Danes je zadnji dan epidemije. Epidemiološka situacija v Sloveniji je ugodna. V epidemiji so bolnišnice že odigrale svojo ključno vlogo, trenutno pa gredo po besedah državnega sekretarja na Ministrstvu za zdravje mag. Franca Vindišarja zasluge primarni ravni, ki izvaja zahteven logistični podvig množičnega cepljenja.

»V tem tednu bodo kovid paciente obravnavale in sprejemale le še štiri slovenske bolnišnice, ki lahko zagotavljajo celovito oskrbo, preostale so že začele ali bodo še izvajale svoje redne programe. Po vseh urgentnih centrih bo še vedno ločena obravnava kovid in ostalih pacientov. Svetovalna skupina bo še naprej tedensko ocenjevala, kateri ukrepi so potrebni, da imamo situacijo pod kontrolo,« je na današnji vladni novinarski konferenci dejal Franc Vindišar.

Obvezne maske in omejitve zbiranja v zaprtih prostorih

Vindišar je še dejal, da vsi sprejeti odloki ostajajo v veljavi dokler se ne iztečejo oziroma jih vlada ne podaljša. Maske so v zaprtih prostorih še vedno obvezne, prav tako razkuževanje rok. V veljavi ostaja tudi sistem PCT, tako za notranje prostore lokalov kot kulturne in športne prireditve in nastavnitvene objekte. Ostaja deset kvadratnih metrov za dogodke brez fiksnih sedišč, ostajajo trije metri razdalje med mizami in ostajajo maske v zaprtih notranjih prostorih. Za enkrat še vedno velja 75 odstotna zasedenost nastanitvenih obratov. Kjer je le možno, naj aktivnosti potekajo na prostem, notranje prostore je potrebno redno prezračevati. Predvsem pa je pomembno, da se vsi prebivalci Slovenije cepijo.

»V Sloveniji imamo trenutno dovolj cepiva, da se lahko cepi vsak, ki se za to odloči. S prvim odmerkom je do danes cepljenih 772.273 evidentiranih oseb, z vsemi odmerki pa 552.551 oseb. To so spodbudne številke, ki jih želimo še izboljšati. Cepilni centri odpirajo svoja vrata, da se lahko ljudje cepijo tudi nenaročeni,« je še pozval na cepljenje in opozoril, da je virus še vedno med nami.

S koncem epidemije se preneha mesečno avtomatično podaljševanje uveljavljanja pravic iz javnih sredstev

Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateje Ribič ostajajo kljub izteku epidemije z današnjem dnem v veljavi številni ukrepi v pomoč socialnovarstvenim zavodom. Tako bo ministrstvo tudi v prihodnje zagotavljalo sredstva za dodatne zaposlitve, zaposleni bodo še naprej upravičeni do dodatka za delo v sivi in rdeči coni, če jih bo treba vzpostaviti. Se pa s koncem epidemije preneha mesečno avtomatično podaljševanje uveljavljanja pravic iz javnih sredstev.

Ribičeva je poudarila, da bodo razmere na trgu dela še naprej spremljali in po potrebi sprejemali ukrepe. »Podatki na trgu dela kažejo, da so bili sprejeti vladni ukrepi učinkoviti in so dosegli svoj namen. V ponedeljek je bilo med brezposelnimi osebami manj kot 73.000 oseb, kar pomeni 5000 brezposelnih manj kot v mesecu pred začetkom prve razglašene epidemije,« je pojasnila.

Dodatkov za javne uslužbence v višini 65 odstotkov z dnevom preklica epidemije ni več, ostajajo pa dodatki iz protikoronske zakonodaje za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki.

»Določeni zaposleni v zdravstvu, sociali, povsod tam, kjer imamo covidne bolnike, bodo še vedno dobivali po 30 odstotkov dodatka na osnovno plačo,« je še povedal Vindišar.