Nasveti

Kaj preostane kmetiji, ki zamuja z odplačevanjem posojila

Čim prej naj se obrne na banko, da ji poišče ustrezno rešitev, kot je znižanje obroka ali reprogramiranje posojila.
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
18.04.2024 09:06
Dopolnjeno: 18.04.2024 09:08
Čas branja: 6 min

Kmetija na Goričkem ima malo bioplinarno, za katero so leta 2011 najeli 1,45 milijona evrov posojila. Pozneje so najeli še nekaj, kot sami pravijo, neugodnih posojil in lizingov. Skupaj so se zadolžili za nekaj več kot dva milijona evrov in do začetka leta so mesečne obroke redno plačevali, letos pa se jim je zalomilo in zamujajo z obroki. Kaj lahko naredijo?

V finančne težave so zašli po znižanju cene elektrike, a ker so upali, da se bo zvišala, banke niso takoj opozorili, da ne zmorejo vračati izposojenega denarja. Banka jim je že zarubila nekaj kmetijske opreme, ker zamujajo z odplačevanjem lizinga, zato ne morejo obdelovati njiv.

Ko zaslutite težave, čim prej obvestite banko

Ostalo jim je 550 tisoč evrov posojila za bioplinarno in za 350 tisoč evrov drugih posojil in lizingov. Banka jim je blokirala račun in bojijo se, da jim bo zasegla tudi hišo staršev, ki so jo zastavili za posojilo. Z banko bi se radi dogovorili za reprogram posojil, da bi si znižali mesečne obroke in podaljšali čas odplačevanja.

»Če bi posojilo najeli pri NLB, takih težav ne bi bilo, saj enkrat na leto z vsakim komitentom preverimo poslovanje za nazaj in pogledamo načrte za prihodnje leto. Imamo strokovnjake, ki spremljajo dogajanje na vseh trgih in nas opozarjajo na tveganja. Opozorili bi nas na pocenitev elektrike, zato bi s kmetijo začeli iskati rešitve, še preden bi začela zamujati z odplačevanjem obrokov,« pravi Nataša Zemljič Pangerc.

Ko se zgodi kaj nepredvidljivega, lahko banka spremeni način odplačila. Lahko zniža obrok za nekaj časa, podaljša odplačilno dobo ali refinancira vse obveznosti do banke.

Vsaka kmetija dobi bonitetno oceno

NLB ima v vseh regijah 13 specializiranih bančnih svetovalcev za kmetijstvo. »Vsako kmetijo obiščemo, saj jo želimo dobro spoznati, da razumemo njene potrebe, izzive in priložnosti. Za vsako kmetijo izračunamo kreditno sposobnost in bonitetno oceno, pri tem pa upoštevamo skupne prihodke vseh družinskih članov na kmetiji,« pravi.

Bančni svetovalci kmete opozarjajo na poslovna tveganja in skupaj s kmetom izberejo primerno obliko financiranja. Za kratkoročno financiranje pogosto zadošča limit na poslovnem računu. Za nakup dodatnih zemljišč, posodobitev sadovnjakov ali nakup semen so na voljo posojila z različno odplačilno dobo, ki lahko traja do največ 15 let.

Večina kmetov se odloči za fiksno obrestno mero, da že na začetku poznajo višino mesečnega obroka in stroške posojila. »Trenutno je fiksna obrestna mera za dolgoročno posojilo nižja od spremenljive,« dodaja Zemljič Pangerčeva.

Ko priteče denar, se začne odplačevanje posojila, in ne prej

Imeli so primer vinogradnika, ki je prenavljal vinsko klet, dogradil sobe za goste in kupil zemljo za dodatne vinograde. Pri tej naložbi so se dogovorili za odlog plačevanja posojila. »Odplačevanje posojil lahko na začetku zamaknemo, dokler ne začne pritekati denar na kmetijo, da bo lahko kmet poplačal svoje dobavitelje in banke. Z moratorijem na odplačevanje posojila se banka kmetu prilagodi. Glede na sezonsko naravo kmetovanja se lahko dogovorimo, da nekaj mesecev ne bo odplačeval posojila ali da bo nekaj mesecev imel nižji obrok za posojilo,« poudarja Nataša Zemljič Pangerc.

Pri vsakem posojilu je možnost predčasnega posojila. Lani je bila cena elektrike zelo visoka, materiali so se podražili, dobaviteljske verige so se podaljšale, kmete so prizadele tudi poplave. V primeru težav ali ko se zgodi kaj nepredvidljivega, naj kmet pokliče banko in jo obvesti o težavah.

»Ne odlašajte, v banki vam bomo pomagali z zamikom ali znižanjem mesečnega obroka ali reprogramiranjem posojil. Ti postopki niso kratki in enostavni, zato ob težavah čim prej pokličite svojega bančnega svetovalca. Spreminjanje dolgoročnih posojil traja več kot en mesec, ko imamo vso dokumentacijo,« zatrjuje.

Banka lahko vnaprej določi znesek kreditiranja kmetije

Za vsakega kmeta lahko banka vnaprej določi letni znesek kreditiranja glede na kmetove načrte. Kot alternativo posojilom ponujajo lizing za nakup kmetijskih strojev in opreme. »Naša lizinška hiša sodeluje tudi s ponudniki kmetijske mehanizacije, ki subvencionirajo obrestno mero. Lahko se zgodi, da pri lizingu ni obrestne mere,« dodaja Nataša Zemljič Pangerc.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci