V spopadih med mamilarskimi tolpami v ekvadorskem zaporu v mestu Guayaquil je umrlo vsaj 116 ljudi, še 80 je ranjenih. Kljub temu da je nasilje v prenapolnjenih ekvadorskih zaporih nekaj običajnega, pa gre tokrat za najhujši tovrstni dogodek v zgodovini države, je poročal britanski BBC.

Ekvadorski predsednik Guillermo Lasso, ki je v sredo zvečer na novinarski konferenci sporočil zadnjo bilanco spopadov, je spopade po poročanju francoske tiskovne agencije AFP označil za »nesrečen dogodek«. Varovanje enega najbolj z zaporniki prenapolnjenega in z osebjem podhranjenega zapora Litoral v največjem ekvadorskem mestu Guayaquil je prevzela tudi vojska.

Iz zapora so medtem uradno sporočili, da lahko potrdijo smrt več kot 100 zapornikov, 52 ljudi naj bi bilo ranjenih. Že dan prej so iz urada ekvadorskega generalnega državnega tožilca sporočili, da je bilo šest zapornikov v spopadih obglavljenih. Preostali naj bi bili ustreljeni. Zaporniki, ki so se spopadli, so bili namreč oboroženi z orožjem in granatami, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nadzor je oblastem uspelo vzpostaviti šele, ko je na kraj prispelo kakih 400 policistov.

Spopad Mehičanov za prevlado v Ekvadorju

Glavno ekvadorsko pristaniško mesto Guayaquil je glavno središče za tihotapljenje južnoameriškega kokaina proti severu, predvsem v ZDA. Pretekli teden je policija v enem od tamkajšnjih zaporov zasegla dve pištoli, revolver, 500 kosov streliva, ročno granato, več nožev in doma izdelan eksploziv. Pred dvema tednoma pa so zapor številka 4, ki je prav tako v Guayaquilu, napadli z droni. Po navedbah vodstva zapora je bil napad, ki sicer ni zahteval žrtev, del »vojne med mednarodnimi karteli«.

Lokalni mediji poročajo, da naj bi tokratno nasilje zaukazal vodja nekega mehiškega kartela, ki se ukvarja s tihotapljenjem droge in ima močno podružnico v Ekvadorju. V tem zaporu pa naj bi bilo zaprtih kar nekaj pripadnikov tolpe Los Choneros (poimenovane po enem od ekvadorskih kantonov), ki naj bi imel močno povezavo z mehiškim kartelom Sinaloa. Drugi mehiški kartel (Jalisco New Generation cartel) si prav tako prizadeva za povezavo z ekvadorskimi tolpami, da bi tako razširil mrežo dobaviteljev droge in prevzel tihotapske poti iz Ekvadorja v Srednjo Ameriko od njihovih kriminalnih rivalov.

Torkov spopad je le zadnji v vrsti spopadov med zaporniki, povezanimi z različnimi mehiškimi mamilarskimi karteli, v ekvadorskih zaporih. Ekvador ima sicer okoli 60 zaporov, v katerih je prostora za 29.000 zapornikov, zaprtih pa jih je 39.000. Soočajo se tudi s pomanjkanjem osebja. Že julija je predsednik Ekvadorja Guillermo Lasso objavil, da zasedenost njihovih zaporov presega zmogljivosti za tretjino. Napovedal je izpustitev številnih zapornikov, ki so prestali vsaj del kazni in so bili obsojeni zaradi manjših kaznivih dejanj. sta, pk