da količine, sproščene pri normalni uporabi, ne bi smele povzročiti zdravstvenih tveganj pri ljudeh.

Profimedia

Vseeno pa so nekatere hlapne organske spojine bolj škodljive od drugih. Določene celo povzročajo raka, kar je verjetno povezano s splošnim prepričanjem nekaterih, da so dišeče sveče nevarne. Z večjim tveganjem za raka je na primer povezan benzen, ravno tako formaldehid. Oba sta prisotna med hlapnimi organskimi spojinami, ki jih sproščajo dišeče sveče, vendar pa zaenkrat še ni jasno, ali je količina teh kemikalij zadostna, da bi povzročila znatno škodo. Hlapne organske spojine, kot sta aceton benzen in toluen, pa so škodljive za ljudi z astmo in alergijami.

Dišeče sveče so najpogosteje narejene iz parafinskega voska, stranskega produkta nafte, ki pa je na žalost najbolj škodljiv vosek, saj lahko poveča izpostavljenost škodljivim kemikalijam. "Obstaja nekaj podatkov, ki kažejo, da sveče iz parafinskega voska ustvarjajo večjo količino hlapnih organskih spojin," pravi ameriška zdravnica in profesorica pediatrije Amy Brown. Kombinacija dišav, hlapnih organskih spojin in saj lahko v tem primeru sprožijo bolezni dihal in povzročijo težave z dihanjem.

Manj saj in škodljivih kemikalij sproščajo sveče iz naravnih voskov, na primer čebeljega voska, sojinega voska, kokosovega voska, palmovega voska ali stearina. Sveče s stearinskim voskom naj bi na primer sproščale kar za 50 odstotkov manj saj kot sveče s parafinskim voskom, kar pomeni, da so, če vas skrbi za vaše zdravje, gotovo boljša izbira.

Pazljivo s svečami, če imate astmo

Če potegnemo črto, torej v primeru, da dišeče sveče prižigate zmerno v dobro prezračevanem prostoru in izbirate take z naravnim voskom, verjetno ne boste občutili škodljivih učinkov. Drugače pa je, če trpite zaradi težav z dihali ali kakšnimi drugimi kroničnimi boleznimi.

Prižiganju sveč bi se tako morali izogibati ljudje z alergijami, astmo, rakom, srčnimi boleznimi ali oslabljenim imunskim sistemom, pravi dr. Purvi Parikh, alergolog in imunolog pri Allergy & Asthma Network v New Yorku.

Dišeče sveče lahko sprožijo napade astme in alergijske reakcije ter lahko povzročijo izbruh kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) ali težave z dihanjem, dodaja.

Tudi če nimate znanih težav z dihali, pa Brown priporoča, da ste pozorni na morebitne respiratorne simptome, ki jih občutite, ko so dišeče sveče prižgane: kašljanje, kihanje, občutek srbenja v grlu. "Ti simptomi so znak, da so vaše dihalne poti razdražene," pravi. Če simptomi izginejo, ko dišeče sveče odstranite iz okolja, so sveče verjetno vzrok za draženje dihalnih poti.

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije