2494 ogledov

Do 84. minute na obzorju šok, nato pa ...

Cristiano Ronaldo MAD POR Euro 2020 Epa
Na prvi tekmi skupine F rezultat ni odražal dogajanja na igrišču.

Nogometna reprezentanca Portugalske je v Budimpešti v prvem kolu evropskega prvenstva premagala Madžarsko (0:3). Za Portugalsko sta zadela Raphaël Guerreiro in Cristiano Ronaldo, slednji je bil natančen dvakrat. V tej skupini je Francija v Münchnu premagala Nemčijo (1:0).

Cristiano Ronaldo Viralen Šport To je Ronaldo storil na novinarski in šokiral pokrovitelja ter Uefo

Branilci naslova so torej z zmago začeli letošnje Euro. Pred polnimi tribunami pa so odpor Madžarske strli šele v zadnjih minutah. To je za Portugalce pomemben korak k napredovanju, potem ko je njihov selektor Fernando Santos pred začetkom dejal, da bi bil neuspeh, če se jim ne bi uspelo prebiti iz skupine, glede na to, da imajo za cilj ubranitev naslova.

Portugalci so pričakovano prevladovali v prvem polčasu, a nevarni so bili le poredkoma ob strnjeni igri Madžarov. Izjeme sta bila strela Dioga Jote v peti in 40. minuti, obakrat se je izkazal vratar Péter Gulácsi, ter predvsem strel Cristiana Ronalda v 43. minuti, ko je z dobrih petih metrov žogo poslal čez gol. Ronaldo je sicer z nastopom postal prvi igralec v zgodovini EP, ki je zaigral na petih zaključnih turnirjih (2004, 2008, 2012, 2016, 2020).

Peter Gulacsi Cristiano Ronaldo MAD POR Euro 2020 | Avtor: Epa Epa

Portugalci so v drugem polčasu že v 47. minuti znova zagrozili, ko je poskusil Pepe, toda Gulácsi je bil spet na mestu. V nadaljevanju polne tribune Arene Puskas niso videle posebej nevarnih akcij, v 68. minuti pa je bil vendarle spet nevaren Bruno Fernades, ko se je odločil za strel iz razdalje, Gulácsi pa je bil znova pozoren.

V 80. minuti so se Madžari razveselili vodstva, ko je zadel Szabolcs Schön, a je bil v prepovedanem položaju. Zatem pa so Portugalci na hitro dosegli dva gola. Najprej je Raphaël Guerreiro v 84. minuti tudi s "pomočjo" Willija Orbana ugnal madžarskega vratarja, nato pa je v 87. minuti Cristiano Ronaldo uspešno izvedel najstrožjo kazen, ki jo je zakrivil Orban.

Ronaldo je z golom postal tudi najboljši strelec v zgodovini evropskih prvenstev. Že v sodniškem dodatku je Ronaldo še izboljšal svoj strelski izkupiček, ko so Portugalci izigrali madžarsko obrambo, Juventusov napadalec pa je zadel iz bližine svoj enajsti gol na prvenstvih stare celine. Pred tem je bil sorekorder s Francozom Michelom Platinijem.

Mats Hummels Nemčija Francija Euro 2020 Skupina F Šport Komičen avtogol odločil veliki evropski derbi

Marko Arnautović Avstrija Severna Makedonija Euro 2020 Uefa preiskuje Šport Srbski Avstrijec žalil tekmeca albanskega rodu