Šport > Kolesarstvo
1270 ogledov

Spet padci in napet konec, Pogačar ostal rožnat

Tadej Pogačar Giro d'Italia Profimedia Tadej Pogačar med peto etapo Gira.
Kolesarji na dirki po Italiji so opravili s peto etapo, ki se je končala s sprinterskim obračunom ubežne skupine. Tadej Pogačar je zanesljivo zadržal rožnato majico.

Francoz Benjamin Thomas (Cofidis) je zmagovalec pete etape kolesarske dirke po Italiji od Genove do Lucce. Etapo v dolžini 178 km je odločil ciljni sprint štirih ubežnikov, v katerem je imel francoski kolesar največ moči. V skupnem vodstvu je ostal slovenski as Tadej Pogačar, ki je etapo sklenil v glavnini.

Drugo mesto je po ciljnem sprintu zasedel Danec Michael Valgren (EF Education - EasyPost), tretji je bil Italijan Andrea Pietrobon (Polti Kometa). Na četrtem mestu je končal še zadnji kolesar iz te ubežne skupine, Francoz Enzo Paleni (Groupama - FDJ).

Zdržali do cilja

Pred kolesarji je bila danes znova precej ravna etape od Genove do toskanskega zgodovinskega mesta Lucca. Večino etape je bilo ravninske, so se se pa kolesarji srečali z dvema kategoriziranima vzponoma, vključno z zadnjim okoli 20 km pred ciljem na Montemagno.

Znova je bilo pričakovati, da bodo za zmago obračunali sprinterji, a je imela danes ubežna skupina štirih kolesarjev drugačne načrte. Po uvodni ubežni skupini, ki jo je glavnina ujela več kot 100 km pred ciljem, se je nato oblikovala nova omenjenih štirih kolesarjev. Ti so imeli okoli 50 km pred ciljem 1:10 minute naskoka, zdržali pa so vse do cilja.

V ciljnem sprintu je slab kilometer pred koncem prvi krenil Pietrobon, a kljub ne takojšnjemu odzivu preostalih treh Italijan ni zdržal do ciljne črte, saj sta ga ujela Thomas in Valgren. Glavnina je na koncu zaostala za 11 sekund, največ moči v sprintu te pa je imel torkov zmagovalec, Italijan Jonathan Milan (Lidl - Trek).

Slovenski zvezdnik in nosilec rožnate majice za vodilnega na Giru, Pogačar, bo še naprej ostal v vodstvu v skupni razvrstitvi dirke. V današnji etapi je vozil varno v glavnini, kjer je tudi končal.

Kolesarje na Giru v četrtek čaka razgibana šesta etapa, dolga 180 km med krajema Viareggio in Rapolano Terme. Na poti do cilja jim bodo na poti stali tudi trije makadamski odseki v slogu dirke Strade Bianche, kar bi lahko ustreglo tudi Pogačarju, ki je letošnjo izvedbo te dirke v uvodu sezone tudi dobil.

"Danes je bil kar zanimiv dan. Zadnja ura je bila zelo hitra, bilo je neverjetno. Hitrost, ki smo jo držali v zadnjih 50 km, je bila zelo visoka. Prihod v Lucco je bil zelo napet in nor. Ubežniki so ostali spredaj, sprinterji so jih lovili, a jih na njihovo žalost niso ujeli, vseeno pa so vozili s polnim plinom. Na jutrišnji etapi bomo morali biti previdni, da ne izgubimo časa in ostanemo varni."
Tadej Pogačar

Od preostalih Slovencev na letošnji italijanski pentlji je današnjo etapo s 97. mestom najvišje sklenil Luka Mezgec (Team Jayco AlUla), ki je zaostal 41 sekund. Jan Tratnik (Visma Lease a Bike) je bil 131. z zaostankom 1:49 minute, Domen Novak (UAE Team Emirates) pa je zaostal nekaj več kot pet minut in bil 152.

Razlika ostala enaka

Po petih etapah ima Pogačar v skupnem seštevku še naprej 46 sekund prednosti pred najbližjim zasledovalcem Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers) iz Velike Britanije in 47 pred Kolumbijcem Danielom Felipejem Martinezom (Bora - hansgrohe).

Kolesarje v četrtek čaka razgibana šesta etapa, dolga 180 km, med krajema Viareggio in Rapolano Terme. Na poti do cilja jim bodo na poti stali tudi trije makadamski odseki v slogu dirke Strade Bianche, kar bi lahko ustreglo tudi Pogačarju, ki je letošnjo izvedbo te dirke v uvodu sezone tudi dobil.