franci kek Lady

Petru Vilfanu je dal banano

steven-tyler Svet24.si

Sodnik zavrnil tožbo proti Stevenu Tylerju

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

bogovic tomc zver Reporter.si

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

Poleg britanskega škandala, Rebel razkriva tudi druga sporna povabila, vključno z 2-milijonsko ponud Odkrito.si

Kraljeva družina - Orgije in droga na zasebnih ...

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Lesena montažna gradnja – sinonim varnosti, trajnosti in udobja

Deli na:
Lesena montažna gradnja – sinonim varnosti, trajnosti in udobja

Marlesova hiša v Preddvoru - Foto: Marles

V gradbeni industriji, kjer se vedno bolj prepletata trajnost in inovativnost, je podjetje Marles sinonim za vrhunsko leseno montažno gradnjo. S svojo več kot stoletno zavezanostjo kakovosti in inovativnim rešitvam so postavili nove standarde sodobne lesene gradnje. Slednja ni le trend, ampak premišljena trajnostna odločitev, ki prinaša udobno bivanje v sožitju z naravo.

V Mariboru stoji Dom24h, ki ni le hiša, ampak koncept, ki združuje bivanje in delo v enem. Kot energijsko samozadosten montažni objekt je zasnovan po principu neto nič energijske stavbe. Z uporabo naravnih, recikliranih in ekoloških materialov ter celuloznih in lesenih vlaken za izolacijo prispeva k nizkemu ogljičnemu odtisu in minimalni porabi energije za ogrevanje in hlajenje. Sistem centralnega prezračevanja vključuje vračanje toplote odpadnega zraka, kar še povečuje energijsko učinkovitost.

Dom24h se kot edini tako kompleksen objekt lahko odziva na potrebe okolice in kot porabnik, proizvajalec ali hranilnik električne energije aktivno sodeluje pri razvoju elektromobilnosti in pametnih skupnosti. Napredni komplementarni sistemi, vključno z napravami za avtomatizacijo, brezžičnimi moduli za krmiljenje različnih funkcij, sistemom Hems za celostno upravljanje z energijo, dodatno izboljšujejo kakovost bivalnega prostora. Pri projektu sodeluje 12 uglednih slovenskih podjetij, vključno z Marlesom, vodilnim proizvajalcem lesenih montažnih objektov, ki s svojo stoletno zgodovino narekuje razvojne smernice v panogi.

Foto: Marles - Hiša Atris

Inovativni koncepti za boljše bivalno okolje

Montažne lesene stavbe, kot je tudi Dom24h, ponujajo številne prednosti v primerjavi s klasično gradnjo. Les, kot obnovljiv naravni vir, ima namreč v primerjavi z drugimi gradbenimi materiali, kot so na primer beton, jeklo in opeka, manjši ogljični odtis. Gradnja lesene montažne hiše poleg tega zmanjšuje emisije toplogrednih plinov, saj je les energijsko najmanj obremenjujoč gradbeni material, dobra toplotna izolacija pa omogoča energijsko učinkovito bivanje z nižjimi stroški ogrevanja in hlajenja. Gradnja lesene montažne hiše je v primerjavi s klasično gradnjo stroškovno tudi bolj učinkovita in predvsem predvidljiva, saj je celoten postopek standardiziran ter omogoča popolnoma prilagojene arhitekturne rešitve.

Hitra gradnja v kontroliranem okolju proizvodne hale namreč omogoča, da je montažna hiša zgrajena v krajšem času. Posledično je vpliv vremenskih razmer na gradnjo manjši, kar vpliva na nižje stroške in krajši čas gradnje. Montažna hiša je lahko postavljena in zaključena v treh tednih, končana na ključ pa v manj kot dveh mesecih.

Foto: Marles - Gradnja Marlesove montažne hiše

Sodobna gradnja s stoletno dediščino in vizijo za prihodnost

»Ko pomislimo na svoj sanjski dom, si večina želi prostorne in udobne bivalne površine. Montažne lesene hiše predstavljajo revolucijo v izkoriščanju prostora. Ob enaki toplotni zaščiti so stene zaradi lesene konstrukcije namreč tanjše. Z 10 odstotki več bivalnega prostora v primerjavi z masivno konstrukcijo omogočajo elegantno in premišljeno uporabo vsakega kvadratnega metra, kar je še posebej izrazito v enodružinskih hišah, kjer je možno pridobiti tudi do 8 kvadratnih metrov na nadstropje,« je ob tem dejala Ana Milosavljević, arhitektka podjetja Marles.

Les, starodavni gradbeni material, se je v zgodovini izkazal za izjemno vzdržljivega tudi v najbolj nepredvidljivih okoliščinah, kot so potresi. Marlesove montažne hiše, ki temeljijo na leseni okvirni konstrukciji, so v preteklih potresnih dogodkih v Posočju pokazale impresivno odpornost. Po potresu leta 1976 je bilo na tem območju postavljenih več kot sto takšnih hiš, ki so brez poškodb prestale potres leta 1998.

V prihodnosti bo montažna lesena gradnja še naprej izjemno pomembna, saj se hitro prilagaja spreminjajočim se potrebam v sodobnem svetu, učinkovito rešuje potrebe po prostoru ter združuje funkcionalnost in estetiko. Marles bo še naprej sledil svoji viziji »Zgrajeno, da traja,« njihove hiše, ki stojijo še danes, pa so dokaz zavezanosti kvaliteti ter odgovornosti do kupca in okolja.