Kljub preklicu epidemije je PCT pogoj še zmeraj velikokrat vstopnica za “normalno” življenje. velikokrat so zato potrebna potrdila o cepljenju, testiranju ali prebolelem covidu, kar pa zna pošteno udariti po žepu. Na upravni enoti pozivajo, naj se preden urejate potrdila pozanimate, ali ga res potrebujete.

Cene izpisanih testov

V ZD Maribor vas bodo, v kolikor potrebujete izpis hitrega testa za prestop meje, napotili na testiranje na Jezdarsko ulico, kjer boste zanj odšteli 20€. Tudi drugod pri zasebnikih se cene gibljejo okrog podobne vsote. Na Vošnjakovi ulici, kjer opravljajo nenaročena hitra testiranja, vam potrdila namreč ne bodo natisnili. V kolikor ga želite natisniti sami, boste potrebovali digitalni podpis. Omenjena potrdila lahko brezplačno natisnete na spletnem mestu zVem, vendar za registracijo potrebujete digitalni podpis.

Na upravni enoti potrdil ne izdajajo

Pogosto velja prepričanje, da na upravni enoti dobite potrdilo o tem, da ste bili cepljeni. To ne drži, upravna enota je namreč le organ, kjer lahko uredite digitalni podpis: “Sigen-ca s potrdilom o cepljenju nima nič. Je le digitalni podpis vsakega posameznika, ki ga lahko uporabljate vedno, ko je to potrebno. Tudi, kadar želite dostopati do osebnih podatkov na spletnem mestu zVEM, pogosto zmotno prepričanje pojasnjujejo na upravni enoti.

Razen Sigen-ce lahko na upravni enoti uredite tudi smsPASS, ki je po izkušnjah zaposlenih pri uporabnikih bolj priljubljen, saj je nekoliko preprostejši za uporabo.

Kako do digitalnega podpisa?

V Mariboru se je za obisk upravne enote potrebno najprej naročiti. To lahko opravite preko direktne telefonske številke: 02/2208 393, lahko pa pokličete tudi na centralo, na telefonsko številko: 02/2200 350, kjer izberete številko 0 za naročilo na digitalna potrdila. Naročite se lahko tudi po mailu: [email protected]

Nekatere upravne enote v manjših krajih uporabljajo avtomatski sistem naročanja, ki pa v Mariboru za zdaj še ni mogoč.

Trenutno imamo odprtih več delovnih mest za izdajo digitalnih podpisov in smsPASS-ov, da bi zmanjšali čakalne vrste, zato boste termin dobili v približno treh delovnih dneh od prijave,” so pojasnili na upravni enoti.

Za izdajo smsPASS potrdila potrebujete osebni dokument in telefonsko številko, registracijo pa morate dokončati na spletu. Vsakič, ko se boste prijavljali v sistem zVEM, boste na telefon dobili kodo in se z njo vpisovali na katerem koli računalniku: “Registracijo lahko začnete tudi že pred obiskom, potem se pri nas le identificirate in takoj, ko potrdimo, se vaš smsPASS aktivira.”

Za izdajo sigen-ce je postopek malo bolj dolgotrajen: “Ob obisku upravne enote boste potrebovali osebni aktiven mail naslov, telefonsko številko in osebni dokument: Mi potem izvedemo identifikacijo. Del gesla boste dobili na spletni naslov, drugi del gesla po navadni pošti. Zaradi gneče in velikega povpraševanja, je ta drugi del po pošti potrebno počakati. Nanj bodo občani čakali okrog pet delovnih dni.”

Zaradi gneče in velikega povpraševanja, je ta drugi del po pošti potrebno počakati. Nanj bodo občani čakali okrog pet delovnih dni.

Ko boste dobili oba dela gesla, je treba program namestiti na brskalnik računalnika: “Lahko se pojavi težava, ker lahko v brskalniku enega računalnika namestite digitalni podpis le ene osebe. Lahko sicer program namestite v več brskalnikov, torej v vsakega za eno osebo, vendar Sigen-ce v vseh brskalnikih ne delujejo. V primeru, da dostop potrebuje več oseb je zato morda bolj preprosto, če za prijavo v sistem uporabite smsPASS. Tudi sicer imamo več primerov, sploh pri starejših ljudeh, ko več oseb uporablja en email naslov in lahko preko njega dostopajo do več smsPASS-ov.

Lahko se pojavi težava, ker lahko v brskalniku enega računalnika namestite digitalni podpis le ene osebe.

Če se torej odločate za urejanje digitalnega potrdila in bi si sami želeli natisniti potrdilo o prebolevnosti, cepljenju ali rezultatu testa, upoštevajte, da boste za to potrebovali vsaj tri dni.

Če že imate digitalni podpis, vam po novega ni treba

V sistem se lahko prijavite tudi z drugimi digitalnimi potrdili, ki jih morda že uporabljate, denimo s poštar-co ali s sistemom halcom-CA, vendar na upravni enoti lahko pridobite zgolj sigen-co in smsPASS, ki sta državna in hkrati brezplačna digitalna podpisa. Če digitalni podpis uporabljate preko lastnega s.p., vaš podpis velja tudi pri prijavi v vaš zVEM profil.

Potrdilo si lahko natisnete sami

Ko imate digitalno potrdilo ali smsPASS, lahko obiščete spletno stran https://zvem.ezdrav.si/, kjer si boste potrdilo o cepljenju lahko natisnili sami.

V zgornjem desnem kotu kliknite na PRIJAVA. Izberite vaše kvalificirano digitalno potrdilo ali smsPass, če ga imate. Ko ste prijavljeni, v menijski vrstici zgoraj izberite DOKUMENTI. V podmenijski vrstici izberite POTRDILO O CEPLJENJU.Izberite še PRIDOBI POTRDILO. V novem oknu se vam bo odprlo elektronsko potrdilo, ki si ga lahko natisnete ali prenesete na računalnik, od tam pa pošiljate tudi po e-pošti.

Na istem naslovu boste v meniju eDokumenti našli tudi vse zdravniške izvide zadnjih treh let, med njimi lahko poiščete potrdilo o prebolelem Covidu, če sodite med prebolevnike, ali pa izvid PCR oziroma hitrega testa.

Prestopanje državnih meja

Na upravni enoti še opozarjajo, naj državljani, preden se odločajo za urejanje digitalnega podpisa, prepričajo, da ga res potrebujejo. V kolikor ste prejeli obe dozi cepiva in je od druge doze preteklo dovolj časa (podrobnosti najdete TUKAJ), je za prehod meje s Hrvaško dovolj kartonček, ki ste ga prejeli na cepilnem mestu, seveda ob veljavnem osebnem dokumentu, s katerim izkažete svojo istovetnost: “Slovenija in Hrvaška imata medsebojni dogovor o tem, da za prehod meje kot uradno potrdilo velja tudi cepilni kartonček. To pa velja le za mejo s Hrvaško, drugod potrebujete natisnjeno potrdilo,” so pojasnili na vladnem klicnem centru.

Slovenija in Hrvaška imata medsebojni dogovor o tem, da za prehod meje kot uradno potrdilo velja tudi cepilni kartonček.

Trenutna štirinajstdnevna incidenca

Četudi smo glede na lastne kriterije že v zeleni fazi in je epidemija preklicana, smo na evropskem semaforju še v oranžni fazi. Ta spremlja štirinajstdnevno incidenco in Slovenijo za zdaj uvršča v rumeno območje. Ker okužbe za zdaj strmo padajo, je pričakovati da za prestop meje kmalu ne boste potrebovali nobenega izmed potrdil.

Slovenija je po evropskih standardih trenutno še rumena. Vir: splet

Preden greste na pot

Glede na to, da se pogoji iz dneva v dan spreminjajo tako na ravni države, kot tudi na mednarodni ravni, se je pred potovanji smiselno obrniti na vladni klicni center, kjer na vprašanja odgovarjajo med 8. – 18. uro.

Za vse aktualne informacije lahko pokličete tudi brezplačno telefonsko številko: 080 14 04. Če kličete iz tujine, je telefonska številka: +386 1 478 7550.