REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin in Ši Džinping: Ustvarjamo multuipolarni red, menjava v nacionalnih valutah med državama dosegla 90 odstotkov!

Putin in Ši Džinping: Ustvarjamo multuipolarni red, menjava v nacionalnih valutah med državama dosegla 90 odstotkov!Ob dedolarizaciji na delu so ruski mediji spomnili, kako je Kitajska dočakala Putina, kako pa nemškega kanclerja Olafa Scholza in ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna. Vir: Posnetek zaslona, X

Današnji pogovori so pokazali, da tako Peking kot Moskva močno podpirata skupno strateško partnerstvo in razvoj odnosov, ki postajajo zgled, kako naj se razvijajo odnosi med državama, je na skupni novinarski konferenci s kitajskim voditeljem Ši Džinpingom dejal ruski predsednik Vladimir Putin.

Putin se je zahvalil za topel sprejem in odlično sodelovanje, na katerem je bilo, kot je dejal, veliko narejenega.

»Marca lani je tudi kitajski voditelj izbral Rusijo kot prvo državo, ki jo bo obiskal, zato je logično, da sem se odločil za enak korak. V tem je določena simbolika, vendar so takšna srečanja pomembna, da se usmerimo v prihodnji razvoj,« je pojasnil Putin.

Delež uporabe nacionalnih valut v trgovini med Kitajsko in Rusijo je dosegel 90 odstotkov, zato so trgovina in naložbe dobro zavarovane in nanje ne morejo vplivati ​​tretje strani, je dodal Putin.

Promet kmetijskih izdelkov med Kitajsko in Rusijo se je lani povečal za enkrat in pol, je dejal Vladimir Putin in dodal, da bo še rasel, saj so bile podpisane skupne izjave, ki opredeljujejo dolgoročne razvojne usmeritve.

Večina se jih nanaša na razvoj trgovinske in investicijske interakcije, je dodal Putin.

Skupaj si prizadevamo za oblikovanje pravičnejše večpolarne svetovne ureditve z osrednjo vlogo Združenih narodov, je poudaril ruski predsednik.

Kitajska je glavna zunanjetrgovinska partnerica Rusije, ki je po kitajskem izvozu in uvozu na četrtem mestu, pravi ruski predsednik.

Rusija in Kitajska plodno sodelujeta v državah BRICS, SCO in vlagata svoja prizadevanja v Evropsko gospodarsko unijo ter v okviru pobude Pas in pot (Belt and Road).

Na azijski celini in v pacifiški regiji je treba zgraditi varno in zanesljivo arhitekturo brez kakršnih koli zaprtih vojaško-političnih blokov, je dodal Putin.

»S Šijem sva se dogovorila, da bova nocoj na neformalnem srečanju razpravljala o kompleksu vprašanj in dal bom več informacij o poteku ukrajinske krize,« je poudaril Putin in dodal, da Rusija v tem kontekstu spoštuje stališče Kitajske.

Putin je še poudaril, da se sodelovanje razvija na različnih področjih, kot so vesolje, industrija, energetika, turizem, šport in logistika.

Potekajo tudi skupni projekti glede Severne morske poti. Hkrati se razvijajo tudi kulturni odnosi in sodelovanje na področju izobraževanja. Februarja so denimo v Moskvi prvič praznovali kitajsko novo leto, je spomnil Putin.

»Pogovori so bili prijateljski in vsebinski, podpisali smo pomembne dokumente, ki bodo dali zagon razvoju rusko-kitajskih odnosov,« je dejal kitajski predsednik Ši Džinping.

Ši je izpostavil, da je vesel srečanja z ruskim kolegom, ki je Kitajsko izbral za svoj prvi obisk po uradnem prevzemu položaja.

»Tako je pokazal, koliko pozornosti predsednik in ruska vlada namenjata kitajsko-ruskim odnosom,« je poudaril Ši.

Rusija in Kitajska se ne bosta pridružili nobenemu bloku, spoštovali bosta samostojno izbrano razvojno pot in se podpirali na razvojni poti, je dejal Ši Džinping.

Stališče Kitajske do Ukrajine je jasno in dosledno, Peking pa bo še naprej prispeval k vzpostavitvi miru in stabilnosti v Evropi, je dejal kitajski predsednik Ši Džinping.

Lani je blagovna menjava znašala več kot 200 milijard dolarjev, kar priča o dobrem sodelovanju, je poudaril kitajski voditelj.

Kitajska in Rusija imata po njegovih besedah ​​dolgo zgodovino in bogato kulturo, navadne kitajske družine pa berejo Puškina, ruska gledališča in opere uporabljajo glasbo kitajskih skladateljev...

»S Putinom sva leto 2024 razglasila za 'leto kulture Rusije in Kitajske' in v tem letu bo veliko priljubljenih in velikih kulturnih dogodkov, ki bodo združili naše narode,« je dejal Ši.

Ko je govoril o prihajajočem vrhu BRICS v Kazanu, je Ši potrdil, da bo Kitajska podprla rusko predsedovanje tej organizaciji.

Kitajski predsednik se je med nagovorom na kratko dotaknil aktualnih spopadov.

Ši je potrdil, da se s Putinom zavzemata za reševanje palestinsko-izraelskega spora na podlagi sklepov ZN in z oblikovanjem palestinske države, prav tako za reševanje ukrajinske krize na enak način, torej politično.

»Upamo, da bo mir v Evropi kmalu spet vzpostavljen,« je sklenil kitajski voditelj.

Ruski mediji so ob tem spomnili, kako je Kitajska dočakala Putina, kako pa nemškega kanclerja Olafa Scholza in ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek