Šeškovo proslavljanje zadetkov z visokim skokom in zamahom z roko se zdaj ponavlja v Bundesligi iz kroga v krog. Govoric zlepa ne zmanjka, a v Leipzigu vedo, da se prava strelska eksplozija mladeniča iz Radeč šele začenja. Foto: Reuters

V soboto je Benjamin Šeško prvič v nemškem prvenstvu zadel na četrti zaporedni tekmi. Po Freiburgu, Wolfsburgu in Heidenheimu je zatresel še mrežo Dortmunda. Visoka zmaga rdečih bikov nad Borussio (4:1) za utrditev dragocenega četrtega mesta v Bundesligi, četudi tudi peto mesto 98-odstotno prinaša igranje v prihodnji Ligi prvakov. V 45. minuti je Šeško odbitek zabil pod prečko za 2:1 (algoritemska ocena Sofascorja 7,7).

Šeško pri 15 golih v sezoni

Od 11 ligaških golov jih je Šeško kar osem zabil spomladi, vmes je dodal še obe svoji podaji za zadetka, skupaj je bil neposredno vpleten v deset golov na zadnjih 13 prvenstvenih tekmah, ko je Leipzig sicer dosegel 35 golov. Še bolj vroč kot Šeško je Loïs Openda, ki je na zadnjih štirih tekmah zabil 5-krat in podelil še tri podaje, spomladi pa je zbral že 15 golov oz. kolikor jih je Šeško zbral v celotni sezoni v vseh tekmovanjih.

Šeško zatresel mrežo Borussie iz Dortmunda

Celar v finale, ki se igra šele 2. junija

Če status Šeška kot prvega napadalca Slovenije ni sporen, pa letošnja klubska sezona in predstava ob marčni zmagi nad Portugalsko v precep spravlja strokovni štab. Glede na reprezentančno kemijo je Andraž Šporar v prednosti, ki pa mu za ovratnik diha Žan Celar.

Celar je z Luganom v soboto igral polfinale švicarskega pokala proti Sionu in je bil vpleten v oba gola, ki sta ponosu Ticina prinesla tretji zaporedni finale. V zadnji minuti prvega polčasa je 25-letnik iz Voklega podal za vodilni gol Yanisa Cimignanija, nato je v 51. minuti Celar z 11 metrov potrdil napredovanje z 2:0. Okrogli dvajseti gol Celarja (ocena 7,6) na 43. tekmi sezone! Prvi strelec švicarske Superlige je s 6 zadetki tudi prvi strelec pokalnega tekmovanja.

Žan Celar je s 13 goli prvi strelec švicarskega prvenstva, v katerem lahko Lugano lovi vodilni Young Boys, za konec pa bo s klubom iz kantona Ticino favorit za osvojitev drugega pokalnega naslova v zadnjih treh letih. Slaba stran? Pripravam Slovenije na Euro se bo pridružil zadnji. Foto: EPA

Fantastična forma napadalca, ki pa bo zaradi klubskega uspeha imel tudi najmanj predaha pred Eurom izmed vseh Kekovih izbrancev. Ob zaostanku šestih točk za vodilnim Young Boysi čaka Lugano še kar pet krogov do konca švicarskega prvenstva, medtem ko bo finale pokala proti Servettu igral v Bernu šele 2. junija, torej dan po finalu Lige prvakov. Strelec desetih golov v letu 2024 bo tako šel na Euro z le nekaj dnevi skupnih treningov.

Nov poraz za tri Slovence v Atenah

Finale pokala – grškega – čaka tudi Šporarja, a ga bo odigral teden prej, 25. maja proti Arisu. Ravno proti Arisu je slovenski reprezentančni trojček v nedeljo tudi zapravil popravni izpit in veliko priložnost za vrnitev v boj za prvaka. Vodilni AEK je namreč izgubil pri PAOK-u (2:3), česar pa zeleni doma v Atenah niso izkoristili in izgubili z Arisom 0:1.

Adam Gnezda Čerin (ocena 7,2) je odigral 79 minut, Benjamin Verbič (6,7) prvi polčas, nato ga je zamenjal ravno Šporar (6,7). Andraž Šporar tako ostaja pri 5 golih v letu 2024 in skupno 13 v celotni sezoni. Pred finalom pokala igra Panathinaikos sta še dve ligaški tekmi in bi v četveroboju za grški naslov potreboval pravcati čudež, zlasti po zadnjih dveh bridkih porazih.

Sturm vodil z 2:0, a Salzburg z remijem ostaja v igri

Sportklub Sturm Graz bo v sredo proti Rapidu branil naslov v avstrijskem pokalu, nato bo skušal prekiniti desetletno vladavino Salzburga s četrtim naslovom avstrijskega prvaka. Foto: Reuters

Veliki derbi za naslov avstrijskega prvaka je v nedeljo pri Salzburgu odigral Sturm, kjer ključno vlogo igra slovenska naveza Jon Gorenc Stanković (7,0)Tomi Horvat (6,8), ki je odigrala celotno tekmo. Gradčani so z goloma Prassa povedli z 2:0 in bili na pragu odločilnega koraka proti naslovu, a je Salzburgu v zadnjih 20 minutah uspelo iztržiti remi (2:2). Sturm je s tem ohranil prednost treh točk, a je v primeru točkovnega izenačenja v prednosti Salzburg. Gorenca Stankovića in Horvata zdaj čaka finale avstrijskega pokala – proti Rapidu v sredo v Celovcu, zatem pa zadnji trije krogi avstrijske Bundeslige (Hartberg, LASK in Austria Celovec).

Žugelj vroči adut norveških prvakov

Med igralci, ki si želijo izboriti mesto med najmanj 23 in najverjetneje 26 potniki za Nemčijo (končno odločitev izvršnega odbora Uefe še čakamo), je v aprilu nase najbolj opozoril Nino Žugelj. Na Norveškem je šele 1. aprila začel novo sezono, a zdaj je po šestih odigranih tekmah trdno zasidran v začetni postavi norveških prvakov, pri čemer je zbral že tri gole in dve podaji. V soboto je na gostovanju pri Rosenborgu Žugelj (7,0) povišal na 2:0, potem ko je spretno ukradel žogo branilcu in premagal vratarja, ki je predtem s podajo spravil soigralca v škripce (video). Bodø/Glimt je na koncu slavil s 3:1 in je že prevzel vodstvo na lestvici.

Balkovec zadel z razdalje, Vombergar četrtič zapored

Od reprezentantov se je konec tedna med strelce vpisal tudi Jure Balkovec (ocena 8,0). Levi bočni branilec je ob visoki zmagi Alanyasporja nad Istanbulsporjem s 6:0 zadel za 4:0, ko je sprožil z velike razdalje, pri četrtem ligaškem golu pa mu je malce pomagal tudi nespretni vratar.

Aprila je nase spomnil tudi Andres Vombergar (ocena 8,1), ki je v Združenih arabskih emiratih za Ittihad Kalbo zadel na štirih zaporednih ligaških tekmah, skupno pa je števec golov v sezoni dvignil na deset. Mogoče rezervna možnost, če bi se med napadalci v maju pojavile kakšne poškodbe. To je zdaj v zadnjih tednih klubske sezone tudi glavna bojazen slovenskega strokovnega štaba.