sta
sta
0 20.05.2024 00:20:02

Kanadčani boljši od Švicarjev, desetica Američanov

Kanadski hokejisti so na svetovnem prvenstvu elitne skupine na Češkem v večernem derbiju ugnali Švico s 3:2 in si zagotovili neposredni obračun za prvo mesto skupine A proti Češki. Ta bo v Pragi na sporedu v torek. V Ostravi je reprezentanca ZDA s kar 10:1 ugnala Kazahstan in napredovala na drugo mesto razpredelnice v skupini B.

Kanadčani so bili zelo učinkoviti predvsem z igralcem več na ledu. Prvi gol ob "power-playu" je Dylan Cozens dosegel po 102 sekundah igre, z enako mero pa so Švicarji vrnili v 12. minuti, ko je bil natančen Kevin Fiala.

Prav Fiala, sicer moštveni kolega slovenskega asa Anžeta Kopitarja pri Los Angeles Kings, je bil tragična figura dvoboja. Le minuto po golu Romaina Loeffla (26. minuta) je moral zaradi naleta na koleno tekmeca predčasno pod prho, kar so Kanadčani dodobra izkoristili.

Cozens je med petminutno švicarsko kaznijo najprej zadel za 2:2 v 29. minuti, nato pa prispeval še podajo za gol Nicka Paula v 31. Vmes so imeli Švicarji s hokejistom manj na ledu celo nenadejano priložnost, da s kazenskim strelom pridejo do vodstva s 3:2, a Sven Andrighetto v 30. minuti ni premagal vratarja Jordana Binningtona.

V zadnji tretjini golov ni bilo, čeprav sta imeli obe zasedbi še nekaj priložnosti predvsem ob številčni prednosti na ledu.

Na lestvici imajo Kanadčani pred zadnjo tekmo 17 točk, sledijo domačini Čehi s 15 točkami, Švicarji so ostali pri 14. V boju za zadnjo četrtfinalno vstopnico so Avstrijci (7), Finci (7, tekma manj) in Danci (6).

Avstrijci so v popoldanskem obračunu s 4:1 premagali Norveško, potem ko sta v drugi tretjini za 3:0 v razmaku petih minut zadela Peter Schneider dvakrat in Dominic Zwerger.

V Ostravi so Američani kar z 10:1 premagali Kazahstance, ki jih v ponedeljek čaka neposredni dvoboj za obstanek med elito s Poljaki.

Za ZDA je Matthew Boldy dosegel dva gola in štiri podaje, gol in štiri podaje je prispeval Johnny Gaudreau, "hat-trick" pa je ob dodatni podaji dosegel Brady Tkachuk. Razmerje v strelih je bilo 58:14 v korist Američanov.

Na večerni tekmi so Latvijci, sicer dobitniki brona z zadnjega SP v Rigi in Tampereju, presenetljivo premagali Slovake s 3:2 po izvajanju kazenskih strelov.

Latvijce je v vodstvo popeljal Ralfs Freibergs v 19. minuti, izenačil pa je Martin Pospišil na začetku zadnje tretjine. Slovaki so bili na pragu zmage po rednem delu, ko je 104 sekunde pred koncem zadel Peter Cehlarik, a je vsega 24 sekund kasneje za podaljšek izenačil Oskars Cibulskis.

V podaljšku golov ni bilo, čeprav so imeli Latvijci zadnjih 90 sekund igralca več na ledu. Po kazenskih strelih so bili uspešnejši branilci brona z zadnjega SP, odločilni zadetek je v sedmi seriji dosegel Dans Ločmelis.

Na lestvici imajo popolni Švedi na vrhu po petih odigranih tekmah 15 točk. Z zmago v ponedeljek proti Franciji bi si že zagotovili prvo mesto. Američani so s tekmo več zbrali 13 točk, Nemci in Slovaki pa po 12.

Latvija je ostala peta z devetimi točkami in bi morala za novo uvrstitev v četrtfinale premagati Američane in upati na poraz Slovakov proti Švedom po rednem delu.