Slovenija

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?

Ljubljana, 14. 05. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 24 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
160

Zakaj NSi predlaga referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, je to res neumen korak, kot meni predsednica parlamenta? Bo državni zbor preiskoval poslovanje podjetij Gen-I, Star Solar in financiranje Gibanja Svoboda ali ne? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila Urška Klakočar Zupančič in Matej Tonin. "Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. "Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih.

Poročali smo že, da je NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, ki jo je v parlamentarno obravnavo vložila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. V NSi-ju predsednici očitajo, da želi s tem vplivati na parlamentarno preiskavo poslov Gen-I in Star Solar ter tudi financiranja Gibanja Svoboda.

"Želimo si, da se posli Gen-I natančno preiščejo, kajti tukaj se je na nek način začela privatizacija slovenske energetike in je treba pogledati detajle," je Matej Tonin v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, zakaj so se v stranki odločili za referendumski predlog. "Če bi si Nova Slovenija tako zelo želela preiskati te posle, bi kdaj že prispevala svoje sopodpise, ko so jih zato prosili poslanci poslanske skupine SDS," odgovarja Urška Klakočar Zupančič, ki je to označila kot "predstavo za javnost". "NSi ni zahteval te parlamentarne preiskave, preiskavo je zahteval državni svet," je spomnila.

Tonin pravi, da zakon, ki ga je predlagala predsednica DZ, v 1a. členu določa, da se lahko v 30 dneh po odreditvi preiskovalne komisije zahteva preverbo oziroma ustavno revizijski postopek, ki ga lahko zahteva posameznik ali podjetje. "Bodite prepričani, da bo Gen-I ali gospod Golob z dobrimi odvetniki to zagotovo poskušal zaustaviti na ustavnem sodišču. Preiskava je bila odrejena 10. maja, rok, da to ustavijo, je do 9. junija. V tem roku, ko bo ta zakon sprejet, to lahko naredijo, in s tem bi seveda onemogočili preiskavo," je opozoril.

Klakočar Zupančičeva pa poudarja, da novela zakona o parlamentarni preiskavi "ne bi, in ne bo", v ničemer vplivala na obstoječe preiskovalne komisije, niti na tiste, ki so že v ustanavljanju. "Če bo gospod Tonin preračunal, kdaj bi bil zakon tudi brez tega posvetovalnega referenduma sprejet, in kolikšen je čas od tega, da je zakon sprejet, do tega, da začne veljati, bi izračunal, da ta zakon za to parlamentarno preiskavo ne bi v ničemer vplival," je zatrdila. Če bo novela sprejeta, bo šel v presojo akt o odreditvi parlamentarne preiskave, je pojasnila. "Mi imamo pa na naslednji redni seji že imenovanje članov dotične parlamentarne preiskave," je dodala. 

Vztraja, da je novela strokovna, da temelji na odločitvah ustavnega sodišča in opozorilih Evropske komisije. Tonina pa je zanimalo, zakaj je iz njenega osnovnega predloga romala določba, da zakon ne velja za že odrejene preiskovalke, ter zakaj hitenje s skrajšanim postopkom in izredno sejo.

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?

"Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. Akt o odreditvi parlamentarne preiskave je primerjala z obtožnim aktom v kazenskem postopku in spomnila, da je tam pri obdolžencu jasno določeno, katero dejanje se preiskuje, zakaj se preiskuje, s kakšnim namenom in v katerem časovnem obdobju. "Medtem ko je akt o parlamentarni preiskavi tako nedorečen, splošen. V parlamentarni preiskavi se lahko znajde tudi nekdo, ki ni preiskovanec, njegove ustavne pravice so s tako parlamentarno preiskavo kršene," je opozorila. 

"Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih. Prepričan je, da so parlamentarne preiskovalke naredile veliko delo v preteklosti, "zlasti na področjih, kjer sodni organi, Policija niso bili učinkoviti", je spomnil na bančni kriminal in DUTB. 

In kako bo šla zdaj procedura glede tega predloga NSi? "30 dni bomo počakali, potem bomo pač glasovali o tej zahtevi, nato bomo glasovali o zakonu, predvidevam, da ga potem čaka še veto državnega sveta," je dejala Klakočar Zupančičeva. "In na koncu bodo ugotovili, da so storili en velik nič. Boste pač povedali svojim volivkam in volivcev, da ste samo podaljšali postopek, ki tako in tako v nobenem primeru ne bi imel vpliva na parlamentarno preiskavo, ki jo je predlagal državni svet," je oponesla Toninu. "Bistvo je, da bo ta parlamentarna preiskovalna komisija v tem času ustanovljena, to je srž vsega. S tem se bo onemogočilo predsedničin zakon in se ta preiskava ne bo mogla zblokirati, lahko bomo imenovali člane, ki bodo začeli svoje delo," je odgovoril. "Zlorabili ste institut posvetovalnega referenduma. Posvetovalni referendum ni namenjen temu, da se boste v igračkali in blokirali zakone. Namenjen je temu, da se državljane vpraša, ali naj se zakonsko uredi določena materija, ki je pomembna," mu je očitala Klakočar Zupančičeva. "Mi se borimo za demokracijo, ko oblast poskuša to zlorabiti, je referendum edino orodje, ki ostane opoziciji," pa odgovarja Tonin.  

  • Zbirateljski komplet Play-time
  • Natikači Slovenija
  • Kratke hlače Slovenija
  • Navijaška majica Slovenija
  • Navijaška kapa s šiltom

KOMENTARJI (160)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zagor-te -nej
14. 05. 2024 19.25
-3
Menim, da bohinska mamca bolj obvada vso stvar kot tale dva malinovca Ko so jo vprašali če ve kaj je "ustava", "uprava" in "država" jim je gladko odgovorila : ustava sm ob petih, poj sem pa preriu uprava ,kuga sm pa poj u rok država pa nikogar nč ne briga.
Jožajoža
14. 05. 2024 15.56
+9
Edino,kar se tunin naučil od janše je sprejemanje 35% provizije za vsak posel.
brezveze13
14. 05. 2024 15.43
-3
in kaj se klakočarka tako boji preiskave, se ve, po navadi nedolžni se ne bojijo
Emtisunce
14. 05. 2024 16.51
-2
metuljka
14. 05. 2024 17.23
+5
to ni preiskava, to je izraba komisije za umazane , izmišljene "afere" (kot megli pri bullmastifih, Lepi Nataši) opozicije ... Hajdinjaka in Dars naj preiskujejo , dokazano kradli
Castrum
14. 05. 2024 14.52
-6
Castrum
14. 05. 2024 14.52
-3
Ej.Urši, so te umaknili z naslovnce. To pa ni lepo!
pekoči paradižnik
14. 05. 2024 14.47
+9
Kdaj bodo zahtevali preiskavo nabave zaščitne opreme, pa zvona 1 in 2,.... pa še kaj.
ivan z Doba
14. 05. 2024 13.48
+10
Tonin ve, kako so ga s ćelavim srali!
boss2
14. 05. 2024 13.46
+7
Dajmo krasti,geslo Nsi
iskriv
14. 05. 2024 13.42
+8
Opozicija (SDS , NSi ) je spolitizirala državni svet in mu odvzela avtonomijo , ker je postal marioneta opozicije ! Državni svet je tako cehovsko združenje in sedaj še politična mineštra in kot takega ga ne rabimo , zato je najbolje , da se ta institut ukine ! Ta nesposobni Tonin naj raje najde kamion s plačano zaščitno opremo , vse drugo je zanj učenje tem na pamet .
St. Gallen
14. 05. 2024 13.38
-3
ce bi bil NSI dober bi bil v koaliciji
Emtisunce
14. 05. 2024 16.52
+1
pekoči paradižnik
14. 05. 2024 13.16
+6
Pravosodno ministrstvo pod vodstvom SD(S) v dveh letih ni pripravilo nobenega predloga, zato je Urška vzela stvari v svoje roke,.... kaj ji je pa ostalo drugega? Naveza enojajčnih dvojčic SD(S) na ministrstvu za pravosodje je zmogla prodati ali kupiti, kakor hočete, stavbo na Litijski 51, ni pa zmoglo pripraviti sprememb zakona o parlamentarni preiskavi. Toliko o koalicijskih partnericah.
pekoči paradižnik
14. 05. 2024 13.07
+10
Odkar so ji ločili od napajalnika, beri DARS-a, so tečni kot ose.
Maki3322
14. 05. 2024 13.02
+9
NS.i je največja korupcijska stranka. Mi zmoremo še naprej krasti. Geslo stranke.
inside1
14. 05. 2024 12.17
+6
Nsi je kot neka poštena stranka, vsaj za to se imajo zgubila vso kredibilnost z temi svojimi ljudmi na Darsu. Vsem ki daš možnost imajo takoj prste v marmeladi. Vseslovenska praksa verjetno...
inside1
14. 05. 2024 12.15
+6
TOnin samo muti in izkorišča referendume za druge interese. Pusti narod na miru za take stvari. Ni škoda denarja za neke posvetovalne referenduma... Neki se pač mora politika sama zmenit, saj zato so bilu izvoljeni in so plačani.
Castrum
14. 05. 2024 11.34
-2
Zbeganost Uršike ki meša preiskavo politične odgovornosti in kazensko preiskavi. Je pa res, da ta njena zbeganost ne preseneča več nobenega in zato "souuat"...
Castrum
14. 05. 2024 11.31
-1
Histerične ženske so vedno slišane....na daleč😜
jank
14. 05. 2024 11.49
+4
Kdo je tu histerik? Prvi ste kastrirani desničarji.
Protikomunist
14. 05. 2024 12.15
+7
Histerijo že od volitev vidimo predvsem v vrstah SDS. Prebarvani komunisti še vedno mislijo, da jim ablast pripada kot nekoč.
Jožajoža
14. 05. 2024 11.31
+7
Se čudite,da taki podkupljeni politiki kot so tunin,janša,.uničujejo državo in kradejo našo srebrnino.zato gredo z vsemi topovi nad poštenega Goloba in stranko SVOBODA.
kritika1
14. 05. 2024 11.30
+1
Res človek ne more verjeti, da pravnica klati take neumnosti. Ugotavlja se politična odgovornost in ne kazenska? Poglejmo si primer Litijske, je ministrica politično dogovorna? Je morda tudi kazensko? V tem primeru zadeva sploh nebi tako eskalirala, če bi bilo samo vprašanje politične odgovornosti ampak se tu postavlja resno vprašanje tudi kazenske odgovornosti, ki pa ima drugačne posledice in konec koncev ali lahko nekomu na podlagi kazenske odgovornosti očitamo tudi politično? Ja, pogosto se to prepleta zato ločevanje kot ga ona ponuja ni strokovno je zgolj politizacija tega vprašanja. Njeno izvajanje bi človek lahko razume tudi, kot da bi dejala , zakaj se tu išče politična odgovornost saj gre vendarle za vprašanje kazenske odgovornosti, kar je iz do sedaj znanega več kot očitno, mar ne ga. predsednica DZ.
kiropraktik
14. 05. 2024 12.14
-1
In ta je bila sodnica? Na nogometni tekmi? In še to v občinski ligi! Golob je na položaje nastavil same dvorne norčke! Takim lahko komandira !
4556
14. 05. 2024 11.22
-1
Svoboda---diktatura zato se Goloba ne sme preiskovati potomca italijanskih faš---