Sodna preiskava

Korona dobičkarji Počivalšek, Bitenc in Potočnikova kmalu pred sodnika

Nataša Markovič, Barbara Pance
9. 4. 2024, 17.25
Deli članek:

Sodišče je za preiskovalno.si potrdilo informacijo, da so uradno začeli preiskavo proti domnevno največjim vojnim dobičkarjem v zdravstvu, nekdanjemu gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, njegovi desni roki Andreji Potočnik in dobavitelju medicinskih ventilatorjev Marku Bitencu, ki naj bi se v poslu s spornimi ventilatorji okoristili s slabima dvema milijonoma državnih evrov. Lastnik Geneplaneta pa je prav v času prodaje šel v investicijo nepremičnine in gradnjo vil na elitni lokaciji v hrvaški Istri.

Primož Lavre
Nekdanji minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je zaradi afere maske v sodni preiskavi.

»Zunajobravnavni senat je 22. marca izdal sklep, s katerim se pritožbi zagovornikov obdolženih zoper sklep o uvedbi preiskave zavrneta kot neutemeljeni,« so nam odgovorili na ljubljanskem okrožnem sodišču. Tako ni več ovir, da bi končno prišli do dna največji aferi v obdobju epidemije koronavirusa, ki je postala zlata jama za številne vojne dobičkarje. Slaba štiri leta po škandaloznem plenjenju po zdravstveni in državni blagajni je sklep za uvedbo sodne preiskave pravnomočen. Zaslišanja vseh vpletenih se bodo preselila v sodno dvorano.

Počivalškovi golfi so končali v skladišču

»Dobavili smo golfe, zdravniki pa so želeli mercedese,« je v konici zdravstvene krize nakup spornih ventilatorjev, ki jih je za državo dobavilo podjetje Geneplanet večinskega lastnika in direktorja Marka Bitenca, milijonski posel v izrednih razmerah zagovarjal tedanji gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ne samo to, tudi na zavodu za blagovne rezerve je po poročanju medijev osebno urejal plačilo stoodstotnega avansa oziroma osem milijonov evrov za Geneplanet.

Geneplanet bi državi sprva moral dobaviti 220 ventilatorjev, a je ministrstvo za zdravje potegnilo ročno zavoro, ko so strokovnjaki začeli opozarjati na neustreznost in celo nevarnost ventilatorjev za bolnike s covidom-19, razvpitega posla pa so se oprijeli tudi sumi o političnem vmešavanju. Zato se je Slovenija na koncu odločila za nakup samo 90 ventilatorjev. Iz državnega trezorja je za ventilatorje šlo okoli štiri milijone evrov. Po prepričanju tožilstva je Bitenčev Geneplanet v poslu z ventilatorji ustvaril 1, 7 milijona protipravne koristi. Od podjetja je država kupila tudi 19.800 mask v skupni vrednosti 69.300 evrov.

LinkedIn
Po prepričanju tožilstva je Bitenčev Geneplanet v poslu z ventilatorji ustvaril 1,7 milijona protipravne koristi.

Kot smo že poročali pred meseci, so »Počivalškovi golfi« po nakupu večinoma ostali nedotaknjeni, saj so zdravniki ugotavljali, da niso ustrezni, zato so jih zdravstvene ustanove pospravile v skladišča. Nacionalni preiskovalni urad je za vpletene spisal kazensko ovadbo zaradi zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic ter pomoči pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Za kazniva dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva je po Kazenskem zakoniku RS predvidena zaporna kazen do pet let, v primeru hujše premoženjske škode celo do osem let (257. člen KZ).

Vsi trije osumljenci so očitke o zlorabi do zdaj zanikali. Zdravko Počivalšek se na naše klice tokrat ni odzval, oktobra lani pa nam je na vprašanje, kaj v nadaljevanju afere maske pričakuje od sodišča, pokroviteljsko odgovoril, da očitno vemo več od njega in da bomo že zapisali tako, kot nam »paše«. »Osem let je trajalo, ko nisem v Sloveniji mogel povedati svojega mnenja, in tudi zdaj ne pričakujem, da ga boste objavili.« Marko Bitenc pa se je ob klicu izmikal, da ne ve, o čem govorimo, in se lakonično poslovil z besedami: »Nimam komentarja.« So pa zato na spletni strani Portala za sodobno voditeljstvo, kjer pišejo o vizionarskem zanosu mladega menedžerja, pomenljive Bitenčeve besede: »Želja po kratkoročni dobičkonosnosti na račun kakovosti storitve je smrt za podjetje.«

Lastniška hobotnica in nepremičnine na elitni lokaciji v hrvaški Istri

Bitenc ostaja večinski lastnik Geneplaneta, poleg genetskih raziskav se ukvarja tudi z nepremičninami. Odkrili smo, da se spogleduje z nepremičninskimi projekti v hrvaški Istri. Za enega donosnejših projektov se je odločil prav v času epidemije, ko je državi prodal sporne ventilatorje, s svojim hrvaškim podjetjem pa je postal investitor gradbenega projekta v Zambratiji med Savudrijo in Umagom. Bitenc je edini lastnik in direktor podjetja Mann Nekretnine, d. o. o., podjetje pa je registrirano za trgovanje z nepremičninami, posredništvo v prometu nepremičnin, projektiranja in nadzor gradenj, obenem pa tudi namenjeno hotelski in gostinski dejavnosti z nudenjem namestitvenih uslug, cateringa, zdravstvenega turizma, kongresnega turizma, poslovnega turizma in podobno. Podjetje Mann Nekretnine je lastnik elitne lokacije v Zambratiji, ki je počitniški raj za Slovence, saj so lastniki večine nepremičnin v tem obmorskem naselju. Na najverjetneje tam še zadnji zazidljivi parceli tik ob morju je po podatkih iz hrvaške zemljiške knjige lastnik zemljišča, kjer njegovo podjetje Mann Nekretnine gradi štiri počitniške hišice s pripadajočimi bazeni in vrtom.

preiskovalno.si
Štiri luksuzne vile tik ob morju.

Da je investitor, potrjuje tudi gradbiščna tabla. Gradnja se je na prestižni lokaciji prvega reda ob morju začela leta 2021. Podjetje Mann Nekretnine po podatkih Companywalla sicer posluje z minusom, ima pa za slabih 1,8 milijona evrov dolgoročnih in kratkoročnih obveznosti. Mann Nekretnine je polovični lastnik dveh parcel v skupni izmeri 2327 kvadratnih metrov. V lasti ima polovico večje zazidljive parcele v izmeri 1752 kvadratnih metrov.

Omrežje SDS potrjuje Počivalškove besede, da je »Geneplanet posel SDS«?!

Poleg Bitenca sta solastnika parcel še Evgen Likl in Damjan Kozjak. Likl je bil Bitenčev nekdanji nepremičninski partner v podjetju Vila Center, razkriva Gvin, a je iz podjetja izstopil leta 2021. Likl je bil tudi nekdanji izvršni direktor sektorja trženja v Zavarovalnici Maribor, zdaj Zavarovalnica Sava, danes pa direktor zavarovalno zastopniške družbe Eureko, d. o. o. Ena večjih poslovnih partneric Geneplaneta je bila prav Zavarovalnica Maribor, ki je med zavarovalnimi paketi ponujala genetske analize. Te pa je za stranke zavarovalnice opravljal prav Geneplanet. Mediji so Likla v preteklosti povezovali s poslovnim omrežjem SDS. Del tega je očitno tudi tretji solastnik parcele v Zambratiji, nekdanji bančnik, zdaj pa zasebni investitor in direktor Finalde Invest Damjan Kozjak. Kozjak je poslovnež, ki je v preteklosti poslovno sodeloval z Janševim odvetnikom Francijem Matozom. Skupaj sta leta 2016, kot je navajalo Delo, kupila zanemarjeno in dolga leta propadajočo vilo Virginia, v kateri je bil nekoč sedež Udbe.

preiskovalno.si
Satelitski posnetek novogradenj.

Država jima ni dala dovoljenja za hotel in je vilo porušila, račun za 170 tisočakov pa naprtila prav Kozjaku. Kozjak je bil na splošno začudenje strokovne javnosti za časa Janševe vlade imenovan za predstavnika Slovenije v Evropski banki za obnovo in razvoj, kjer je nasledil Milana M. Cvikla. To lahko potrjuje navedbe Ivana Galeta, ki jih je izrekel v intervjuju za Mladino, da mu je Počivalšek na sestanku v njegovi pisarni rekel: »Geneplanet je posel SDS.« Fantje iz omrežja SDS pa so bili favorizirani pri državnih poslih za dobavo zaščitne opreme.

Raketni zaslužek Geneplaneta s pomočjo države

»Nič bolj se ne posvečam nepremičninam kot prej. Ne komentiram ničesar,« pa je odgovoril Marko Bitenc, ki smo ga ob klicu vendarle uspeli vprašati še, ali se zdaj kaj več posveča nepremičninskim projektom in o gradnji v Zambratiji. Potem je prekinil pogovor. Dejstvo je, da cene nepremičnin na tem koščku obale zadnja leta letijo v nebo. V stari ribiški vasici, ki je bila nekoč del Svobodnega tržaškega ozemlja, med Slovenci pa je priljubljena predvsem zaradi bližine, je zazidljivih zemljišč tik ob morju že zmanjkalo, cene stanovanj v notranjosti se gibljejo od štiri tisoč evrov navzgor za kvadratni meter, novejše vile z bazeni pa stanejo tudi več kot dva milijona. Na elitni lokaciji tik ob morju pa so vrednosti parcel, apartmajev in počitniških hiš brez omejitev. Tudi prihodki Geneplaneta so med virusno krizo leta 2020 leteli v nebo, podjetje je ustvarilo več kot 54 milijonov evrov prihodkov od prodaje in rekordnih 7,6 milijona evrov čistega dobička. Prav tako je bil prejemnik državne pomoči, ki mu jo je v višini skoraj dveh milijonov namenilo Počivalškovo ministrstvo. Prav Počivalšek je po mnenju preiskovalcev omogočil raketni zaslužek podjetju, ki se v osnovi ukvarja z razvojem genetskih testov za odkrivanje tveganja za raka.

Marko Bitenc ima v podjetju skoraj 34-odstotni delež, ostalo so večinoma tuji lastniki, med domačimi vlagatelji pa najdemo tudi podjetji Kolektor in FMR gradbinca in lastnika časopisne hiše Delo Stojana Petriča, ki so lani prispevali veliko finančno injekcijo za razvoj genetskih raziskav in ambiciozno širitev zunaj Evrope. Lani je podjetje imelo dobrih 12 milijonov evrov prihodkov. Skoraj štiri leta po spornem nakupu medicinskih ventilatorjev, ki ga je v javnosti razkril žvižgač, je okrožno sodišče zamrznilo del premoženja v lasti podjetja Geneplanet. Kot je februarja prvi poročal portal Necenzurirano, so na predlog specializiranega državnega tožilstva izdali odredbo o začasnem zavarovanju zahtevka za odvzem premoženjske koristi na sedežu podjetja, na poslovni stavbi v ljubljanskem Šentvidu.

preiskovalno.si
Geneplanetu je sodišče zamrznilo razpolaganje z nepremičnino.

Ob vprašanju, kakšne aktivnosti trenutno potekajo v zvezi z zamrznjenim premoženjem Geneplaneta, so nam s sodišča odgovorili, da je »premoženje skladno s predlogom državnega tožilstva začasno zavarovano in preiskava poteka«. S tem se je sodišče zavarovalo pred morebitno prodajo ali izginotjem premoženja oziroma pridobljene koristi še pred končanjem kazenskega postopka. A nepremičnina v Istri je pred našo državo varna.