Skupna količina nastalih odpadkov na območju, kjer Javno podjetje Snaga zbira odpadke, po letih narašča, zaznavajo v tem podjetju. Ob tem dodajajo, da naraščajo tako količina komunalnih odpadkov, ki nastajajo v gospodinjstvih, kot tudi količine nekomunalnih odpadkov iz gospodarstva in storitvenih dejavnosti.

Na vprašanje, kako se s tem spopadajo, odgovarjajo, da nimajo neposrednega vpliva na količine nastalih odpadkov. “Z aktivnostmi obveščanja in ozaveščanja pa v Snagi spodbujajo svoje uporabnike k preprečevanju nastajanja odpadkov, ponovni uporabi in pravilnemu ločevanju odpadkov na izvoru nastanka. Uporabnike ozaveščajo, da je potrebno že pred nakupom razmisliti, če izdelek resnično potrebujejo. Spodbujajo jih k ponovni uporabi oz. izmenjavi, ko izdelka več ne potrebujejo. Še uporabne izdelke lahko pa lahko uporabniki odložijo tudi v zbirnem centru v za to namenjen kotiček za ponovno uporabo. Ko pa odpadek enkrat nastane je zelo pomembno, da se odloži v za njih namenjeno posodo ali zabojnik, odnese na ekološki otok ali odpelje v zbirni center.”

Uspešni pri ločenem zbiranju

Ločevanje odpadkov je po njihovem zadovoljivo, še vedno pa so priložnosti za izboljšave. Za leto 2022 je bil delež ločeno zbranih odpadkov, ki jih zberejo v Snagi, 68 odstoten, dodajajo.

V Mestni občini Maribor od leta 2021 Snaga izvaja projekt ločenega zbiranja papirja, kartona in steklene embalaže od gospodinjstev. V ta namen so razdelili že preko 10.800 posod. Na območjih (Zrkovci, Dogoše, Brezje, Pobrežje, Tezno, Studenci-Magdalena), kjer je sistem tovrstnega zbiranja že vpeljan, so učinki zelo dobri. Na teh območjih je Snaga tako umaknila 91 ekoloških otokov. Vsi preostali ekološki otoki v Mestni občini Maribor in primestnih občinah so opremljeni z zabojniki za papir, karton ter stekleno in drugo odpadno embalažo. V posamičnih primerih, kjer je zabojnik samo za eno frakcijo, lahko gre za uporabo pri pravnih subjektih.

V zunaj mestnih občinah se papir in karton ter steklena embalaža še vedno zbirajo na ekoloških otokih, razen v občini Miklavž na Dravskem polju, kjer uporabniki zbirajo te odpadke prav tako doma. Vse te vrste odpadkov pa je možno oddati tudi v zbirnih centrih, opozarjajo v Snagi.

Kaj so nevarni odpadki?

Ob tem pripravljajo vsako leto akcije za odlaganje nevarnih odpadkov. “Zbiranje nevarnih odpadkov iz gospodinjstev s pomočjo premične zbiralnice Snaga izvaja dvakrat letno v Mestni občini Maribor (spomladi in jeseni) in enkrat letno v preostalih občinah, v katerih izvaja gospodarsko javno službo ravnanja z odpadki. O terminih postavitve premične zbiralnice so občani obveščeni preko običajnih obveščevalnih kanalov (splet, socialna omrežja) in položnic. Izven obratovalnega časa premične zbiralnice odlaganje odpadkov pred zbiralnico ni dovoljeno.

Pomembno je, da občani nevarne odpadke pripravijo po skupinah: barve, laki, razredčila, motorno olje (do 10 litrov), odpadno jedilno olje, zdravila, pesticidi, žarnice, drobna električna in elektronska oprema in v izvirni jasno označeni embalaži. Pred oddajo nevarnih odpadkov vključenost v sistem ravnanja z odpadki uporabniki izkažejo s položnico preteklega meseca.”

Je pa možen tudi odvoz kosovnih odpadkov do količine 2 m3, in sicer je enkrat letno brezplačen za vse vključene uporabnike v obvezno gospodarsko javno službo ravnanja z odpadki. Za naročilo odvoza kosovnih odpadkov uporabniki izpolnijo naročilnico, ki jo najdejo na spletni strani Snage. Uporabniki morajo zagotoviti, da so kosovni odpadki na dogovorjen dan njihovega odvoza pripravljeni na običajnem prevzemnem mestu do 6. ure zjutraj.

Uporabniki morajo poskrbeti, da so kosovni odpadki večjih dimenzij razstavljeni na več manjših kosov in da so posamezni kosi primerni za ročno manipulacijo in natovarjanje na vozilo za prevoz kosovnih odpadkov.

“Pri naročanju odvoza kosovnih odpadkov je pomembno, da so uporabniki seznanjeni kaj sodi med kosovne odpadke, o čemer so obveščeni preko različnih kanalov (občasne informacije k položnicam, spletna stran, FB stran). Med kosovne odpadke spada kopalniška oprema, leseno pohištvo, oblazinjeno pohištvo, vzmetnice, športni rekviziti (smuči, jadralne deske, kolesa ipd), igrala, vrtna oprema (mize, stoli, senčniki ipd), preproge, veliki gospodinjski aparati. Med kosovne odpadke ne spadajo mešani komunalni odpadki, stavbno pohištvo, gradbeni odpadki, salonitne plošče, zemlja, listje in veje, nevarni odpadki, avtomobilske gume, steklo. Tovrstni odpadki sodijo na zbirni center.”