Polom Italije na Bahamih, kjer so kraljevale ZDA

Atletika 6. Maj 202412:19 0 komentarjev
Noah Lyles je osvojil novo zlato. FOTO: Profimedia.

ZDA so nesporne zmagovalke svetovnega prvenstva v štafetnih tekih, ki je bilo konec tedna na sporedu na Bahamih. Osvojile so štiri zlate medalje. Italijani, ki so bili najuspešnejši na zadnjem prvenstvu, so ostali brez samcate medalje.

Američani so si zlato medaljo pritekli v štirih od petih štafetnih tekov, ki jih bomo videli na olimpijskih igrah. V moški in ženski konkurenci na 4×100, v ženski konkurenci na 4×400 metrov, do zlate medalje pa so pritekli tudi v mešani štafeti 4×400 metrov. Brez medalje so ostali le v moški štafeti 4×400 metrov, v kateri je zmagala Bocvana.

Italijani, ki so pred tremi leti osvojili tri zlate medalje in bili najuspešnejša reprezentanca tekmovanja, tokrat niti enkrat niso stopili na stopničke. Največje razočaranje so doživeli v najbolj zanimivi disciplini, moški štafeti 4×100 metrov, v kateri se ponašajo z naslovom aktualnega olimpijskega prvaka. Po težavah s predajami so bili diskvalificirani. Za Italijane je tekel tudi olimpijski prvak na 100 metrov Marcell Jacobs.

ZDA so zmagale s časom 37,40, v zadnji predaji je za Američane tekel junak zadnjega svetovnega prvenstva v Budimpešti Noah Lyles (pred njim še Kyree King, Courtney Lindsey in Kenneth Bednarek).

Ameriška četverica je za dve stotinki zgrešila rekord prvenstev na 4×100 m, izboljšale so ga njihove rojakinje Tamari Davis, Gabielle Thomas, Celera Barnes in Melissa Jefferson pri ženskah z zmago v 41,85 sekunde. ZDA so bile prve z rekordom prvenstev tudi v mešani štafeti 4 X 400 m (3:10,73), druga je bila Nizozemska z zvezdnico Femke Bol (3:11,45).

Prvih 40 mest za olimpijske igre v francoski prestolnici so dale sobotne kvalifikacije, za to je bilo treba zasesti prvi dve mesti v posameznih skupinah. Drugi dan SP si je nastop na OI zagotovilo še 30 ekip. Skupaj je po tekmi na Bahamih znanih 70 štafet za OI, po 14 štafet v posameznih disciplinah.

Ostali sta prosti še po dve mesti v posameznih štafetah. Te bodo določili glede na vrstni red na svetovni lestvici izmed preostalih držav. Zadnji rok je 30. junij.

Moški:
4×100 m: Avstralija, Kanada, Kitajska, Francija, Nemčija, Gana, Velika Britanija, Italija, Jamajka, Japonska, Liberija, Nigerija, Južna Afrika, ZDA;
4×400 m: Belgija, Bocvana, Brazilija, Nemčija, Velika Britanija, Indija, Italija, Japonska, Nigerija, Poljska, Južna Afrika, Španija, Trinidad in Tobago, ZDA:

Ženske:
4×100 m: Avstralija, Kanada, Slonokoščena obala, Francija, Nemčija, Velika Britanija, Italija, Jamajka, Nizozemska, Nigerija, Poljska, Švica, Trinidad in Tobago, ZDA;
4×400 m: Belgija, Kanada, Francija, Velika Britanija, Indija, Irska, Italija, Jamajka, Nizozemska, Norveška, Poljska, Španija, Švica, ZDA;

Mešano:

4×400 m: Bahami, Belgija, Dominikanska republika, Francija, Nemčija, Velika Britanija, Irska, Jamajka, Nizozemska, Nigerija, Poljska, Švica, Ukrajina, ZDA.