Zasebnost
Agro Podjetnik

Tedenski zabojčki ekozelenjave tudi za mlade družine s Koroške

Ekološka hribovska kmetija Vogelnik večino zelenjave proda sveže, kar pa je ostane, jo predelajo in vložijo po svojih receptih
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
18.07.2023 18:37
Dopolnjeno: 18.07.2023 23:13
Čas branja: 5 min
Tedenski zabojčki ekozelenjave tudi za mlade družine s Koroške
Njihova glavna panoga je pridelava zelenjave na 1.500 kvadratnih metrih, od tega je tisoč kvadratnih metrov v tunelih (na sliki) in dveh rastlinjakih. Dobro jim uspevajo tudi plodovke, kot so paradižnik, paprike, kumare in bučke. Foto: Barbara Remec

Petra in Zvonko Potočnik vodita ekološko hribovsko kmetijo Vogelnik z Zelen Brega na Koroškem. Živinorejo so ohranili, vendar se preživljajo s pridelavo in predelavo zelenjave in sadja po ekoloških smernicah. Kupce najdejo po spletu, svojo trgovino imajo tudi na Facebooku.

Zelen Breg je dobrih osem kilometrov oddaljen od Raven na Koroškem. Vogelnikovo kmetijo obdajajo pašniki, travniki in gozd. Čeprav leži dobrih 750 metrov visoko, zelenjava dobro uspeva.

Neokrnjena narava in kakovostna hrana

»Pomembni sta nam neokrnjena narava in kakovostna hrana, zato smo leta 2000 začeli kmetovati ekološko. K temu nas je spodbudila tudi bolezen norih krav,« pravita Potočnikova. V mesnicah in trgovskih centrih so takrat ponujali uvoženo goveje meso živali, ki nikoli niso videle sonca ali trave. »Ker si take hrane ne želimo, smo izbrali pridelavo živil najvišje kakovosti in šli v ekološko preusmeritev. Nehali smo uporabljati mineralna gnojila in fitofarmacevtska sredstva, saj smo želeli ohraniti rodovitno zemljo, čisto vodo, zdrave živali in zdravo zelenjavo …« dodajata. Prvo ekološko kontrolo so uspešno opravili leta 2000, tri leta pozneje pa so pridobili ekološki certifikat.

»Izbrala sva pravo pot, ki je ne bi spremenila. Prva leta je bilo pridelka nekoliko manj, z vzpostavitvijo naravnega ravnovesja, s pravimi in pravočasnimi tehnološkimi ukrepi pa se je tudi količina pridelka močno povečala. Intenzivneje zelenjavo pridelujemo na prostem in v rastlinjakih šele od leta 2020, ko sem tudi jaz pustila službo in si svoje delovno mesto ustvarila na kmetiji,« dodaja Petra Potočnik.

Z 29 hektarji zemlje sodijo med srednje velike kmetije. Od tega je večina gozda, kar 19 hektarjev, preostalih 10 hektarjev pa je travnikov, pašnikov in njiv. Sadovnjak s starimi sortami jablan ima več kot sto let. Ohranjajo živinorejo, tako da redijo do 15 krav dojilj, pitajo nekaj prašičev in imajo kokoši nesnice.

Zelenjava raste tudi v tunelih in dveh rastlinjakih

»Naša glavna panoga je pridelava zelenjave na 1.500 kvadratnih metrih, od tega je tisoč kvadratnih metrov pokritih površin,« pravi Zvonko Potočnik. Gre za več tunelov in dva rastlinjaka. Večjega, ki ima 410 kvadratnih metrov, so postavili lani, prekriva ga dvojna napihljiva folija, ki rastline varuje pred slabim vremenom. Tunele pozimi odkrijejo, folijo pa zavijejo in umaknejo s konstrukcije, da je ne bi poškodoval sneg.

Ekstremne vremenske razmere so eden največjih izzivov za kmete. Tudi Zelen Breg je v začetku junija zajelo močno neurje, ki je v nekaj minutah poškodovalo vrtnine, a so si sadike opomogle, tako da prve pridelke že obirajo.

Poleti jih rešuje kapljično namakanje

»Skrbimo, da so tla založena s hranili, ki jih rastline potrebujejo. Upoštevamo kolobar, poleti pa nas rešuje kapljično namakanje, ki je najbolj varčno in primerno za nagnjene grede, kakršne so naše. Z vseh streh zbiramo deževnico v posebne cisterne, da jo za zalivanje uporabimo, ko je premalo dežja. Tako zberemo okoli 15 kubičnih metrov deževnice, potrebovali pa bi je vsaj sto kubičnih metrov,« opisuje Zvonko Potočnik. Poskuša dobiti dovoljenje za črpanje vode iz bližnjega potoka, da bi lahko pridelali več zelenjave.

Tedenski zabojčki sezonske zelenjave

Pridelujejo več kot 30 vrst zelenjave, bolj zahtevne vrtnine gojijo v rastlinjaku ali tunelih. Dobro jim uspevajo tudi plodovke, kot so paradižnik, paprike, kumare in bučke.

»Zelenjavo prodajamo svežo, kar pa je ostane, jo predelamo in vložimo po svojih receptih. Vložimo okoli 1.800 kozarčkov na leto,« pove Petra, ki skrbi za predelavo domačih pridelkov in razvija nove izdelke.

Vogelnikova kmetija je najbolj znana po zelenjavnih zabojčkih, ki jih dostavljajo stalnim kupcem. »Imamo okoli 40 rednih strank iz Mežiške, Mislinjske in Dravske doline, ki vsak teden dobijo sezonsko mešano zelenjavo, ki je takrat na voljo. Radi vidimo, da ekološko hrano kupuje veliko mladih družin, ki prepoznajo kakovost in prednost lokalnih pridelkov. To je dobra spodbuda tudi za nas. Prodajo bi radi razširili tudi na vrtce, šole in druge javne ustanove,« opisuje Petra Potočnik.

Na Facebooku imajo spletno trgovino

Dobre izkušnje imajo tudi s promocijo prek družbenega omrežja Facebook, kjer objavljajo, kar se dogaja na kmetiji in kaj je v sezonski ponudbi. Po novem imajo na Facebooku tudi svojo spletno trgovino, kjer lahko kupci izberejo enega od vnaprej sestavljenih zelenjavnih zabojčkov ali si ga sestavijo sami.

Od junija do konca oktobra ponujajo svežo zelenjavo, shranke pa vse leto. Prodajajo tudi domače mesnine, kokošja jajca, jabolčni sok iz starih sort jabolk, kot sta topaz in carjevič, kislo zelje in marmelade iz jagodičja. Iz domačih jajc Petra Potočnik izdeluje tudi jušne in široke rezance ter testenine.

Pri pridelavi zelenjave je veliko ročnega dela, druga opravila pa si, kolikor je mogoče, olajšajo s specialnimi stroji za gorske kmetije, za katere kandidirajo tudi na razpisih. Dela na kmetiji je veliko, zato je pomoč devetletnega sina Ožbeja in stare mame Romane dobrodošla. Pri večjih sezonskih delih, kot je pobiranje krompirja, jim pomagajo tudi drugi sorodniki in prijatelji.

Inovativni kakovostni izdelki, kakršnih na trgu še ni

»Kmetijo razvijava in posodabljava, kolikor gre. Najina velika želja je, da bi ustvarjala nove inovativne izdelke, kakršnih na trgu še ni in ki bodo najvišje kakovosti,« za konec pravi Petra Potočnik. Motivacijo in navdih za novosti dobita od zadovoljnih kupcev, pa tudi od nagrad na ocenjevanjih. Na največjem med njimi, Dobrotah slovenskih kmetij, so letos dobili dve zlati priznanji, po eno za eko domačo kislo papriko in eko domače blago kisle feferone ter srebrno priznanje za eko domačo rdečo peso.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Agro Podjetnik
Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote
Agrobiznis
AGROBIZNIS
Agro PodjetnikPetra Šubic Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote 1

Najbolj zaželene Tanjine sladke dobrote so ajdovčki in breskvice, med prazniki pa tudi medenjaki in potica, pridružil se jim bo tudi domač sladoled.

AGROBIZ
Novice
Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo
Agrobiznis
NoviceJana Petkovšek Štakul Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo

Ptujska območna enota KGZS opozarja na katastrofalne razmere v kmetijstvu

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline 2

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije 2

Kako pri EIP-projektu Motika razvijajo robotsko okopalno roko ali "robotsko motiko", boste izvedeli že ta petek, 17. maja, na 5. Svetovalnici za kmete, kamor vabimo tudi vas.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke

AGROBIZ
Agro izziv
Zakaj se prašičereja krči in kako bi jo obudili
Agrobiznis
Agro izzivPetra Šubic Zakaj se prašičereja krči in kako bi jo obudili 1

Paradoks je, da od mesa pojemo največ svinjskega, a večino uvozimo, saj v Sloveniji vzredimo premalo prašičev.