Rok Tičar je zadel po 39 sekundah druge tretjine in nato v 49. minuti postavil še končni izid 6:1, na koncu pa uradno izbran za najboljšega igralca tekme. Foto: www.alesfevzer.com

Obvezna domača naloga risov opravljena, četudi so Romuni vodili 12 minut in se je prva tretjina končala z 1:1. Podobno je bilo že pred dvema letoma na SP-ju v Ljubljani, ko pa so nato Slovenci slavili z 9:1. Tokrat v Bolzanu je bilo na koncu 6:1, potem ko se je razigrala udarna naveza Robert Sabolič – Rok Tičar in so trije 20-letni novinci na svetovnih prvenstvih prispevali štiri gole.

Štirje goli treh 20-letnikov

Najboljši mladi igralec Lige Icehl Marcel Mahkovec je kot Tičar zadel dvakrat, za 1:1 je s strelom z modre črte poskrbel Rožle Bohinc. Matic Török je poskrbel za "power-play" gol in vodstvo s 3:1, nakar ni bilo več dvoma o zmagovalcu. Omenjene debitante na svetovnih prvenstvih druži matični domači klub – Bled.

Slovenska vrata je tokrat branil Gašper Krošelj, ki je bil sicer premagan iz prvega strela, a v drugi tretjini pri izidu 2:1 poskrbel za dve pomembni obrambi. Selektor Edo Terglav je premešal napadalne trojke, udarnemu napadu Sabolič – Tičar je pridružil Töröka, posledično so se tudi med tekmo spreminjali tudi preostali napadi. Dvakratni strelec Mahkovec je na primer začel tekmo uradno kot dodatni, 13., napadalec.

Pravi popravni izpit za nedeljski poraz z Južno Korejo (2:4) sledi v sredo zvečer, ko Slovence v Bolzanu čaka obračun z gostitelji turnirja Italijani. Ti so v torek zvečer v podaljšku premagali Japonce s 4:3. Strelec zmagovitega zadetka je bil po petih sekundah dodatka napadalec domačega kluba Luca Frigo.

Hokejisti še devetič premagali Romune

Slovenci so bili še pod vtisom nedeljskega šoka. Romuni so povedli v 4. minuti! Akcijo za presenetljivi vodilni gol je spletel drugi napad Romunije. Ustrelil je branilec Alpar Sallo, pred vrati pa je smer paka uspešno mimo Krošlja preusmeril naturalizirani ruski napadalec Albert Zagidullin.

Vodilni gol Romunije iz 4. minute

Risi so hitro prišli do številčne premoči, a tega kljub dvema nevarnima poskusoma Töröka niso znali izkoristiti. Sledila je izključitev branilca Mašiča in nato še drugi power-play za Slovence, ki pa je bil znova jalov: veliko kombiniranja in nenatančnih poskusov.

V 16. minuti so Slovenci le izenačili: Blaž Tomaževič se je vrtel in iskal podajo, na koncu je na modri črti našel mladega branilca in Rožle Bohinc je s prvencem na SP-jih zadel za 1:1. 20-letnik iz Brezij je otrok Bleda, zadnji dve sezoni je igral na Jesenicah, pred dnevi pa je bil predstavljen kot okrepitev Olimpije Ljubljane. Razmerje strelov v prvi tretjini: 16:5 za Slovenijo.

20-letni branilec Bohinc poskrbel za 1:1

Druga tretjina se je začela po slovenskih željah in golom po vsega 39 sekundah. Hiter protinapad, kapetan Robert Sabolič je na pamet vedel, kje je bil njegov dolgoletni partner v napadu in Rok Tičar je silovito zadel za vodstvo z 2:1. Sledila je kopica strelov in poskusov, igralo se je zgolj na romunski gol, vendar tretjega gola Slovenije ni bilo vse do 37. minuti in četrte romunske izključitve.

Naveza Sabolič-Tičar popeljala Slovence v vodstvo

Številčno premoč je po silovitem pritisku kronal Matic Török, ki je zbil pak v zraku, potem ko je lebdel po močnem strelu Saboliča. Prvi gol na svetovnih prvenstvih za 20-letnika iz Hraš pri Lescah. Že minuto zatem je sledil četrti gol: streljal je branilec Matic Podlipnik, palico pa je pred vrati podstavil Marcel Mahkovec. Še en zadetek 20-letnika v slovenski izbrani vrsti in prvenec za najboljšega mladega hokejista Lige Icehl. Razmerje strelov v drugi tretjini: 13:2 za rise.

Török in Mahkovec v minuti povišala na 4:1

V tretji tretjini se je zgodba nadaljevala. V 47. minuti je Mahkovec še drugič na tekmi uspešno preusmeril strel branilca, tokrat Aljoše Crnovića. Minuto in pol pozneje je drugič, in to ob igralcu več, zabil še Tičar, ki je po Saboličevi podaji poslal plošček pod prečko.

Mahovec in Tičar z drugima goloma za končnih 6:1
Tudi pred dvema letoma na SP-ju v Ljubljani je bilo po prvi tretjini 1:1, na koncu pa kar 9:1 za rise. Slovenci so tudi na petem soočenju na svetovnih prvenstvih nadigrali Romune, skupna razlika v golih zdaj znaša 42:4. Foto: Reuters

Slovenci zadovoljni

"Začetek ni bil tak, kot smo si želeli. Ampak smo tekmo obrnili in smo zadovoljni, nismo popustili in lahko gradimo na tej tekmi. Italija bo močnejši nasprotnik, a nam takšni tekmeci celo bolj ležijo, jutrišnja tekma bo težka, bomo pa lažje igrali," je za Hokejsko zvezo Slovenije tekmo ocenil Rok Tičar.

"Bilo je manj nervoze kot na prvi tekmi, a so fantje po golu dobro odreagirali. Več smo pritiskali na vratarja, fantje so se sprostili, v drugi tretjini pa je igra stekla, naredila se je razlika. Vesel sem, da so nekateri mladi dali prve gole v reprezentanci," pa je menil Edo Terglav.

V sredo zvečer z gostitelji

Slovenci so po uvodnem porazu pred nalogo, da dobijo preostale štiri tekme, če se želijo vrniti v elitno divizijo. Zmaga v sredo proti Italiji znova odpira vrata elite, poraz pa jih bržkone dokončno zapira.