Zaslužili bi tri milijone evrov

Po rekordnih zasegih heroina in kokaina v koprskem pristanišču so policisti tokrat rekordno količino različnih prepovedanih drog zasegli v Sloveniji našim državljanom. Slovenija je bila v tem primeru distribucijski center za druge evropske države, celo Združene države Amerike, je v petek poudaril Damjan Apollonio, vodja oddelka za organizirano kriminaliteto v upravi kriminalistične policije.

Rekordno količino različnih prepovedanih drog so kriminalisti zasegli na domu vodje kriminalne 
združbe, doma iz   okolice Maribora. Foto: PU Murska Sobota
Rekordno količino različnih prepovedanih drog so kriminalisti zasegli na domu vodje kriminalne združbe, doma iz okolice Maribora. Foto: PU Murska Sobota

MURSKA SOBOTA > Murskosoboški kriminalisti so dobro organizirano kriminalno združbo, ki je delovala na temnem spletu, začeli preiskovati pred približno dvema letoma, ko so od estonske policije dobili informacijo o zasegu petih kilogramov prepovedane droge. Takrat neznani storilec je pošiljko oddal na pošti v Murski Soboti. In čeprav so sledi nato peljale do osumljenih v Mariboru in Ljubljani, so preiskavo nadaljevali v Murski Soboti.

Vodja tamkajšnjih kriminalistov Bojan Rous je pojasnil, da so v torek, v sodelovanju z upravo kriminalistične policije, končali z obsežno preiskavo delovanja kriminalne združbe. Prijeli so štiri osumljene, stare od 28 do 43 let, doma z območja Maribora in Ljubljane. Preiskovalni sodnik je za vse odredil pripor.

Zasegli 400 kilogramov prepovedane droge

Osumljenim so med hišnimi preiskavami zasegli približno 400 kilogramov različnih prepovedanih drog in jih poslali na analizo v Nacionalni forenzični laboratorij. Tam so že analizirali 83 kilogramov prepovedane droge. Gre za ekstazi, heroin, mefedron in ketamin, ki pri nas še ni na seznamu prepovedanih drog. S preprodajo zaseženih drog bi člani združbe zaslužili približno tri milijone evrov, je še povedal Rous.

Vodja združbe (po naših podatkih doma iz okolice Maribora) je samo na eni črni spletni tržnici od aprila 2018 do julija 2020 prodal za 600.000 evrov različnih drog. Pomurski policisti so se prvič srečali s takšnim delovanjem kriminalne združbe, nakup prepovedanih drog ni potekal osebno, ni bilo nobenih stikov, plačevali so s kriptovalutami. Preprodajo so organizirali po vsem svetu.

Objavil cenik za drogo

Prvi človek kriminalne naveze je ponujal in prodajal raznovrstno paleto prepovedanih drog, imel je izdelan cenik, skrbel je za stike s kupci in tudi pakiral pakete s prepovedano drogo. Skrbel je tudi za nakup predhodnih surovin, potrebnih za izdelavo amfetamina. Ostali člani združbe so skrbeli za pripravo in oddajo pošiljk, ki je potekala skoraj izključno prek pošte. V nekaterih primerih pa so drogo dostavili osebno kupcem v Avstriji.

Člani združbe so bili izredno previdni in so z različnimi ukrepi poskušali prikriti svojo dejavnost. Med drugim tudi z embalažo - drogo so pakirali v embalažo za prehranska dopolnila.

Cena je bila odvisna od količine, vrste, kraja, kamor je bila namenjena, pogostosti nakupov. Droga je bila izjemno čista, tako da so jo lahko kupci še razredčili, je pojasnil Rous. Kilogram kokaina so prodajali po 40.000 evrov, heroin po 9000 evrov, za kilogram amfetamina so morali kupci odšteti 16.000 evrov, za tableto ekstazija od enega do dveh evrov, odvisno od količine.

Damjan Apollonio, vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na upravi kriminalistične policije, je pojasnil, da so v zadnjih letih rekordne količine prepovedane droge, predvsem heroina in kokaina, odkrili v koprskem pristanišču. Droga bi v teh primerih potovala skozi Slovenijo ali se tu začasno ustavila, nato pa bi nadaljevala pot v druge evropske države. “Tokratni primer je specifičen, saj gre za zaseg slovenskim državljanom, na območju Slovenije. Bili smo distribucijski center za celotno Evropo in celo za Združene države Amerike,” je poudaril.

Kriminalna dejavnost se seli na splet

Pojasnil je še, da na področju kriminalitete v slovenskem prostoru prihaja do očitnih sprememb. “V zadnjih letih je slovenska policija zaključila več kriminalističnih preiskav, v katerih so storilci za ilegalno trgovino s prepovedano drogo, orožjem ali eksplozivi uporabljali temni splet,” je opozoril Apollonio. To za policijo pomeni nov način preiskovanja. Poudaril je še, da kriminalne organizacije vsako leto zaslužijo 140 milijard evrov, tihotapljenje in preprodaja prepovedanih drog pa je še vedno ena od ključnih ilegalnih dejavnosti, ki prinaša ogromne dobičke. Zaslužke nato operejo in vlagajo v legalne dejavnosti.

Pri tovrstnih preiskavah je zelo pomembno dobro sodelovanje s tujimi policijami. V konkretnem primeru so kriminalisti sodelovali s kolegi iz Avstrije, Nemčije in Estonije.


Najbolj brano