Čoln s prebežniki pristaja na obali Kanarskih otokov. Foto: Reuters
Čoln s prebežniki pristaja na obali Kanarskih otokov. Foto: Reuters

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je v sredo izdala poročilo projekta Pogrešani prebežniki (Missing Migrants project), v katerem dokumentira smrti in izginotja prebežnikov po vsem svetu, je poročal Deutsche Welle.

"Te grozljive številke so opomin, da moramo ukrepati in zagotoviti varne migracije za vse, da v prihodnjih desetih letih ljudem ne bo treba tvegati svojega življenja v iskanju boljšega," je dejal namestnik generalnega direktorja IOM-ja Ugochi Daniels.

Lansko število smrti je preseglo prejšnji rekord leta 2016, ko je na poti umrlo 8084 ljudi. To je največ od začetka spremljanja podatkov leta 2014.

IOM navaja, da je zaradi pomanjkanja varnih in urejenih poti na tisoče ljudi prisiljenih izbrati nevarne migracijske poti.

V desetih letih, odkar traja projekt Pogrešani prebežniki, je IOM zaznal več kot 63.000 primerov po vsem svetu. Resnična številka, navajajo avtorji, je veliko višja, predvsem zaradi težav pri zbiranju podatkov, še posebej na morskih poteh, kjer IOM redno zbira poročila o potopljenih ladjah, ki so izginile brez sledu. Projekt je bil ustanovljen leta 2014 po uničujočih brodolomih ob obali Lampeduse v Italiji.

Najnevarnejša migracijska pot po podatkih IOM-ja ostaja pot po Sredozemskem morju, kjer je leta 2023 umrlo najmanj 3129 prebežnikov, ki so poskušali doseči Evropo. To je največje število smrti na tej poti od leta 2017.

Veliko število žrtev je bilo lani tudi v Afriki (1866) in Aziji (2138). V Afriki je bilo veliko žrtev v Sahari in na poti do španskih Kanarskih otokov. V Aziji je umrlo veliko število prebežnikov Rohinge in Afganistancev.

Poročilo navaja, da je bilo nekaj več kot polovica primerov smrti utopitev, devet odstotkov prebežnikov je umrlo v prometnih nesrečah, sedem odstotkov pa zaradi nasilja. Leto je umrlo že 512 prebežnikov.