Kdaj je treba obiskati otorinolaringologa?

V sodobnem tempu življenja, kjer smo nenehno izpostavljeni različnim vplivom okolja, se lahko težave z ušesi, nosom, žrelom in grlom pojavijo hitro in postanejo zelo moteče. Vprašanje, kdaj obiskati otorinolaringologa, postaja ključno, saj je pravočasna diagnostika in zdravljenje ključnega pomena za ohranjanje optimalnega zdravja teh občutljivih področij.

Težave z ušesi, nosom, grlom, žrelom, tudi glavo ali vratom so nekaj, s čimer se tekom življenja sreča skoraj vsak med nami. A čeprav vsaka težava ali poškodba katerega od navedenih organov našega življenja ali kakovosti življenja ne ogroža, je obisk specialista otorinolaringologije priporočen.

Ta namreč pregleda vse omenjene telesne strukture in na temelju rezultatov pregleda, testov ter morebitnih dodatnih preiskav postavi diagnozo, po potrebi odredi zdravljenje, predvsem pa nas seznani s stopnjo poškodovanosti in nam poda napotke, kako preprečiti nadaljnje poškodbe, oziroma ohraniti svoje zdravje.

K temu v veliki meri prispevamo že sami, če se izogibamo škodljivim razvadam, se zavarujemo pred negativnimi vplivi iz okolja predvsem prehladnimi obolenji ter iz svojega življenja čim bolj odstranimo dejavnike tveganja in se tudi sicer na vseh področjih, kolikor je le mogoče, poslužujemo zdravega življenja.

ORL medicina d.o.o.: mesto celovite obravnave

Otorinolaringologija oziroma orl je ena od številnih vej znotraj medicine in je posvečena diagnostiki ter zdravljenju bolezni in poškodb ušes, nosu, žrela, grla, glave ter vratu.

Zaradi napredne diagnostike je dandanes večino težav mogoče odkriti in posledično tudi zdraviti že precej zgodaj, zato se orl pregledsvetuje čim prej po nastopu kakršnihkoli težav, kar pa ne pomeni, da število bolezni upada, za kar gre razloge iskati tudi v starajočem se prebivalstvu.

V podjetju ORL medicina d.o.o., sodobnem centru s strokovno usposobljenim in prijaznim osebjem, ki se pacientom povsem posveti, zagovarjajo stališče, da je obisk orl specialista potreben, kadar zaznamo vpliv poškodbe ali bolezni na čute ter aktivnosti prehranjevanja, pitja, požiranja, govorjenja, dihanja, sluha ali ravnotežja.

Tamkajšnji pregled poteka v petih korakih:

1. Anamneza. Orl specialist se s pacientom pogovori o prisotnih simptomih, morebitnih predhodnih boleznih in dosedanjih zdravljenjih, v kolikor ta obstajajo.

2. Pregled. Izvede pregled ušes (z otomikroskopijo), nosu (s prednjo rinoskopijo), ustne votline, žrela in grla, ob tem pa otipa predel vratu.

3. Testi. Po potrebi opravi endoskopske preiskave, timpanometrijo, avdiometrijo, TOAE, DP, vHIT, VNG in kalorično testiranje.

4. Diagnoza. Na temelju rezultatov postavi diagnozo in, če je to potrebno, predpiše zdravljenje, lahko pa pacienta napoti tudi na dodatne preiskave.

5. Svetovanje. Ker otorinolaringološki center ORL medicina d.o.o. prisega na celovit pristop, strokovnjaki pacienta poučijo o težavah in mu svetujejo, kako preprečiti nadaljnje poškodbe.

Trajanje in obseg orl pregleda sta odvisna od stopnje ter vrste težav, prav tako od dejstva, ali so te šele nastopile ali pa se ponavljajo. V vsakem primeru sta nujna iskrenost s strani pacienta in zaupanje med pacientom ter orl specialistom.

Kdaj obiskati specialista otorinolaringologije?

Ambulanto otorinolaringološke oziroma orl medicine je treba obiskati čim zaznamo spremembe, poškodbo ali bolezenske znake v področju ušes, nosu, grla, žrela, glave, vratu in celo ravnotežja, saj vsako nenormalno delovanje katerekoli od naštetih struktur zahteva temeljit pregled. Le tako lahko namreč orl specialist ugotovi, ali so težave prehodnega ali trajnega značaja in nas posledično opozori na znake, ki kažejo na poslabšanje, obenem pa nas tudi pouči, kako se tem izogniti.

Orl področje: Težave z ušesi

Uho kot parni organ skrbi za sluh in ravnotežje, sestavljajo pa ga zunanje, srednje ter notranje uho. Težave se pojavljajo predvsem v obliki zamašenega nosu, tujka v ušesu, bolečin v ušesu ali prekomernega nabiranja ušesnega masla, kljub njihovem širokem spektru pa prevladuje zamašeno uho.

Pojav je posledica nabiranja ušesnega masla, tujka v ušesu ali vnetja ušesa, k čemer so podvržene osebe, ki redno uporabljajo slušalke ali ušesne čepke oziroma nosijo slušni aparat.

Specialist orl medicine v tem primeru očisti uho z izpiranjem z vodo ali s sesanjem, lahko pa ušesno maslo odstrani tudi s pomočjo različnih instrumentov (zank, kaveljčkov, pincet, prijemalk).

Orl področje: Težave s sluhom

Med najpogostejše težave s sluhom sodita tinitus in naglušnost, ki se pojavi kadar slabo slišimo navkljub prosti slušni poti. Takrat orl specialist predpiše dodatne preiskave, na temelju katerih je možno potrditi ali ovreči sum naglušnosti.

Gre za timpanometrijo, prožni tonski avdiogram in lokalizacijo šuma ali piska, kar je povezano predvsem s tinitusom. V kolikor se sum naglušnosti potrdi, akustik z namenom prikaza stopnje izgube sluha nastavi slušni aparat.

Orl področje: Težave z nosom

Nos ima vohalno, dihalno in govorno funkcijo ter je sestavljen iz zunanjega nosu, nosne votline in obnosnih struktur, v njem pa se vdihani zrak navlaži, segreje ter očisti.

Najpogostejše nosne težave se kažejo v obliki zamašenega nosu, okužbe dihal in vnetja obnosnih votlin, pri čemer se nos zamaši zaradi otekanja sluznice, do katere privedejo prehlad, alergije, vnetja ali okužbe dihal.

Orl specialist z namenom lajšanja težav običajno predlaga izpiranje nosu s fiziološko tekočino, inhalacije, vlaženje zraka in uporabo nosnih razpršil.

Orl področje: Težave z žrelom

Žrelo se nahaja pred grlom in požiralnikom oziroma za ustno ter nosno votlino, delimo pa ga na zgornje, srednje in spodnje.

V njem se združita dihalna in prebavna pot, zaradi česar opravlja pomembno vlogo pri usmerjanju hrane v požiralnik, zraka pa v grlo. Težave v povezavi z njim se najpogosteje kažejo v obliki bolečin v žrelu, vnetja in angine.

Orl področje: Težave z grlom

Grlo prvenstveno skrbi za prehod zraka v sapnik, obenem pa ščiti dihalne poti pred vdorom tekočine in hrane. S tem opravlja zaščitno, dihalno in govorno funkcijo, pri čemer je slednja povezana z glasilkami, ki se nahajajo prav v grlu.

Leži v sprednjem, zgornjem delu vratu in je sestavljeno iz več kosov hrustanca, zlepljenega z mišicami, membranami ter vezmi.

Najpogostejše težave, povezane z grlom, se kažejo kot hripavost, vnetja in hiperelastične spremembe, a hripavost, za katero obstaja več vzrokov, prevladuje.

Orl področje: Težave z ravnotežjem

Posledica delovanja več ravnotežnih organov, ki se nahajajo v notranjem ušesu, pa tudi vida, proprioceptorjev, kožnih receptorjev, koordinacije in nadzora centralnega živčnega sistema, je ravnotežje.

Težave z njim se kažejo kot vrtoglavica, omotica, slabost, bruhanje, občutek padanja, motnje vida, nestabilnost med hojo, strah, dezorientacija. Možnih vzrokov za to je več, zato je treba opraviti pregled na najsodobnejši diagnostični rehabilitacijski napravi, imenovani CDP (dinamična računalniška posturografija), kajti orl specialist lahko nadaljnje korake (preglede, zdravljenje, nasvete) odredi šele po pridobitvi rezultatov preiskave.

Povsem neodvisno od področja težav se je ob nastopu kakršnihkoli sprememb v delovanju organov treba posvetovati s specialistom.

Otorinolaringološki center ORL medicina d.o.o. se za ta namen kaže kot odlična izbira, saj gre za prvi center v Sloveniji, ki obravnava tako sluh kot ravnotežje, nahaja se na tudi ljudem z gibalnimi omejitvami dostopni lokaciji, ima lastno tiho sobo, medtem ko s posebno skrbnostjo obravnava otroke. Poleg tega med njegove prednosti sodijo sodelovanje z večino zavarovalnic, izredno kratke čakalne dobe in omogočanje takojšnjega pregleda celo nenaročenim pacientom.


Najbolj brano