Kako naprej?

Po odstopu Bešiča Loredana spregovoril Brecelj, ki »ima ljudi,« a jih ne bo omenjal

S.R.
10. 7. 2023, 07.22
Posodobljeno: 10. 7. 2023, 07.27
Deli članek:

Dva dneva po odstopu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana se je na dogajanje odzval tudi v zadnjem času eden njegovih večjih kritikov. Vodja strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj je spregovoril za portal 24ur.

Sašo Švigelj / M24
Danijel Bešič Loredan, Robert Golob, Erik Brecelj.

Kot je prejšnji teden že kazalo, da so premier Robert Golob, stranka Gibanje Svoboda ter minister za zdravje in podpredsednik vlade Danijel Bešič Loredan na delovnem srečanju Gibanja Svoboda na Brdu pri Kranju zgladili morebitna nestrinjanja in strnili vrste, je v petek popoldne sledilo presenečenje. Sestanek Goloba in Bešiča Loredana je trajal vsega nekaj minut. Golob je ministru na mizo položil že napisano odstopno izjavo, ki jo je slednji podpisal in odšel.

V zadnjem obdobju z javnimi kritikami ministrovega dela ni skoparil zlasti vodja strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj, ki je Bešiča Loredana k odstopo pozval že pred tedni. Kirurg Brecelj je za portal 24ur glede ministrovega odstopa dejal le, da se mu zahvaljuje, da je podpisal odstopno izjavo, saj bi se lahko upiral, a se je umaknil, z njim se tako ne bodo več ukrvarjali.

Glede prihodnosti zdravstvene reforme je Brecelj dejal, da gre za tek na dolge proge, a da tisto, kar je napovedoval nekdanji minister Bešič Loredan, do 1. januarja leta 2026 ne bo izvedljivo, da pa je trenutno realizacija prednostna naloga. Poudaril je, da se s težavami v zdravstvu srečujejo »vse države« in da je že na začetku leta povedal, »da če bomo konec leta na enakem nivoju, bo to velik uspeh. Ogromno truda bo potrebno, da bomo ohranili zdravstvo, ki ga imamo, še več pa, da bi se vsaj kaj izboljšalo.«

Tudi Brecelj je prepričan, da so del javnega zdravstva tudi koncesionarji. Premier Golob je namreč v petek znova izpostavil, da je njihova glavna naloga okrepiti javno zdravstveno mrežo, predvsem javne zavode. Brecelj je za portal navedel, da se je ob tem treba zavedati, da so del trega koncesionarji. »Ne bomo se šli nobenih ideoloških vojn, čeprav bi si kdo želel. Vsi tisti, ki imajo koncesijo, in javni zdravstveni zavodi, bi lahko delali več in bolj kvalitetno.«

Brecelj se je dotaknil tudi vprašanja, kdo bi lahko bil naslednji na stolčku zdravstvenega ministra. Golob v petek morebitnih imen še ni želel razkriti. Iskanje naslednika Bešiča Loredana, ki se bo nedvomno usedel na enega bolj zahtevnih vladnih stolov, po informacijah sicer STA že intenzivno poteka. Po navedbah Breclja je bolje, da na ta položaj ne bi prišel zdravnik, temveč nekdo s širšim pogledom na težave v zdravstvu, pri čemer mora imeti zelo strokoven pogled, a takih v Sloveniji po njegovih besedah ni veliko. »Imam ljudi, za katere mislim, da bi bili odlični ministri, ampak ne bom omenjal imen. Mora priti do soglasja teh ljudi,« je za 24ur dejal Brecelj ter dodal, da bo te posameznike testiral sam predsednik vlade, a da bi bilo dobro, da resor začasno prevzame Golob sam. Brecelj meni, da bomo novega ministra za zdravje dobili šele jeseni.