sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

nika vodan af Ekipa24.si

Uau! Bi jih prepoznali? Slovenske junakinje zime ...

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Sta Olga in Bogdan res še vedno par?

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

9 najboljših muzejev za otroke v Sloveniji

Tina Lucu, 20.03.2020 11:00:07

Muzej se sliši strašno resno in stresno, posebno če jih obiščemo z otroki, a v resnici je kup zelo zanimivih muzejev, ki pritegnejo tudi najmlajše. V teh desetih muzejih se vaši otroci zagotovo ne bodo dolgočasili, tudi če so zelo navihani in živahni.

Delite na:
9 najboljših muzejev za otroke v Sloveniji
Bolnica Franja Arhiv muzeja

1. Prirodoslovni muzej, Ljubljana

Prirodoslovni muzej Slovenije stoji v središču Ljubljane, prav nasproti parlamenta. Na ogled so stalna razstava, občasne razstave in vitrine četrtletja. Obiskovalce po razstavah popeljejo zvočni vodniki in tiskani vodniki za odrasle in otroke. Osrednji eksponat Prirodoslovnega muzeja Slovenije je okostje mamuta, ki je staro okoli 20.000 let, našli pa so ga v Nevljah pri Kamniku. Mamut zagotovo navduši vse majhne in velike otroke ter je odlično izhodišče za kakšne napete zgodbe.

Prirodoslovni muzej Ljubljana
Prirodoslovni muzej Ljubljana
Profimedia

Zelo zanimiva je tudi razstava Slovensko morje, na kateri otroci lepo vidijo, da je naše malo morje del velikega svetovnega morja, s katerim smo ljudje neločljivo povezani. V njem je nastalo življenje, ki se je v milijonih let razbohotilo v neverjetni raznolikosti. S svojimi zakladi nas hrani, daje nam surovine in pomembno vpliva na podnebje.

2. Železniški muzej Slovenskih železnic, Ljubljana

Otroci obožujejo vlake in na Parmovi v Ljubljani je izredno zanimiv muzej posebno za tiste otroke, ki se navdušujejo nad vlaki. Železniški muzej je začel nastajati v šestdesetih letih minulega stoletja in se je v nekdanji kurilnici počasi razvil v manjši, a izoblikovan in celovit muzej. Najzanimivejši del muzeja je zbirka parnih lokomotiv. V sosednji stavbi je stalna razstava drugih ključnih strok, potrebnih, da železnica lahko deluje, kar bo posebno zanimalo že malo večje otroke.

3. Muzej novejše zgodovine Slovenije

Muzej stoji v parku Tivoli v središču Ljubljane v Cekinovem gradu. Stalna razstava prikazuje življenje, delo in razmišljanje ljudi od prve svetovne vojne vse do osamosvojitve Slovenije. Prirejajo tudi tematske občasne razstave, posebej zanimive pa so virtualne razstave, ki si jih lahko za občutek ogledate že kar na njihovi spletni strani. Muzej hrani tudi številne zbirateljske zbirke, od tekstilij, numizmatike, odlikovanj in medalj, osebnih predmetov, razglednic, orožja in vojaške opreme, znamk, do fotografske zbirke, ki zajema okrog dva milijona originalnih posnetkov, s čimer je Muzej novejše zgodovine Slovenije ustanova z največ fotografskega gradiva za 20. stoletje v Sloveniji. Muzej je primeren predvsem za starejše otroke.

4. Park vojaške zgodovine, Pivka

Park vojaške zgodovine je muzejsko in doživljajsko središče na območju starih italijanskih kasarn v Hrastju pri Pivki. V osrednjem objektu Komanda so turistično-informacijski center, muzejska trgovina in Kantina Pivka, ki preverjeno ponuja odlične (vojaške) malice in kosila. Eksponati so po različnih sklopih razstavljeni v dveh paviljonih, nekaj pa jih je tudi zunaj: eksponati iz druge svetovne vojne, nacionalna tankovsko-artilerijska zbirka iz obdobja hladne vojne in slovenskega osamosvajanja, letala, helikopter, bombniki, bojna vozila, amfibijska vozila … In za nas zagotovo največja znamenitost - diverzantska podmornica P-913, ki si jo lahko obiskovalci ob predhodni najavi (in doplačilu) ogledajo tudi od znotraj in na tak način spoznajo skrivnostni svet podmorničarjev.

Še poseben nasvet: Če ste pohodniško razpoloženi, je v bližini tudi Krpanova pot, po kateri je močni Levstikov junak Martin Krpan s kobilo tovoril sol.

5. Muzej pošte in telekomunikacij, Polhov Gradec

muzej_bigimage.jpg
Poštni muzej
Tina Lucu

V Polhograjski graščini je na ogled Muzej pošte in telekomunikacij. V muzeju so na ogled zbirke Zgodovina pošte, Zgodovina telekomunikacij, Telefonistke in telegrafistke ter Živin kotiček, ki je namenjen najmlajšim obiskovalcem. V štirih sobah so razstavljene makete poštnih vozov, rekonstrukcije poštnih uradov in uniforme poštarjev iz različnih obdobij ter različna poštna prevozna sredstva (kočija, moped, kolo). Poleg naštetega si lahko ogledate odlomke filmov na temo pošte in animirani film z naslovom Čigavo je pismo. Na ogled so tudi stari telefonski aparati, teleprinterji, telefoto naprave in druge naprave za pošiljanje sporočil na daljavo. Po telefonu lahko poslušate, kako so telefonirali v preteklosti, ali pa preizkusite delovanje Morsejevega aparata. Nam pa je bilo najbolj všeč, da smo si lahko ogledali in preizkusili telefonsko in teleprintersko centralo.

Živin kotiček je namenjen najmlajšim obiskovalcem muzeja, ki se v otroškem kotičku s pomočjo igre in raznih delavnic spoznavajo z zgodovino pošte in telekomunikacij.

6. Bolnica Franja, soteska Pasice

Partizanska bolnica Franja je enkraten spomenik človečnosti, tovarištva in solidarnosti iz druge svetovne vojne. Kot ilegalna bolnišnica je v težko dostopni soteski Pasice v Dolenjih Novakih pri Cerknem delovala med decembrom 1943 in majem 1945. Večino časa jo je vodila zdravnica Franja Bojc Bidovec, po kateri so bolnišnico poimenovali že med vojno. Poleg osebja so bili za uspešno delovanje bolnišnice zaslužni tudi okoliški prebivalci, ki so pomagali pri gradnji barak, doma skrivali ranjence in zanje zbirali hrano, zdravila in drug material. Bolnica Franja je po vojni postala simbol slovenskega partizanskega zdravstva ter skrbi za ranjene, nemočne in pomoči potrebne.

7. Kobariški muzej, Kobarid

kobarid .jpg
Kobarid muzej soška fronta
Profimedia

Izjemen poklon soški fronti je zbirka v Kobariškem muzeju, ki vas popelje od najpomembnejših bojišč prve svetovne vojne vse do bojev, ki so potekali v teh krajih. Kako današnjim časom in razumu nedojemljivi so bili takratni alpinistični podvigi, da so branili življenje in svobodo v nemogočih razmerah, obiskovalci muzeja lahko spoznajo v stalni zbirki, ki vključuje Krnsko sobo, Belo sobo, Sobo zaledja, Črno sobo in drugo nadstropje s kaverno. Muzej pa organizira tudi vodenje po soški fronti, kjer vas organizirano popeljejo po kobariški zgodovinski poti in po nekdanjih bojiščih.

8. Muzej solinarstva, Sečovlje 

Vedno se je fino peljati na Obalo in izobraževalni sprehod po krajinskem parku Sečoveljskih solin je odlično doživetje za vso družino. Bogastvo rastja, ptic in tradicionalnega solinarstva vas bo navdušilo. Izvedeli boste, kako se je nekoč pridobivalo sol, kako se danes žanje sol, kakšna je bila delovna obleka solinarjev in kako so živeli. Muzej solinarstva se nahaja v opuščenem predelu Sečoveljskih solin na desnem bregu kanala Giassi. V pravi solinski hiši je muzejska zbirka in solni fond s pripadajočim dovodnim kanalom za morsko vodo.

9. Hermanov brlog, Celje 

hermanov-brlog
Hermanov brlog
Hermanov brlog

Celjski muzej, v katerem ni tišine, je prvi in za zdaj edini otroški muzej v Sloveniji. Njegovo ciljno občinstvo so predšolski otroci in otroci do vključno četrtega razreda osnovne šole. Osnovno vodilo muzeja Hermanov brlog, po katerem otroke vodi prikupna maskota Herman Lisjak (narisala ga je ilustratorka Jelka Reichman), je spoznavanje sveta z igro.

 Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 8, 21.2.2020