JAVNO ŠOLSTVO

Zvonijo vsi alarmi: »Samo če imaš pet, pa če imaš ne vem koliko tekmovanj za seboj, si nekaj vreden«

Starši, ravnatelji in učitelji opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu.
Fotografija: FOTO: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
FOTO: Uroš Hočevar

Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so na skupni novinarski konferenci opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu. Predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič je izpostavila premalo denarja in zakonsko prenormiranost. 

Primanjkljaj učiteljev, poudarjanje ocen namesto znanja

Predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Mojca Mihelič je opozorila, da morajo šole s skoraj enakimi sredstvi kot pred leti izpolniti bolj zahtevne programe. Pri tem morajo zadostiti številnim zakonom, pravilnikom in notranjim aktom, ki področje šolstva določajo pretirano. »Oboje duši delo šol, oboje onemogoča razvoj, onemogoča to, da bi lahko bila šola ponovno tako kakovostna kot pred nekaj leti,« je poudarila. »Kako naj učitelj svobodno išče znanje, če je s pravilniki nadziran stokrat?« se je vprašala.

Lara Romih. FOTO: Rtv Slovenija, Zaslonski Posnetek
Lara Romih. FOTO: Rtv Slovenija, Zaslonski Posnetek

Predsednica Zveze aktivov svetov staršev Slovenije Lara Romih meni, da ima večina šol dobre učitelje in nekaj dobrih sistemov, denimo urejeno prehrano in jutranje varstvo. Opozorila pa je na mnogo pomanjkljivosti, med katerimi je posebej omenila neurejenost učnih načrtov. »Prezahtevni so za določeno starost učencev,« je dejala. Kot je poudarila, šolski sistem temelji na ocenah namesto na znanju. »Samo če imaš pet, pa če imaš ne vem koliko tekmovanj za seboj, si nekaj vreden,« je poudarila. To pa vpliva tudi na duševne stiske otrok. 

Da Slovenija vstopa v eno najhujših kriz na področju šolstva in da je za rešitve zadnji trenutek, je opozoril glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj. »Ne vidi se je iz letala, deluje potiho, orje globoko, in ko jo javnost opazi, je že mnogo prepozno,« je opozoril. Najbolj resen simptom, da je nekaj zelo narobe, je po njegovem mnenju pomanjkanje učiteljev. Naši so starejši od evropskega povprečja. Če se šole kadrovsko ne bodo okrepile, bo kakovost javnega izobraževanja padla, je poudaril.

Goloba pozvali na sestanek 

Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so predsednika vlade Roberta Goloba pozvali, naj se z njimi sestane. Odločevalce so opozorili, da bi morali enotno poiskati rešitve na področju šolstva. Te so kompleksne, so se strinjali, med ključnimi pa izpostavili, da je treba najti konsenz, koliko denarja nameniti šolstvu, predvsem za programe, ne nazadnje pa tudi za plače učiteljev in drugega šolskega osebja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije