Shai Gilgeous-Alexander, igralec Oklahome, je bil s 27 točkami (19 v drugem polčasu, od tega 13 v tretji četrtini) in 13 skoki gonilna sila kanadske zmage nad Francijo. Foto: Reuters
Evan Fournier ostaja eden od stebrov francoske reprezentance. V prvem polčasu tekme proti Kanadi je dosegel 19 točk (iz igre 7/13), v nadaljevanju pa je prispeval le še dve točki. Skupni met za tri točke je imel 3/13. Foto: Reuters

Kanada je bila v prvi četrtini še zadržana (14 doseženih točk), nato pa francoska obramba ni več znala ustaviti njenih strelcev in Kanada je v naslednjih treh četrtinah dosegla 29, 25 in 27 točk. Ključno razliko je naredila v tretji četrtini, ki jo je odprla z delnim izidom 7:0, v 29. minuti pa po nizu enajstih zaporednih točk povedla s 65:44.

Gilgeous-Alexander s 27 točkami in 13 skoki
Pričakovano je izstopal organizator igre Oklahome Shai Gilgeous Alexander (v prejšnji sezoni Lige NBA je imel povprečje 31,4 točke na tekmo), ki je zbral 27 točk (13 v tretji četrtini), 13 skokov, 6 podaj in statistični indeks 36. Kanada ima ob njem še nekaj močnih orožij iz NBA-ja: Luguentz Dort, Dwight Powell, RJ Barrett, Dillon Brooks in Kelly Olynyk.

Kanada je bila boljša v odstotku uspešnih trojk in v skoku v napadu (15:6), imela je tudi sedem izgubljenih žog manj (10:17). Francijo sicer stavnice uvrščajo na drugo mesto. Čeprav je prvi izbor nabora Victor Wembanyana odpovedal nastop, je ekipa zelo močna, tu so Evan Fournier (danes 21 točk, 19 v prvem polčasu), Nando De Colo, Rudy Gobert, Guerschon Yabusele, Elie Okobo. Nicolas Batum, Mathias Lessort ...

Rekordnih 55 košarkarjev iz Lige NBA

Na svetovnem prvenstvu bo v 20 reprezentancah nastopilo rekordnih 55 igralcev, ki si služijo kruh v Ligi NBA. Pred štirimi leti na Kitajskem je bilo takšnih košarkarjev 54.

Po pričakovanjih z 12 košarkarji iz lige izstopajo ZDA, Avstralija ima v svojih vrstah deveterico NBA-igralcev, Kanada pa sedem. Sledijo Nemčija s četverico ter Srbija in Francija s trojico reprezentantov.

V tej skupini sta še Latvija in Libanon. Skupina H se v nadaljevanju križa s skupino G, v kateri sta Španija in Brazilija. Iz novonastale skupine gresta v četrtfinale samo dve ekipi. Pomembna bo vsaka tekma, saj se izidi prenašajo.

Karl-Anthony Towns, zvezdnik Minnesote, je za zmago Dominikanske republike ob slabem metu iz igre 5/16 in odličnem s črte prostih metov 15/16 dosegel 26 točk, zbral pa je tudi 10 skokov. Foto: Reuters

Avstralci v drugem polčasu zmleli Finsko

V skupini E, ki se križa s slovensko skupino F, je Avstralija z 98:72 premagala Finsko. Finci z odličnim Laurijem Markkanenom so bili v ospredju večino prvega polčasa. Vodili so z 38:30, a so Boomersi ob koncu polčasa naredili delni izid 15:2. Avstralci so v uvodnih petih minutah drugega polčasa prišli do dvomestne prednosti in tekmo zlahka nadzorovali. Ko so na začetku zadnje četrtine povedli za 20, je bilo srečanje odločeno. Patty Mills je vknjižil 25 točk in 8 skokov, Josh Giddey 14 točk, 9 skokov in 8 podaj. Markkanen je zbal 19 točk in 8 skokov, Sasu Salin 13 točk.

Nov rekord SP-jev: več kot 38 tisoč gledalcev v Manili

Filipini (Jordan Clarkson 28 točk) so uvodno tekmo odigrali proti Dominikanski republiki (Karl-Anthony Towns 26 točk in 10 skokov) in izgubili 81:87. Tekmo v areni Manila Philippine je spremljalo 38.115 gledalcev, kar je nov rekord na SP-jih. Dvorana sicer sprejme 55 tisoč gledalcev. Do zdaj je bila po gledanosti rekordna tekma ZDA – Rusija, ko se je v Torontu 1994 zbralo 32.616 navijačev.

Slovenija bo prvo tekmo odigrala v soboto ob 13.30 proti Venezueli.