Zasebnost
Novice

Preoblikovanje industrijske avtomatizacije s tehnologijo, ki jo navdihuje narava

Uvedba bionike v industrijsko avtomatizacijo ponuja številne prednosti, ki lahko znatno izboljšajo učinkovitost, produktivnost in trajnost.

Izbor urednice

Tovarna
Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?
Tovarna leta
Redakcija Tovarna leta Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?

Na konferenci Pametna industrija bomo lahko med drugim izvedeli, kako Krka s pomočjo industrije 4.0 povečuje produktivnost in viša dodano vrednost, ter kako Novartis Slovenija z umetno inteligenco povečuje učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

FINANCE
(posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije
PRO
Finance
Pametna industrija
Finance PRO (posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Pametna industrija – Najboljši temelji za večjo produktivnost in višjo dodano vrednost

FINANCE
Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša?
PRO
Finance
Pametna industrija
Redakcija Tovarna leta Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša? (PRO)

Izkoristite še danes in jutri omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija.

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

29.04.2024 03:00
Čas branja: 5 min
Preoblikovanje industrijske avtomatizacije s tehnologijo, ki jo navdihuje narava
Bionika spreminja način pristopa k industrijski avtomatizaciji in ustvarila prihodnost, v kateri se narava in tehnologija zbližata za optimizacijo procesov in za izboljšanje našega sveta. Foto: Shutterstock

V dobi hitrega tehnološkega napredka področje industrijske avtomatizacije s pojavom bionike doživlja revolucionarno preobrazbo. Tehnologija, ki jo navdihuje narava, ponuja nov pogled na naš pristop k avtomatizaciji v panogah, od proizvodnje do kmetijstva.

S črpanjem navdiha iz domiselnih oblik, ki jih najdemo v naravi, želi bionika posnemati učinkovitost in prilagodljivost naravnih sistemov.

Kako bionika spreminja industrijsko avtomatizacijo?

Bionika revolucionira področje industrijske avtomatizacije z združitvijo načel biologije in inženiringa. S proučevanjem kompleksnih in učinkovitih mehanizmov v naravi inženirji razvijajo inovativne rešitve, ki izboljšujejo procese avtomatizacije , kar nazorno izpostavlja tudi portal (PAT – Plant Automation Technology). Od posnemanja gibanja živali do posnemanja strukture rastlin bionika odpira nove možnosti v industrijski avtomatizaciji. Eden izjemnih primerov razvoja bionike v industrijski avtomatizaciji je razvoj robotskih rok. S preučevanjem in posnemanjem zapletene strukture mišic in tetiv so inženirji ustvarili robotske roke, ki so sposobne opravljati zahtevna opravila z natančnostjo in prilagodljivostjo.

Bionika preoblikuje tudi transportno industrijo z razvojem dronov, ki so jih navdihnili vzorci letenja ptic. S proučevanjem aerodinamike in strukture kril ptic so inženirji ustvarili brezpilotna letala, ki lahko krmarijo po zapletenih okoljih, zbirajo podatke in opravljajo naloge, ki prej niso bile mogoče. Ti brezpilotni letalniki, ki jih navdihujejo ptice, se uporabljajo v različnih panogah, vključno s kmetijstvom, kjer se uporabljajo za spremljanje pridelkov, škropljenje in celo opraševanje.

Bionika ni omejena samo na posnemanje posameznih organizmov, ampak črpa navdih iz kolektivne inteligence in učinkovitosti družbenih žuželk (rojeva inteligenca), ki se uporablja za optimizacijo kompleksnih industrijskih procesov, kot so logistika, upravljanje dobavne verige in usmerjanje. Narava se je skozi milijone let razvijala in ustvarila učinkovite in trajnostne sisteme. S preučevanjem teh sistemov lahko inženirji prepoznajo dragocene vpoglede in jih uporabijo v industrijski avtomatizaciji.

Prednosti uporabe bionike v industrijski avtomatizaciji

Integracija bionike v industrijsko avtomatizacijo ponuja številne prednosti, ki lahko znatno izboljšajo učinkovitost, produktivnost in trajnost. Ena od ključnih prednosti je zmožnost posnemanja prilagodljivosti in odpornosti, ki ju najdemo v naravnih sistemih. Naravni sistemi so se razvili, da bi se prilagodili spreminjajočim se okoljem in optimizirali svoje delovanje. S posnemanjem teh prilagodljivih zmožnosti bionika omogoča sistemom industrijske avtomatizacije, da se učinkovito odzovejo na dinamične pogoje. Na primer, roboti, opremljeni z bioničnimi senzorji, lahko prilagodijo svoje gibanje in vedenje na podlagi podatkov v realnem času, s čimer izboljšajo svojo zmogljivost in varnost v nepredvidljivih okoljih.

Bionika ponuja tudi potencial za zmanjšanje porabe energije in odpadkov v industrijskih procesih. S preučevanjem energetsko učinkovitih zasnov, ki jih najdemo v naravi, lahko inženirji razvijejo sisteme, ki optimizirajo porabo energije in zmanjšajo količino odpadkov. Na primer, lopatice vetrnih turbin, ki jih navdihuje oblika ptičjih kril, lahko povečajo zajemanje energije in zmanjšajo onesnaževanje s hrupom. Poleg tega lahko bionika poveča varnost v industrijskih okoljih. S posnemanjem senzoričnih sposobnosti živali, kot je sposobnost zaznavanja toplote ali vibracij, lahko sistemi industrijske avtomatizacije prepoznajo potencialne nevarnosti in se ustrezno odzovejo. To lahko znatno zmanjša tveganje za nesreče in poškodbe v industrijskih okoljih.

Transformativna moč bionike v industrijski avtomatizaciji je očitna tudi v številnih študijah, kjer je tehnologija, ki jo je navdihnila narava, spremenila industrijske procese. Takšen primer je področje robotike, kjer je bionika omogočila razvoj robotov, ki so sposobni natančno in prilagodljivo opravljati naloge. V predelovalni industriji so bili roboti, ki jih je navdihnila bionika, uporabljeni za izboljšanje procesov na tekočem traku.

S preučevanjem gibanja živali, kot so žuželke in plazilci, so inženirji razvili robote, ki so sposobni kompleksnih in natančnih gibov, ti roboti lahko upravljajo z občutljivimi komponentami, izvajajo zapletene naloge in se prilagajajo spremembam v proizvodni liniji, kar ima za posledico izboljšano učinkovitost in produktivnost. V kmetijstvu je bionika pripeljala do razvoja robotskih sistemov, ki lahko avtomatizirajo naloge, kot sta žetev in spremljanje pridelka in drugo.

Izzivi, obeti in omejitve bionike v industrijski avtomatizaciji

Čeprav bionika veliko obeta za preoblikovanje industrijske avtomatizacije, ni brez izzivov in omejitev. Eden od glavnih izzivov je kompleksnost posnemanja zapletenih zasnov in mehanizmov, ki jih najdemo v naravi. Narava se je razvijala skozi milijone let in optimizirala svoje sisteme s poskusi in napakami. Podvajanje teh sistemov na nadzorovan in učinkovit način je pomemben inženirski izziv. Drug izziv je integracija bioničnih sistemov z obstoječimi industrijskimi procesi in infrastrukturo.

Naknadno opremljanje obstoječih sistemov za vključitev bionične tehnologije je lahko zapleteno in drago. Kljub izzivom ima bionika ogromen potencial za prihodnost industrijske avtomatizacije. Ker tehnologija še naprej napreduje, inženirji in znanstveniki premikajo meje možnega. Pričakuje se, da bo integracija bionike igrala ključno vlogo pri reševanju perečih izzivov, s katerimi se soočajo industrije, kot so trajnost, učinkovitost in varnost.

V prihodnjih letih lahko pričakujemo nadaljnji napredek v bioniki, saj bo več industrij sprejelo tehnologijo, ki jo navdihuje narava. Razvoj naprednih senzorjev, materialov in algoritmov bo omogočil ustvarjanje še bolj učinkovitih in prilagodljivih bioničnih sistemov. To pa bo vodilo do povečane produktivnosti, zmanjšanega vpliva na okolje in izboljšane varnosti v industrijskih procesih. Proizvodnja je ena od primarnih industrij, ki ima koristi od bionike, z razvojem robotov, ki so sposobni opravljati zapletene naloge z natančnostjo in prilagodljivostjo.

Z združevanjem raznolikega strokovnega znanja in perspektiv je mogoče razviti inovativne rešitve, ki obravnavajo edinstvene potrebe vsake industrije. Poleg tega je pomembno nenehno ocenjevati in optimizirati bionske sisteme. Spremljanje delovanja, zbiranje podatkov in prilagajanje na podlagi povratnih informacij v realnem času bodo omogočili stalne izboljšave in zagotovili dolgoročni uspeh bioničnih implementacij. Zlitje narave in tehnologije utira pot učinkovitejši in okolju prijaznejši dobi industrijske avtomatizacije.

Bionika bo spremenila način pristopa k industrijski avtomatizaciji in ustvarila prihodnost, v kateri se narava in tehnologija zbližata za optimizacijo procesov in za izboljšanje našega sveta. Smernice bionike v industrijski avtomatizaciji bodo letos predstavljene tudi v okviru Stičišča znanosti in gospodarstva na mednarodnem sejmu MOS.

Opomba: Janez Škrlec je bil dolgoletni član Sveta za znanost in tehnologijo RS, član Strokovnega meroslovnega sveta RS, ustanovitelj Odbora za znanost in tehnologijo pri OZS. Ukvarja se z mehatroniko, nanotehnologijo in bioniko.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
Tovarna leta
industrija 4.0
Dobre prakseAna Ivančič (reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju

Industrija 4.0 v praksi; kako poteka proizvodnja visokotehnoloških robotov

Tovarna
Dobre prakse
Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij
Tovarna leta
pametna industrija
Dobre prakseSabina Petrov Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij

IT-ponudniki so za velika podjetja razvili širok nabor novih rešitev

Tovarna
Novice
(intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje
Tovarna leta
pametna industrija
NoviceSabina Petrov (intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje 2

Digitalnemu dvojčku posla se posvečajte z enako skrbnostjo, kot skrbite za dogajanje v svojem realnem okolju, poudarja Joachim Hensch, glavni govornik na 1. konferenci Pametna industrija.

Tovarna
Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?
Tovarna leta
Redakcija Tovarna leta Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?

Na konferenci Pametna industrija bomo lahko med drugim izvedeli, kako Krka s pomočjo industrije 4.0 povečuje produktivnost in viša dodano vrednost, ter kako Novartis Slovenija z umetno inteligenco povečuje učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

Tovarna
Novice
Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše
Tovarna leta
digitalizacija
NoviceSabina Petrov Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše

Skupaj z uporabo umetne inteligence so sprotne nadgradnje IT glavni trend pri uvajanju novih informacijskih orodij.

Tovarna
Novice
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
Tovarna leta
Pametna industrija
NoviceRedakcija Tovarna leta Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?

Na konferenci Pametna industrija bo Hidria razkrila izkušnje o uporabi umetne inteligence v proizvodnji in jih prikazala na konkretnih primerih uporabe. Izkoristite še danes omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija..

Tovarna
Dobre prakse
Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost

Novi zakon o informacijski varnosti bo moralo spoštovati okoli 800 gospodarskih družb, ocenjuje vladni urad za informacijsko varnost.

Tovarna
Dobre prakse
Nad varnostna tveganja z jasnim in bolj sistematičnim pristopom
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Nad varnostna tveganja z jasnim in bolj sistematičnim pristopom

Direktiva NIS 2 poslovodstvom nalaga nenehno izobraževanje na področju kibernetske varnosti.