Cepljenje je najpomembnejši projekt današnjega časa, je dejal minister Poklukar. Foto: Shutterstock
Cepljenje je najpomembnejši projekt današnjega časa, je dejal minister Poklukar. Foto: Shutterstock
Sorodna novica Inšpektorat: S tretjim odmerkom zaradi administrativne napake cepljenih sedem ljudi

Na vprašanja prebivalcev o njem lahko ustrezno odgovorijo samo strokovnjaki, ki poznajo sestavo cepiva in njegovo učinkovanje v telesu, je dejal minister Janez Poklukar na posvetu Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS). Zagotovil je, da si bo prizadeval, da bodo posveti o cepljenju proti covidu-19 stalnica, saj bo le tako mogoče motivirati dovolj ljudi za cepljenje. To pa bo pripomoglo k večjemu deležu cepljenih in tako h kolektivni imunosti, je izjavil na virtualnem posvetu o cepljenju proti covidu-19 v organizaciji ZZS-ja.

Cepljenje je v svetu zdaj v polnem teku, je poudarila vodja svetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Bojana Beović, ki je tudi predsednica zbornice.

V svetu je po njenih besedah na prvem mestu po deležu prebivalcev, ki so prejeli vsaj en odmerek cepiva, Izrael, saj je takšnih že nekaj več kot 60 odstotkov. V Sloveniji je z enim odmerkom cepljena približno tretjina ljudi. Večji bo delež cepljenih, manj ukrepov bo potrebnih za zajezitev epidemije, je poudarila.

Cepljenje je zelo stara in preizkušena tehnika, je poudaril mikrobiolog in imunolog Alojz Ihan. Tako si po njegovih besedah nekako prihranimo prvo prebolevanje okužbe in pridobimo imunsko zaščito, kot bi nam jo sicer pustila bolezen, le da to s cepljenjem dosežemo brez težav in posledic, ki bi jih imela bolezen.

Prvi mož NIJZ-ja Milan Krek med cepljenjem proti novemu koronavirusu. Foto: NIJZ/Twitter
Prvi mož NIJZ-ja Milan Krek med cepljenjem proti novemu koronavirusu. Foto: NIJZ/Twitter

Poklukar: Cepljenje je veliko manj tvegano kot bolezen

Odločitev za cepljenje po njegovih besedah temelji na oceni, da je veliko bolj tvegano zboleti za nalezljivo boleznijo, kot pa je tveganje za zaplete po cepljenju. Covid-19 po njegovih navedbah pomeni tekmo s časom. Zelo odziven imunski sistem, kakršnega imajo mladi, to tekmo največkrat dobi tudi brez predhodnega cepljenja, manj odziven imunski sistem, kot ga imajo denimo starejši, pa jo lahko izgubi, je povzel.

Če imajo mlajši dvome o cepljenju, naj upoštevajo, da imajo lahko tudi še več tednov po preboleli bolezni težave denimo z nespečnostjo in depresijo, pa je predlagal infektolog Janez Tomažič. In zakaj bi se nekdo sploh cepil? "Zaradi sebe, zaradi bližnjih in družbe," je odgovoril.

Družba bo po 60-odstotni precepljenosti po njegovem mnenju svobodnejša. Kdor se ne bo cepil, se bo moral bodisi vse življenje skrivati pred novim koronavirusom ali pa bo prej ali slej zbolel, lahko huje, je posvaril.

Poklukar neformalno z ministri EU-ja

Minister za zdravje Poklukar se je na neformalnem srečanju ministrov Evropske unije za zdravje zavzel za usklajevanje ukrepov in oblikovanje smernic za potovanja ter prehajanja meja znotraj EU-ja.

Minister za zdravje Janez Poklukar. Foto: BoBo
Minister za zdravje Janez Poklukar. Foto: BoBo

Slovenija predlaga, da te smernice oblikuje Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), so sporočili z ministrstva za zdravje. Minister za zdravje Janez Poklukar se je na povabilo portugalske ministrice za zdravje Marte Termido udeležil neformalnega avdio-videosrečanja ministrov EU-ja za zdravje. V nagovoru je pozdravil organizacijo srečanja, obenem pa izrazil podporo odločitvi za skupno nabavo cepiv proti covidu-19 in vlogi Evropske komisije v tem procesu. Prav tako je poudaril, da Slovenija podpira razširitev portfelja cepiv in dobaviteljev. Pravična razporeditev cepiv mora biti zagotovljena tudi globalno, prek meja EU-ja, je dejal minister.

Ob tej priložnosti je predstavil izkušnje Slovenije, ki se trenutno spoprijema z ugodnejšo epidemiološko sliko. Skupaj z doseganjem boljše precepljenosti je država začela načrtovano sproščanje ukrepov. Do zdaj je bilo identificiranih nekaj novih različic virusa, med drugim tudi indijska različica, ki so jo zaznali v vzorcu konec aprila, prevladuje pa angleška različica, je pojasnil.

Poklukar je izrazil podporo tudi delovanju ECDC-ja in Evropske komisije, saj je zgodnje odkrivanje novih različic novega koronavirusa in njihovo raziskovanje velikega pomena za nadaljnje obvladovanje pandemije.

Sorodna novica Samotestiranje dijakov od ponedeljka naprej v domačem okolju

EMA spremlja učinkovitost cepiv

Direktorica Evropske agencije za zdravila (EMA) Emer Cooke je ob tem sporočila, da agencija ves čas spremlja učinkovitost cepiv na nove različice virusa in da je to pomembno za nadaljnje upravljanje pandemije covida-19.

Direktorica ECDC-ja Andrea Ammon pa je ocenila, da smo trenutno v tranzicijskem obdobju med epidemijo in cepljenjem. Poudarila je, da smo v preteklosti cepili, da bi zaščitili življenja, da bi zmanjšali umrljivost, danes pa cepimo, da bi zagotovili normalno odpiranje družbe, zato je pomembno doseči splošno precepljenost.

Na srečanju je sodelujoče nagovorila tudi komisarka za zdravje in varno hrano Stella Kyrikaides, ki je izpostavila izkušnje s področja skupnega naročanja cepiv. Presodila je, da se je evropska strategija glede cepiv izkazala za uspešno in za zelo dober primer medsebojnega sodelovanja. Glede novih različic koronavirusa je poudarila pomen genomskega sekvenciranja in potrebo po povečanju tovrstnih kapacitet.

V razpravi so sicer države članice pozdravile dozdajšnje delo Evropske komisije glede skupne nabave cepiv in podprle tudi prihodnje delo na tem področju, s tem da naj se zagotovi večji nabor cepiv in proizvajalcev cepiv. Države članice so pozdravile tudi delo ECDC-ja in EME ter se zavzele za nadaljnji skupni EU-pristop in koordinirane ukrepe, so še zapisali na ministrstvu.