DL: Gospod Leon Štukelj in tovarišija - Zamolčan, ker ga je zabiksal

20.5.2023 | 12:40

Ivan Čuk, Alenka Puhar, Franček Jauk in Aleks Leo Vest na novomeški predstavitvi knjige Gospod Leon Štukelj in tovarišija. (Foto: I. Vidmar)

Ivan Čuk, Alenka Puhar, Franček Jauk in Aleks Leo Vest na novomeški predstavitvi knjige Gospod Leon Štukelj in tovarišija. (Foto: I. Vidmar)

Avtorji knjige Gospod Leon Štukelj in tovarišija Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest drugo plat zgodbe o znamenitem Novomeščanu predstavili tudi v Novem mestu

Gospod Leon Štukelj in tovarišija je knjiga o Leonu Štuklju, olimpioniku in novomeškem rojaku, a ne samo o njem kot enem največjih slovenskih športnikov vseh časov, ampak predvsem o drugi plati njegovega življenja, o njegovi usodi v času socializma, ko ga je povojna oblast, ker med vojno ni stopil na pravo stran, celo zaprla in obtožila izdajstva ter mu odvzela sodniško službo, ki mu ni bila nikoli vrnjena, čeprav je proces proti njemu padel in ga je sodišče razglasilo za nedolžnega.

Knjigo Gospod Leon Štukelj in tovarišija so skoraj štiri leta po njenem izidu avtorji Ivan Čuk, Alenka Puhar, Aleks Leo Vest pred dnevi v pogovoru z nekdanjim športnim novinarjem Frančkom Jaukom končno predstavili tudi v Štukljevem rojstnem mestu, v Knjižnici Mirna Jarca. Kot sta povedala Čuk in Vest, oba športna pedagoga in profesorja na ljubljanski Fakulteti za šport, sta do dokumentov, na osnovi katerih je nastala knjiga, prišla naključno, ko sta Štukljevi hčerki Lidiji prinesla njuno knjigo Prevarani sokoli in izvedela, da je njegova družina vso njegovo dokumentacijo izročila mariborskemu zgodovinskemu arhivu in Dolenjskemu muzeju.

V predstavitvi so se avtorji knjige Gospod Leon Štukelj in tovarišija osredotočili predvsem na Štukljevo zamolčanost v prejšnjem sistemu, ko se o njem ni smelo govoriti in mnogi Slovenci kljub njegovim impozantnim športnim uspehom niso zvedeli zanj, in onemogočanju nadaljevanja njegove poklicne poti oziroma sodniške službe.

Franček Jauk, ki je bil Štukljev dolgoletni prijatelj in med drugim tudi avtor knjige o njem Prvih 100 let, je povedal tudi anekdoto o svojem prvem srečanju z Leonom Štukljem, ko ga je športni urednik Večera Zdeno Vavtar kot pripravnika poslal k Štuklju z voščilnico ob 65-letnici in z nalogo, da naj o njem napiše petnajst vrstic, in še to samo o njegovi športni plati, ker ga je menda med vojno nekaj zabiksal. In potem tudi tistih petnajst vrstic ni bilo objavljeno.

V enem izmed svojih pisem, natančneje v neodposlanem delu odgovora na pismo Mitje Ribičiča, ki ga najdemo tudi v knjigi, je Leon Štukelj zapisal: »Odpor proti okupatorju sem sicer odobraval, ne pa cilja, ki ga je imela partija. Zato sem se zreduciral v opazovalca, ne pa udeleženca na tej ali oni strani. Pa tudi to zadržanje partiji ni bilo dovolj. Naivno politično je bilo, da je dopustila zoper mene postopek, ki ni bil njej v čast.« Verjetno prav te besede povejo največ o problematiki, ki so jo v knjigi Gospod Leon Štukelj in tovarišija temeljito obdelali Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest. Knjiga je ob izidu dvignila precej prahu, del strokovne javnosti pa jo je med drugim označil za politično in ideološko enostransko.

Članek je bil objavljen v tiskani številki Dolenjskega lista.

I. Vidmar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava