ESG je koncept standardov, po katerih podjetja poročajo o procesih upravljanja ter o svojem vplivu na okolje in družbo.
ESG

Zakaj morajo podjetja pri ESG-poročanju računati na maraton v sprintu

Izbor urednice

FINANCE
ESG
Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi
ESG
Intervju: Peter Kebrič, Lidl Slovenija
ESGBarbara Pavlin Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi 2
FINANCE
ESG
Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi
ESG
ESGMladen Miković Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi

(intervju) Herta Stockbauer, predsednica uprave BKS Bank AG

23.04.2024 03:00
Čas branja: 5 min
Zakaj morajo podjetja pri ESG-poročanju računati na maraton v sprintu
O tem, kakšni so izzivi in priložnosti trajnostnega poročanja po direktivi o trajnostnem poročanju CSRD, so razpravljale (z leve) Jana Benčina Henigman, vodja, BKS Bank AG, bančna podružnica, Nikolaja Podgoršek Selič, članica uprave in tehnična direktorica pri Cinkarni Celje, in Tadeja Primožič Merkač, direktorica za kakovost, trajnost in korporativno vodenje v skupini SIJ. Foto: Aleš Beno

Slovenija je v primerjavi s Hrvaško, Srbijo in Severno Makedonijo najbolje seznanjena z ESG-poročanjem, vendar so še priložnosti za izboljšave, sploh v delu, ki se nanaša na zaposlene in upravljanje, kaže raziskava svetovalnega podjetja Kearney. To je na sklepnem dogodku izbora ESG-prvak Slovenije povedal Mitja Pirc, direktor v družbi Kearney.

Kaj je še mogoče narediti do 6. julija, ko bo Slovenija kot država članica v zakonodajo vpeljala evropsko direktivo o trajnostnem korporativnem poročanju CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) z novelo zakona ZGD-1M? CSRD bo nadomestil direktivo o nefinančnem poročanju (NFRD) in najprej bodo po njem morali poročati zavezanci, ki delujejo na trgu vrednostnih papirjev.

Cilj EU je, da bi o trajnostnosti poročalo čim več organizacij, zato bodo mala in srednja podjetja morala poročati za večje organizacije, s katerimi sodelujejo v vrednostni verigi, tudi če sicer ne bodo zakonsko zavezana.

Na konferenčnem delu sklepnega dogodka izbora ESG-prvak Slovenije je nekdanja direktorica AJPES in izkušena strokovnjakinja Mojca Kunšek predstavila glavne zahteve direktive CSRD. Z novo direktivo bosta v ospredju razkritje aktivnega odnosa z deležniki in njihova vključenost v matriko dvojne pomembnosti: kako podjetje vpliva navzven na okolje, v katerem deluje, in tudi, kako vidiki trajnostnosti vplivajo na uspešnost in razvoj podjetja navznoter.

»Matrika dvojne pomembnosti nam daje okvir, o čem poročati, tako kvalitativno kot kvantitativno,« je na okrogli mizi o izzivih in priložnostih trajnostnega poročanja razložila direktorica za kakovost, trajnost in korporativno vodenje v skupini SIJ Tadeja Primožič Merkač.

Trajnostno poslovanje kot izhodišče korporativnega upravljanja

Bistvo je, da postaja trajnostno poslovanje z vpeljavo direktive CSRD izhodišče korporativnega upravljanja, s čimer se večata vloga in odgovornost poslovodstva, ki mora poskrbeti, da so preostali zaposleni seznanjeni in aktivno vključeni. Prav tako so pomembni učinkovita priprava z oceno tveganj, vključitev deležnikov, definiranje strategije s postopnimi cilji ter ne nazadnje transparentno delovanje in komuniciranje.

Sogovornica na okrogli mizi, vodja BKS Bank AG, bančne podružnice Jana Benčina Henigman, pa je ob tem povedala: »BKS Bank je že pred skoraj 20 leti svojo celostno strateško organizacijo zgradila na temeljih trajnostnosti in kakovosti, zato imamo danes precej boljši izhodiščni položaj glede trajnostnega poročanja. Na trajnostno poročanje ne gledamo kot na nočno moro, ampak kot priložnost in hkrati metodologijo, kako čim bolj optimalno postavljati strategijo in poslovni model ter tako nagovarjati poslovne priložnosti in hkrati prispevati okolju.«

Poročanje po mednarodnem standardu GRI kot predpriprava na CSRD

Izjemnega pomena je enoten klasifikacijski sistem, ki določa, katere gospodarske aktivnosti in naložbe se štejejo za trajnostne naložbe. Zagotavljati je treba transparentnost in konsistentnost tako finančnih kot nefinančnih informacij v poročilu. Tudi določiti pravila nadzora in revidiranja, vse s ciljem razvijanja strategije zelenega prehoda.

Tadeja Primožič Merkač je povedala, da na tem področju delajo že deset let, zadnje tri pa zelo intenzivno. Pohvalila se je s prejetjem certifikata ResponsibleSteel, ki potrjuje njihovo zavezanost zaposlenim, lokalnim skupnostim in okolju, v katerem delujejo. Do zdaj so v skupini SIJ poročali v skladu z mednarodnim standardom GRI (Global Reporting Iniciative), na CRSD pa bodo prešli brez večje treme ali zadržkov, saj sta oba okvirja zelo sistematična.

Nikolaja Podgoršek Selič, članica uprave in tehnična direktorica v Cinkarni Celje, pa je v debati poudarila, da je bilo »poročanje po GRI osnova, zdaj se s CRSD to še nadgrajuje in najpomembneje je, da prepoznamo pomembne vplive in vse podpremo z dokazi. CRSD zato ni samo nov standard, ampak gre za spremembo v poslovnem modelu podjetja.«

ESG kot glavno merilo za dolgoročni uspeh podjetij

Mitja Pirc je poudaril, da z aktivnim sledenjem strategiji ESG lahko podjetja vplivajo na zvestobo strank, zaposlenih in poslovnih partnerjev ter izboljšujejo svoj konkurenčni položaj. Opozoril je na to, naj se podjetja lotevajo ESG tako, da v tem vidijo priložnost, s tem lahko dosežejo večjo zavezanost zaposlenih, boljše sodelovanje s kupci pa tudi povečanje prihodkov, prihranek pri stroških, motivator zaposlenih in krepitev kulture podjetja, povečuje verodostojnost blagovne znamke.

Vsi govorniki na sklepnem dogodku izbora ESG-prvak Slovenije so opozarjali na top-down vključenost, od uprave do srednjih vodstvenih položajev in vseh zaposlenih. Jana Benčina Henigman je povzela: »Pomembno je, kako sodelujemo, in to je priložnost, da vsak zaposleni in vsak komitent pripomore k temu, da skupaj soustvarjamo boljši svet. To ni tek na kratke proge, to je proces, sprememba v načinu razmišljanja in predvsem delovanja.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

FINANCE
ESG
Tudi z ESG lahko krotite poslovna tveganja
ESG
ESGBarbara Pavlin Tudi z ESG lahko krotite poslovna tveganja

Top menedžerji v srednji in vzhodni Evropi so glede aktivnosti ESG manj ambiciozni kot njihovi kolegi v svetovnem merilu. So pa zato slovenski direktorji med bolj ambicioznimi.

FINANCE
ESG
Inflacija vpliva na poslovanje, ne pa na aktivnosti ESG – za zdaj
ESG
ESGBarbara Pavlin Inflacija vpliva na poslovanje, ne pa na aktivnosti ESG – za zdaj

Kako v teh spremenljivih časih uresničujejo načela ESG Adria Mobil, Atlantic grupa, Iskra in SIJ.

FINANCE
Prva ocena: Cinkarna močno presegla načrte za letos, za leto 2023 napovedujejo velik upad dobička
Finance
Jurij Šimac Prva ocena: Cinkarna močno presegla načrte za letos, za leto 2023 napovedujejo velik upad dobička 6

Pomembno za delničarje: uprava bi za dividende namenjala manjši delež čistega dobička družbe

FINANCE
Dobili bomo direktorat za prenos zasebnega lastništva na zaposlene
Finance
Petra Sovdat Dobili bomo direktorat za prenos zasebnega lastništva na zaposlene 28

Minister za delo Luka Mesec je po nedeljskem referendumu o zakonu o vladi napovedal birokratski aparat za možnost, ki že zdavnaj obstaja v slovenski zakonodaji

FINANCE
Pomembno za Cinkarno: sodišče EU je za nično razglasilo uredbo o rakotvornosti titanovega dioksida
Finance
Simona Toplak Pomembno za Cinkarno: sodišče EU je za nično razglasilo uredbo o rakotvornosti titanovega dioksida 3

Zahteva, da mora razvrstitev rakotvorne snovi temeljiti na zanesljivih in sprejemljivih študijah, ni bila izpolnjena, opozarja Splošno sodišče EU. Močno so skritizirali strokovnost in verodostojnost odbora za oceno tveganj pri evropski agenciji za kemikalije in odločitev komisije.

FINANCE
Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča
Finance
Simona Toplak Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča

Poglejte, kateri so še drugi ukrepi, ki jih nemška podjetja uporabljajo za odmašitev dobavnih čepov. Povemo pa vam tudi, koliko nemških podjetij se je odločilo, da bodo tisto, kar manjka, delala sama

FINANCE
Oddajate nepremičnino prek Airbnb? To bo morala po novem spletna platforma poročati o vas davkariji
Finance
Tanja Smrekar Oddajate nepremičnino prek Airbnb? To bo morala po novem spletna platforma poročati o vas davkariji

Katere so glavne novosti sprejete novele zakona o davčnem postopku in kaj to pomeni za vse, ki oddajate nepremičnine turistom, pa tudi tiste, ki ponujate prevoze, prodajate blago in storitve prek spletnih platform