Slovenija

Odziv MZEZ: Slovenija zagovarja strokovno obravnavo zgodovine

Ljubljana, 11. 02. 2024 21.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na zunanjem ministrstvu so v dneh, ko se v Italiji spominjajo žrtev fojb in eksodusa iz Istre, Reke in Dalmacije, znova poudarili pomen celovitega in spoštljivega spomina ter dostojanstva za vse žrtve tragičnih dogodkov vojnega in povojnega obdobja v 20. stoletju. Kot so na ministrstvu danes zapisali v sporočilu za javnost, vsaka skupnost ohranja spomin na svoje boleče izkušnje, ob tem pa je potrebna tudi skrb, da iz bolečine ne zrastejo nove zamere, predsodki ali strahovi.

MZZ
MZZ FOTO: Bobo

"Ob poudarjanju pravice do spominjanja in spoštovanja človekovega dostojanstva se ne smemo zatekati k poenostavljanju in povzdigovanju ene bolečine nad drugo ter potiskati v pozabo grozot, ki jih je Slovencem prizadejal fašizem," so izpostavili na ministrstvu. Dodali so, da je objektiven pristop k spominjanju na boleče izkušnje 20. stoletja gradnik skupne prihodnosti, ki si ga zaslužijo prebivalci na obeh straneh slovensko-italijanske meje, zlasti mladi.

Sprava po navedbah ministrstva potrebuje svoj čas in iskren napor, da se odpremo drug drugemu in gradimo nove priložnosti. Kot primer takšne priložnosti so omenili projekt Evropske prestolnice kulture dveh Goric.

Na ministrstvu si bodo še naprej prizadevali za spoštljiv dialog s sosednjo Italijo in razvoj sodelovanja v duhu temeljnih evropskih vrednot sožitja in sprave.

"Slovenija vseskozi zagovarja strokovno obravnavo zgodovine," so še sporočili z ministrstva. Primer takšnega sodelovanja med državama je bila po njihovih navedbah priprava skupnega poročila o slovensko-italijanskih odnosih v obdobju 1880-1956 v okviru slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije. Objava poročila v obeh državah bi dodatno prispevala k objektivnemu razumevanju zgodovinskih dogodkov, so poudarili na MZEZ.

V Italiji so dan spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije 10. februar - v spomin na dan, ko je bila podpisana pariška mirovna pogodba - razglasili marca 2004, obeležujejo pa ga od leta 2005. Ob tem se spominjajo predvsem dogodkov po drugi svetovni vojni, ko so se morali Italijani na tem območju odločiti, ali bodo ostali v Jugoslaviji ali bodo zapustili svoje rodne kraje. V zadnjem času se v Italiji krepijo prizadevanja, da bi bilo obeleževanje tega dneva še odmevnejše, pri čemer fašizma običajno ne omenjajo.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
12. 02. 2024 15.39
+0
Levičarji izgubljajo še zadnjo krinko za revolucijo - NOB in idejo o "pravi strani" zgodovine. Ja, gospodje težko bo kar skrivat v nedogled. Se bo treba soočit z revolucijo. Čeprav se bojim, da bo to samo peljalo do nove državljanske vojne. Slovenci se preveč sovražimo. Sebe in med sabo.
JApajaDAja
12. 02. 2024 10.28
+4
kaj je skrito v bg arhivih? te odprite javnosti!
Darko32
12. 02. 2024 10.10
+1
Tukaj je potrebno razjasniti v detajle celotno zgodovino in kaj so ITALJANI delali v Sloveniji in kakšne poboje so izvajali in ali je nasilje rodilo nasilje. Zato je že enkrat potrebno ideologijo KOMUNISTOV presekati in začeti obravnavati celotno zgodovino v realni sliki in ne frizirano. Italjani pa sedaj očitno to zlorabljajo. Sedaj pa nabijajte minuse po mili volji.
Andrej Lon?ar3
12. 02. 2024 08.32
+4
Tako kot strokovno obravnavate in skrivate povojne poboje.
mackon08
12. 02. 2024 08.24
+7
Italija je bila Hitlerjev zaveznik, to vse pove.
zmerni pesimist
12. 02. 2024 08.12
+1
Oboji tako fašisti kot partizani so morilci
kr nekdo
12. 02. 2024 08.10
+5
A praznovali so na čigavi zemlji? Aja žal ni več slovenska. Le zakaj?
iskriv
12. 02. 2024 08.05
+2
Zakaj naša politika ne reagira odločneje na take in podobne desno -fašistične .nacistične potvorjene zgodbe , ki razdvajajo narode . Enostransko prikazovanje zgodovine je znano tudi pri nas v zaščito kolaboraciji in njeni rehabilitaciji . Ampak mednarodno prikazovanje enostranskih zgodovinskih dogodkov je druga plat . Italija je morila ljudi v drugi svetovni vojni na Rabu v koncentracijskem taborišču in rižarni , kjer so imeli celo krematorij . O teh grozotah fašistične Italije pa molčijo Italijanski politiki !
zdravkob
12. 02. 2024 11.22
-1
Italija je kapitulirala! Izgubila vojno! Kaj bi še radi? Slovenci, nenasitni greha drugih, hočejo kri, še danes.
SDS_je_poden
12. 02. 2024 14.21
+0
zdravkob: O čem ti to? Kdaj je kapitulirala? Kdaj je izgubila vojno? Kolikor moj spomin deluje, je med samo vojno zamenjala stran, ko so ugotovili, da bodo poraženci.
4556
11. 02. 2024 21.28
-1
Mogoče želite biti strokovni ko gre za Italijane povojne poboje bi radi kar pometli pod preprogo,