Center Druga roka v Dragonji: ni vse rabljeno za v smeti

Ko je nekdo v Center ponovne uporabe Druga roka v Dragonji prinesel precej poškodovan jamski stalagmit, so se tamkajšnji uslužbenci spogledali in si rekli: “ta pa verjetno ne bo našel novega lastnika.” In so se motili. Kmalu je namreč nekdo drug zadovoljno ocenil, da mu doma manjka prav takšna, pa čeprav polomljena “dekoracija” in ga je odnesel. Bo koga zamikal tudi del oltarja z angelčki, ki se je prav tako znašel med podarjenimi predmeti?

Pred kratkim so v Drugo roko dobili zelo dobro ohranjen komplet 
vozička, otroškega sedeža in jajčka.  Foto: Nataša Hlaj
Pred kratkim so v Drugo roko dobili zelo dobro ohranjen komplet vozička, otroškega sedeža in jajčka.  Foto: Nataša Hlaj

DRAGONJA > Druga roka, ki jo je Okolje Piran odprlo pred dvema letoma in pol, je začasni dom predmetom, ki so se jim njihovi lastniki odrekli, a so še zmeraj dovolj kakovostni, uporabni in lepi, da lahko dobro služijo in osrečijo koga drugega. Evidenca razkrije, da je nov dom dobilo že več kot 1000 predmetov. “Nekateri so redni obiskovalci in nas obiščejo vsako soboto in bodisi kaj prinesejo ali pa odnesejo. Zlasti družine, pa tudi starejši,” pravi vodja Zbirnega centra Dragonja Iago Stanič.

Bi kdo tiskalnik ali morda električno kuhalno ploščo?

Center brezplačne izmenjave stvari zaenkrat domuje v zabojniku v Zbirnem centru Dragonja. Ob našem obisku smo se prepričali, da lahko tam vsakdo najde nekaj, kar morda potrebuje.

Urnik Druge roke

Center Druga roka je za obiskovalce odprt od ponedeljka do petka med 6. in 14. uro ter ob sobotah med 7. in 12. uro.

Na nove lastnike med drugim čakajo delujoča tiskalnik in električna kuhalna plošča, kar nekaj dobro ohranjenih otroških vozičkov in drugih otroških pripomočkov, omarici 'vintage' videza, slike, lestenci, nešteto kozarcev, skodelic, krožnikov in še bi lahko naštevali.

“Pred zimsko sezono smo imeli na voljo smuči, pancerje, čelade in druge zimske športne rekvizite, ki so pričakovano hitro našli nove lastnike,” pove Jana Pines iz Okolja Piran. Zdaj v kotu sameva le par rdečih snežk in pohodna obutev. Poleti je večja frekvenca izmenjav, največ novih predmetov pa običajno dobijo spomladi, ko se ljudje lotevajo čiščenja in pospravljanja garaž, kleti in podstrešij.

1000

predmetov iz Druge roke je že dobilo nov dom

Najvišje na seznamu otroški vozički in igrače

“Največkrat nam prinesejo otroške vozičke in igrače. In po njih je tudi največje povpraševanje,” pove Marko Grbec, ki bdi nad dogajanjem v Drugi roki. “Pred kratkim smo dobili zelo dobro ohranjen komplet vozička, otroškega sedeža in jajčka. Predvidevam, da ga bo kmalu kdo prišel iskati,” meni.

Sledijo omarice, mizice ter manjše starinsko pohištvo retro sloga. “Raje vidimo, da nam takšne kose pohištva prinesejo kar sestavljene. Opazili smo, da se obiskovalci običajno ne odločijo odnesti razstavljenih stvari, ker imajo nato številne težave s sestavljanjem. Bodisi ugotovijo, da manjka kakšen del ali vijak in potem je hitro slaba volja,” pove Stanič.

Iz zaves vrečke za sadje in zelenjavo

Lani jeseni so v Okolju Piran zbirali odrabljene sintetične zavese. Šivilje-prostovoljke so iz njih sešile priročne, lahke in pralne vrečke za nakup sadja in zelenjave. Brezplačno so jih razdelili občanom in obiskovalcem tržnic. “Pošle so v enem sobotnem dopoldnevu. Akcija je bila res odlično sprejeta in že razmišljamo, da bi jo v prihodnje ponovili,” je navdušena Pinesova.

Sicer pa obiskovalci redno prinašajo opremo za dom, gospodinjske aparate in pripomočke, manjše kose pohištva, rolerje, kolesa, rolke, drsalke, uteži, gugalnice, hojice, stolčke za hranjenje ... Tu pa so seveda še “klasiki”: knjige, CD-ji, DVD-ji, vinilke, družabne igre, lego kocke, karte, glasbila. Na klubski mizici opazimo prav lepo vazo z umetno rožo, na steni visi novoletni venček, ob omari pa še ženski torbici. “Ko se med podarjenimi predmeti pojavijo sušilniki sadja in zelenjave, elektronske varuške in razvlaževalci zraka, ti običajno zelo hitro poidejo,” pove Pinesova.

Zbiratelji, okoljsko ozaveščeni in ekonomsko šibki

V Drugi roki sprejemajo vse, razen tekstila. Tega je moč odnesti v Center ponovne uporabe na deponijo v Izoli ali pa ga odložiti v za to namenjene zabojnike. Kmalu bodo na voljo ločeni zabojniki za odpadni tekstil in za tistega še uporabnega. “Potrošništvo in poceni izdelki so privedli do pretiranega kopičenja stvari, česar se zaveda vedno več ljudi,” ugotavlja Pinesova. Med njihovimi obiskovalci so tisti, ki cenijo trajnostni vidik, kot tudi taki, ki si želijo unikatnih kosov.

Jana Pines

Okolje Piran

“Potrošništvo in poceni izdelki so privedli do pretiranega kopičenja stvari, česar se zaveda vedno več ljudi.”

Seveda pa v Drugo roko zahajajo tudi posamezniki, ki jih je k temu privedlo višanje življenjskih stroškov. “Velikokrat nas obiščejo starejši, ki pridejo po krožnike, kozarce, lonce in podobno opremo za dom,” pravi Staš Radin, zaposlen na Zbirnem centru v Dragonji. Opažajo, da tudi solidarni sosedje in znanci, ki prepoznajo potrebe ljudi v svoji skupnosti, pregledajo ponudbo in jim odpeljejo rabljene predmete ali pohištvo ter jim tako olajšajo stisko.

Družbena omrežja olajšala izmenjavo

Tudi na tradicionalnih petkovih akcijah ločenega zbiranja kosovnih odpadkov jim ljudje predajajo še uporabne predmete z željo, da se ti ohranijo in nadaljujejo svojo življenjsko pot. Zaradi prostorske omejenosti v centru sprejemajo le manjše ohranjene predmete, večje kose pohištva pa ponudijo prek facebook strani Druga roka pod okriljem Okolja, ki bistveno olajša izmenjavo in je vse bolj popularna.

Kdor želi podariti predmete, se običajno osebno odpravi do centra v Dragonji ali pa pokliče po telefonu. “Če imajo ljudje večje pohištvo, ker praznijo ali prenavljajo stanovanje, apartmaje oziroma v hotelih menjavajo opremo, nam prek elektronske pošte pošljejo fotografije, ki jih objavimo na družbenih omrežjih. Za ogled in prevzem pa se nato dogovorijo neposredno z interesenti. Občasno nas pokličejo tudi posamezniki, ki iščejo točno določene artikle. V takih primerih si zabeležimo želene predmete in jih obvestimo, ko prejmemo reči s seznama želja,” pojasnjuje Pinesova.

Sodoben center bo na območju nekdanje klavnice

Občasno se zgodi, da nekateri predmeti niso več v uporabnem stanju. “V takšnih primerih se odločimo, da jih ne vključimo v ponudbo centra ponovne uporabe. Kakšen majhen kos tudi očistimo, popravljamo pa jih ne,” pojasni Stanič.

Lokacija v zabojniku Zbirnega centra Dragonja je že skorajda premajhna glede na ponudbo in povpraševanje, poleg tega je tudi nekoliko odročna. Ali v Okolju načrtujejo selitev kam drugam? Pinesova napoveduje, da bodo sodoben center ponovne uporabe uredili na območju nekdanje klavnice v Dragonji, kamor se bodo postopoma preselili v prihodnjih letih.

“Tam bi lahko poleg večje ponudbe gostili tudi mlade iz šol in vrtcev, jim predstavili pomen ponovne uporabe ter izvajali delavnice obnove in predelave predmetov. Poslanstvo teh centrov namreč ni samo, da ljudje domov odnesejo izbrane kose, ampak tudi novo znanje in veščine, ki jim bodo v pomoč pri popravilu poškodovanih izdelkov,” pravi Pinesova.


Najbolj brano