FOŠ: 2. mednarodna znanstvena konferenca SOCIAL 2023

6.12.2023 | 10:20

FOŠ: 2. mednarodna znanstvena konferenca SOCIAL 2023

Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu je dne 30. 11. in 1. 12. 2023 v sodelovanju z Univerzo uporabnih znanosti UCLL iz Belgije (UCLL University of Applied Science, Belgium), Fakulteto za industrijski inženiring v Novem mestu (Slovenija), Univerzo Kazimirja Velikega iz Poljske (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Poland), Univerzo v Buenos Airesu v Argentini (Universidad de Buenos Aires, Argentina, Nacionalno univerzo za izobraževanje na daljavo iz Španije (Universidad Nacional de Educacion a Distancia, Spain), Fakulteto za pravo in upravo, Univerze Nikolaja Kopernika iz Poljske (Faculty of Law and Administration, Nicolaus Copernicus University, Poland), Fakulteto za pravo in administracijo Univerze v Szczecinu na Poljskem (Faculty of Law and Administration of the University of Szczecin, Poland) in Univerzo Erasmus Rotterdam na Nizozemske (Erasmus Universiteit Rotterdam, Netherland), pod okriljem raziskovalnega centra za preučevanje sodobnih družbenih izzivov (RC SOCIAL) izvedla virtualno mednarodno znanstveno konferenco SOCIAL 2023 »Izzivi sodobnega sveta« z naslovom »Zaton demokracije in geopolitična trenja«.

Moderatorji in panelisti iz številnih držav, kot so Albanija, Argentina, Brazilija, Madžarska, Nizozemska, Poljska, Romunija, Ukrajina, so se posvečali 8 različnim, a vendarle medsebojno prepletenim temam, kot so migracije, družbena odgovornost, trajnostni razvoj, zločin iz sovraštva in svoboda govora, svobodne volitve in druge Sodobna vprašanja človekovih pravic, digitalizacija, etika in umetna inteligenca, dvojni izzivi demokratične krize in krize demokracije ter vprašanju geopolitičnih trenj.

Osrednja tema konference je bilo zavedanje o nujnosti soočanja z izzivi, kot so polarizacija, erozija zaupanja in porušeno ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem. Poudarjeno je bilo, da je vzdrževanje demokracije ključnega pomena, četudi ni popolna, saj trenutno predstavlja najboljšo razpoložljivo obliko družbene ureditve. Konferenca je izpostavila pomen spodbujanja državljanskega sodelovanja kot ključnega dejavnika za ustvarjanje boljše prihodnosti za prihajajoče generacije. Razpravljalo se je o oblikovanju novih mehanizmov za identifikacijo lažnih novic in napačnih informacij ter o spodbujanju sodelovanja med podobno mislečimi posamezniki. Poudarek je bil na izboljšanju politik na nacionalni in mednarodni ravni, da bi te bolje služile ljudem. Konferenca je opozorila na nujnost iskanja rešitev za prihajajoče gospodarske krize, poudarila je tudi potrebo po solidarnosti v kontekstu klimatskih sprememb in migracijskih procesov. Razvoj kritičnega mišljenja v izobraževalnem in akademskem sektorju je bil izpostavljen kot ključen odziv na naraščajoče število manipulativnih informacij. Prav tako je bila izražena potreba po deljenju dobrih praks med državami. Na koncu je bila poudarjena pomembna vloga akademske skupnosti pri oblikovanju boljše prihodnosti za vse.

Konferenca je bila zaključena z mislijo jordanske kraljice Ranie Al Abdullah: »Ko ljudem odvzameš pravico do dostojnega življenja, do upanja na boljšo prihodnost, do nadzora nad svojim življenjem, ko jim odvzameš to izbiro, potem pričakuješ, da se bodo borili za te pravic«, ki je služila kot opomin na našo skupno potrebo po zavzemanju za človekove pravice in demokracijo.

Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava