Slika, tv, avdio
Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
26.04.2024 13:00

Deli z drugimi:

Share

Od telefonov do televizorjev: kako je Samsung prevzel naše domove?

Samsung pridno skrbi, da imamo uredniki in novinarji kaj za pisati.

Pri Samsungu vsako leto začnejo s predstavitvijo telefonov Galaxy S serije, v naslednjih mesecih predstavijo telefone srednjega razreda, med poletjem pa še zložljive telefone, tablice in ure. Vmes pa potresejo še nekaj drobtinic, ki poskrbijo, da beseda vedno teče o južnokorejskem velikanu. In to ni le brezglavo lansiranje neštetih produktov, ampak premišljeno predstavljajo izdelke, s katerim želijo prevladovati na vsakem trgu.

S telefoni jim je to že uspelo. Ko govorimo o najboljših telefonih, so vedno v igri. Pozabljamo pa, da so močni tudi na drugih področjih, zato so vmesne predstavitve novih izdelkov zelo dober trenutek, da se na to tudi spomnimo. Pred kratkim so predstavili nove Samsung televizorje Neo QLED in OLED, naše domove pa želijo napolniti še z zvočniki, projektorji, hladilniki in drugimi napravami, ter jih vzajemno povezati v aplikaciji SmartThings. Kako to izgleda pa v nadaljevanju.

Okoli televizorja gradimo dom

Dom brez televizorja ne obstaja. Če ni televizor v središču doma, po besedah Joeya iz serije Prijatelji sledi vprašanje: »Kam je potem usmerjeno vso pohištvo?« Kavč je vedno usmerjen proti televizorju, prilagodimo ga glede na postavitev in velikost televizorja, enako tudi medijsko omaro, ki se mora z njim skladati, obenem mora biti tudi estetska in nuditi dovolj prostora za morebitne konzole, zvočne sisteme in podobno.

Tudi na primer žaluzije so zelo pomembne, saj si nočemo kvariti slike na televizorju s premočno dnevno svetlobo, čeprav so novejši televizorji zelo svetli in znajo prilagoditi barve kljub močni svetlobi. Kamin, ne preveč pogost hišni dodatek, je prav tako pod vplivom televizorja. Ne sme biti preblizu, saj nočemo, da se nam sčasoma pojavi t. i. »burn-in« oziroma vžgana slika.

Glede na pomembnost televizorja je logično, da smo pri njegovem izboru malce bolj premišljeni. Hočemo televizor s tehnologijo, ki bo zdržala vrsto let. To velja za vrsto zaslona, torej vsaj OLED, strojno opremo (slab čip je pogost razlog za upočasnitev) in tudi programsko, saj hočemo imeti dostop do novih funkcij in hkrati želimo, da bodo aplikacije, ki jih uporabljamo vsak dan (Spotify, YouTube, Plex, Netflix …), vedno podprte.

Oglejmo si, kaj ponujajo najnovejši Samsung televizorji 2024.

Samsung Neo QLED 8K QN900D – (trenutni) magnum opus južnokorejskega velikana

Samsung serija Neo QLED je postala bogatejša za kar nekaj novih modelov. Dobili smo nove 4K televizorje (QN85D, QN90D) in tudi nove, ki lahko sliko prikazujejo v vrtoglavi 8K ločljivosti, vključno z modelom QN800D in njihovim trenutnim prvencem QN900D.

Če ste morda še vedno zbegani okoli terminologije, Neo QLED je tehnologija, ki jo je ustvaril Samsung za svoje televizorje 4K in 8K. Preprosto povedano gre za plošče, ki se osvetljujejo s tisočimi majhnimi svetilkami LED. Za nas gledalce je pomembno, da s tem dobimo izvrstno sliko, zelo dobro svetilnost in visoko hitrost osveževanja.

Kaj pa je sploh novega? Slika je še boljša, zvočniki glasnejši, okvir bolj prefinjen in na splošno uporabniška izkušnja boljša. Kako so letos to dosegli?

Začne se pri novem NPU (nevronska procesna enota) čipu NQ8 AI Gen3. Ja, umetna inteligenca že nekaj časa igra pomembno vlogo tudi pri televizorjih. Nov NPU je dvakrat hitrejši od predhodnika, število nevronskih mrež se je povečalo iz 64 na 512, za nas pa je pomembno, da to pomeni, da so prizori na zaslonu vedno prikazani optimalno, torej žive barve, odlični kontrasti, prave črnine, ostrina in ustrezna svetilnost.

NPU čip vpliva na praktično vse. Začnimo pri ločljivosti. Prave 8K vsebine boste zelo težko našli pri običajnem gledanju televizijskih programov. Tudi Netflix in podobne platforme še ne ponujajo te ločljivosti. Dobra novica je, da so novi Neo QLED televizorji pripravljeni, ko bo čas za množičen prehod na 8K. V tem času pa večino časa gledamo vsebino pri nižji ločljivosti. Nikar se ne sprašujte, zakaj bi potem potrebovali 8K televizor. Že dalj časa so televizorji sposobni umetno povečati nižjo ločljivost v večjo, tudi v 8K. Za to pa potrebuješ kar nekaj zmogljivosti.

In tukaj se opazi moč novega čipa, ki ga je Samsung vstavil v nove televizorje. Funkcija 8K AI Upscaling (Pro) deluje na prvem mestu zaradi novega čipa, ki omogoča, da je tudi vsebina najnižje ločljivosti lahko vseeno prikazana v izjemno visoki ločljivosti, tako kot se spodobi za 8K ali 4K televizor.

Nevronska enota pomaga tudi pri trganju oziroma popačenju slike, ki jo lahko pri običajnih televizorjih opazimo med dinamičnimi prizori, kot na primer pri gledanju športnih tekem ali igranju iger. Tega pri novih Neo QLED televizorjev ne boste opazili. Še več, čip NQ8 AI Gen3 je sposoben samodejno zaznati, kaj je v prizoru najbolj pomembno, in tudi sam prilagodi globino, kar z našimi očmi vidimo kot bolj realistično in tridimenzionalno. Umetna inteligenca sodeluje tudi pri HDR predelavi vsebine (angl. remaster).

Izpopolnili so tudi obliko televizorjev. Pomembna je globina, ki meri zgolj 12,9 mm. Ne samo, da tako izgledajo zelo minimalistično, hkrati se estetsko perfektno zlijejo z vsakim okoljem in v naših glavah ustvari občutek neskončnosti, da televizor nima meja.

Ne smemo pozabiti tudi na bliskovite hitrosti osveževanja, vse do 240 Hz, kar redko najdemo tudi pri gaming monitorjih. Seveda boste potrebovali zelo zmogljiv računalnik, da boste dosegli to hitrost.

Kaj pa zvok in uporabniška izkušnja?

Zvočno kuliso ustvarjajo vgrajeni zvočniki, ki si zopet pomagajo z umetno inteligenco, da ugotovijo, iz kje točno izvirajo zvoki v prizoru. Na voljo nam je tudi, da povežemo več brezžičnih zvočnikov ali zvočnih letev in si tako ustvarimo simfonijo zvokov v dnevnem prostoru. Kar ne boste videli s prostim očesom, boste pa sčasoma odkrili z ušesi, je še ena posebna funkcija Active Voice Amplifier Proki poudari dialoge, ki jih boste tudi med najbolj pestrimi prizori vseeno slišali jasno in glasno.

Operacijski sistem Tizen je prav tako dobil potrebno prevetritev. Zmogljivejša strojna oprema bo poskrbela, da bo grafični vmesnik vedno gladek in odziven, pri tem bo pomagala tudi boljša optimizacija sistema, hkrati pa se v Tiznu prepleta vsega po malem. Vsebina se bo personalizirala glede na naš okus, zato bomo hitreje prišli do filmov in serij, ki so nam zares všeč.

Z aplikacijo Samsung SmartThings je življenje enostavneje

Da je vsak Samsung telefon lahko daljinski upravljalnik, je le en trik, ki ga zmore aplikacija SmartThings.

V bistvu je postala središče vsega, alfa in omega ekosistema Samsung. Postala je združljiva tudi s standardom Matter, zato lahko pričakujemo, da bo kmalu postala nekaj vsakdanjega v dobi pametnih domov.

Vse naprave, ki jih imate, boste povezali z aplikacijo SmartThings. Klima, pralni stroj, televizor, zvočniki, projektor, termostat, hladilnik, kamere vse boste nadzirali na enem mestu. Bi radi vklopili klimo? Izklopili luči? Spremenili glasnost na televizorju? SmartThings vse to omogoča in še več. Najbolj priročne so rutine, ki si jih boste ustvarili v SmartThings. Nastavite si lahko profil za spanje, kjer boste z enim klikom izklopili vse luči, klimo nastavili na prijetno temperaturo in podobno. Ali pa profil za bujenje odhod v službo, dopust … To je največja prednost te aplikacije. Sčasoma boste pozabili, kako nepotrebno je bilo, da ste vse naredili ročno.

Pred kratkim je Samsung dodal tudi možnost prikaza tlorisa stanovanja ali hiše v 3D za še boljši pregled nad dogajanjem.

Novi OLED televizorji, ki jih prav tako spremlja umetna inteligenca

Dva nova OLED televizorja S95D, S90D z diagonalo do 83 palcev oziroma 211 centimetrov so postali 20 % svetlejši in obenem ohranili globoke črne barve, zaradi katerih se odločimo za OLED televizor. Barvno natančnost so še dodatno izboljšali z umetno inteligenco, OLED panele pa so dobile tudi tehnologijo za odpravljanje odsevov, ki prepogosto stojijo na naši poti, ko si želimo doma ustvariti kinematografsko izkušnjo.

Zopet igra pomembno vlogo NPU čip (NQ4 AI Gen2), ki sodeluje pri zagotavljanju globokih črnin, neverjetnih kontrastih, odlični svetilnosti in še več. Po njegovi zaslugi lahko funkcija OLED HDR Pro izboljša HDR vsebino oziroma svetlobne učinke, kar boste s prostim očesom opazili z veliko boljšimi kontrasti od standardnih. Tako kot pri Neo QLED televizorjih lahko tudi najnovejši Samsung OLED televizorji sami prilagajajo globino v prizorih. Gamerji pa bodo fascinirani nad izjemno hitrostjo osveževanja (144 Hz), s katero si bodo lahko izborili kanček prednosti pred rivali in obenem uživali v igrah, kot se spodobi za leto 2024.

Slika je en del enačbe, drugi pa zvok

Kdo ali kaj je krivo, da nas ob gledanje filmov in serij preplavijo vsa mogoča čustva? Da lahko občutimo, kar čutijo igralci na zaslonu? Zagotovo igralci, režiser in dober scenarij, ki besede spremenijo v zgodbo. Zvok pa doda piko na i. Slika ne more delovati brez zvoka. Predstavljajte si film Dune brez zvočne spremljave kar zmrazi nas. Zvok lahko povzdigne sliko na še višjo raven, za to pa potrebujemo dobre zvočnike. Samsung je predstavil kar tri nove zvočnike (soundbare) Samsung S800D, Samsung S700D in zastavonošo Samsung Q990D, ki lahko po zaslugi 11.1.4-kanalne postavitve in inovativne funkcije SpaceFit Pro poplavi vsak prostor z neverjetno bogatim zvokom.

Sploh še kaj potrebujemo?

Postavite si katerikoli Samsung OLED ali Neo QLED v spalnico ali dnevni prostor in začnite uživati, tako kot ste si to vedno zamislili. 8K film ali serija s simfoničnim zvokom, enostavna uporabniška izkušnja, ki je vedno na dosegu rok, neskončna povezljivost … vse to lahko dobite v Samsung domu.

Oblikujte si ga še danes na https://www.samsung.com/si/tvs/pre-order/, kjer vas čaka posebna promocija. Ob nakupu najnovejših Samsung Neo QLED in OLED televizorjih večjih od 163 cm ali ob nakupu The Frame (večji od 138 cm) boste dobili darilo v obliki zvočnika Music Frame, dodatnega popusta do 400 € in soundbara Q serije. Ob nakupu televizorja Neo QLED in OLED velikem 138 cm boste dobili zvočnik Music Frame in popust do 400 €. Ob nakupu manjših televizorjev (108 ali 127 cm) pa vam Samsung podari zvočnik Music Frame.

Promocija traja do 14. 5. 2024 ali do porabe zalog daril.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani
Za več informacij so vam na voljo pri SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

TISKARNA SILVECO

PE Stegne, Stegne 3, 1000 Ljubljana, Tel: 031 707 667
Ali iščete način za preboj komunikacijske ovire med vami in vašimi potencialnimi strankami ali partnerji? V današnji digitalni dobi je trg enostavno prenasičen s spletnimi oglasi ... Več
Zlati partner

COMTRADE d.o.o.

Letališka cesta 29b, 1000 Ljubljana, Tel: 08 160 52 00
Comtrade je podjetje z dolgoletno tradicijo razvoja IT rešitev in storitev razvoja programske opreme. Svojim strankam zagotavljajo visoko usposobljenost za iskanje strokovnih rešitev ... Več
Zlati partner

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18