Nemčija Ostrava Praga svetovno prvenstvo v hokeju

Petek, 10. 5. 2024, 23.08

Svetovno prvenstvo v hokeju, elitna divizija, 1. dan

Nemci branjene srebra začeli z zmago, Švedi prerešetali mrežo ZDA

nemška hokejska reprezentanca | Nemci so branjenje srebrnega odličja začeli z zmago proti Slovakom. | Foto Guliverimage

Nemci so branjenje srebrnega odličja začeli z zmago proti Slovakom.

Najboljši hokejisti na svetu so danes začeli letošnje svetovno prvenstvo elitne skupine. Gosti ga Češka v Pragi in Ostravi, za uvod pa so zmage dosegli Nemci, ki so s 6:4 premagali Slovake, Švicarji so bili s 5:2 bolšji od Norvežanov, v večernih tekmah pa je Češka po kazenskih strelih premagala Finsko z 1:0, Švedi pa so Američane ugnali s 5:2.

slovenska hokejska reprezentanca Madžarska
Sportal Slovenci za konec izgubili proti Madžarom, ki so se jim pridružili v eliti

Po letu 2015 Praga in Ostrava znova gostita svetovno hokejsko prvenstvo najkakovostnejšega razreda. Potekalo bo vse do 26. maja, ko bodo v areni O2 okronali prvaka.

Naslov branijo hokejisti iz zibelke hokeja, Kanadčani. Lani so v finalu presenetljivo igrali z Nemci, jih premagali s 5:2 in se razveselili 28. zlatega odličja. Nemci so prišli do prve kolajne po letu 1953. V boju za bron so Latvijci na kolena spravili Američane in osvojili sploh prvo odličje na svetovnem prvenstvu.

Nemci ugnali Slovake

Nemčija je SP, na katerem bo skušala ponoviti lanski izjemen uspeh in srebrno medaljo, začela z zmago, a se je morala zanjo krepko potruditi. Slovaki so bili zagrizen tekmec, prišli do znižanja na 3:4, nazadnje pa morali priznati premoč, zmago Nemčije sta šele ob koncu potrdila Leo Pföderl in Tobias Eder.

Švicarji so do zmage nad Norveško prišli po učinkoviti drugi tretjini, ko so v razmaku devetih minut Romain Loeffel, Sven Senteler in Tristan Scherwey dosegli tri gole, naskoka 4:1 pa niso več spustili iz rok.

Čehi so premagali Fince z 1:0. | Foto: Reuters Čehi so premagali Fince z 1:0. Foto: Reuters V večernem prvem derbiju na SP so Čehi gostili Fince. Trd in bojevit obračun se je po rednem delu končal brez golov, za odtenek več priložnosti so imeli domači, a sta se vratarja Lukas Dostal in Harri Sateri izkazala. Čehi so sredi tekme sicer dosegli gol, strelec je bil Ondrej Palat, a so ga sodniki po ogledu posnetka razveljavili zaradi oviranja vratarja. Na drugi strani pa je Mikael Granlund v zadnji tretjini zadel okvir gola. V podaljšku tudi ni bilo golov, pri kazenskih strelih pa so Finci zgrešili prve štiri poskuse, za domače pa sta zadela Ondrej Kaše in Roman Červenka. Švedi so bili veliko boljši od Američanov. | Foto: Reuters Švedi so bili veliko boljši od Američanov. Foto: Reuters

V Ostravi sta se v večerni tekmi merili še dve reprezentanci, ki računata prav na vrh na SP. Švedi so bolje začeli, zadela sta Joel Ek Eriksson in Lucas Raymond, a je nato Zach Werenski poskrbel za upanje ZDA. Švedski je povišanje vodstva zagotovil Marcus Johansson še v drugi tretjini, v zadnji je za ZDA spet znižal Brock Nelson. V zadnji minuti pa so Švedi izkoristili igro ZDA brez vratarja in na prazna vrata sta zadela Victor Hedman in Eriksson.

Dve skupini, najslabša se bosta poslovila

Na Češkem sodeluje 16 reprezentanc, ki so v predtekmovanju razdeljene v dve skupini. V skupini A, ki bo igrala v Pragi, so branilka naslova Kanada, Avstrija, Češka, Danska, Finska, Velika Britanija, Norveška in Švica. V skupini B, tekme bodo igrali v Ostravi, pa so podprvaki Nemci, tretji Latvijci, Francozi, Kazahstanci, Poljaki, Slovaki, Švedi in Američani.

Redni del oziroma tekmovanje v skupinah bo potekalo od danes do torka, 21. maja. Četrtfinalni tekmi (po dve v Pragi in Ostravi) bosta na vrsti dva dni pozneje, polfinalni v soboto, 25. maja, finale in mali finale pa v nedeljo, 26. maja. Te štiri odločilne tekme bo gostila Praga.

Najslabša reprezentanca vsake skupine bo izpadla v divizijo I, skupino A, iz katere so letos znova napredovali Slovenci, ki bodo med elito igrali prihodnje leto na Švedskem ali Danskem.

Svetovno prvenstvo v hokeju, elitna divizija, 1. dan (Ostrava in Praga)