Danijel Bešič Loredan je v petek od premierja Roberta Goloba v podpis prejel odstopno izjavo, jo podpisal in odstopil kot minister za zdravje. Foto: BoBo
Danijel Bešič Loredan je v petek od premierja Roberta Goloba v podpis prejel odstopno izjavo, jo podpisal in odstopil kot minister za zdravje. Foto: BoBo

Kdo bo prevzel vodenje resorja s polnim mandatom, za zdaj še ni znano.

Robert Golob bo tako četrti predsednik vlade, ki bo začasno prevzel vodenje zdravstvenega resorja. Pred njim so to vlogo po odstopih takratnih ministrov za zdravje začasno opravljali še premierji Alenka Bratušek, Marjan Šarec in Janez Janša.

Po poročanju TV Slovenija se bo DZ z zadevo seznanil v četrtek. Takrat bo ministru in državnim sekretarjem na ministrstvu prenehal mandat.

Bešič Loredan je sicer tudi podpredsednik vlade, saj je zdravstvena reforma, v katero je minister zagrizel s svojo ekipo, eden najpomembnejših projektov Golobove vlade.

S poslanskih klopi so medtem umaknili še zadnji predlog zakona odhajajočega ministra - o digitalizaciji zdravstva. Namesto to sredo pride na vrsto jeseni, še poroča TV Slovenija.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Fides za pospešitev pogajanj pod Golobovim ministrovanjem

V zdravniškem sindikatu Fides so na seji glavnega odbora predsednika Damjana Polha zadolžili, da vzpostavi stik s premierjem Golobom z namenom poskusa zagotovitve spoštovanja vladnih zavez in vsebinske pospešitve pogajanj z namenom dogovora o oblikovanju plačnih razmerij v zdravstvu, so sporočili iz sindikata.

Ob tem so dodali, da bo vsebina pogovorov ključno vplivala na potek nadaljnjih sindikalnih aktivnosti, o katerih bo glavni odbor Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides odločal konec tega meseca.

Ob tem je odbor sklenil, da odstop ministra za zdravje ne sme biti ovira, da se vsebinske zaveze, ki jih je vlada dala s podpisanima sporazumoma, ne bi uresničile.

Fides je sicer ob petkovem odstopu ministra sporočil, da to ni dobra popotnica za iskanje rešitev. "Namesto merjenja mišic na zdravstveni sceni si državljani zaslužijo premišljene in odločne korake reševanja zdravstvenega sistema," so poudarili. V sindikatu imajo občutek, da si politični odločevalci pred resnostjo težav še vedno zatiskajo oči in "se v največji krizi zdravstva ukvarjajo sami s seboj". Kadrovske menjave v vladi pa po njihovem niso izgovor, da vlada takoj ne pristopi k izvedbi dogovorjenega zdravstvenega plačnega stebra, so opozorili.

Sorodna novica Boštjančič: Fiskalna pravila prihajajo nazaj, soočenje z realnostjo bo boleče

Drugi člani vlade so odločitev prepuščali premierju

Ministrska ekipa se je sicer sešla na proračunski seji, ki je po petkovem odstopu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana potekala brez njegove prisotnosti, nadomeščala ga je državna sekretarka Azra Herceg. Ministri so bili sicer ob prihodu na sejo vlade skopi s komentarji o kandidatu za novega ministra in odločitev prepuščali premierju Robertu Golobu.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu ter podpredsednik največje vladne stranke Gibanje Svoboda Matej Arčon je tako v izjavi novinarjem pred sejo vlade poudaril, da je odločitev o kandidatu, ki bo prevzel vodenje zdravstvenega resorja, v rokah premierja. "On določa svojo ekipo, treba mu je zaupati, verjamem, da si bo vzel čas za to, ker je glede na izzive na področju zdravstva to preveč odgovorna funkcija," je dejal.

Minister za gospodarstvo iz vrst SD-ja Matjaž Han je ob prihodu na sejo spomnil, da so bile tudi v zadnjih letih menjave na čelu tega zdravstvenega resorja pogoste, a po njegovih besedah dva odstopa ministrov v dobrem letu vlade "statistično niti nista tako slaba". A kot je dodal, gre tokrat za ministra za zdravje, kjer so reforme ključne. Verjame pa, da bo imel predsednik vlade "srečno roko" pri izbiri novega kandidata za vodenje, glede na prioritete vladne koalicije, enega ključnih resorjev aktualne vlade.

Ob tem je Han dejal, da mora biti minister predvsem dober organizator in motivator, imeti odličen politični občutek, strokovnjakom na ministrstvu pa naložiti posamezne naloge. Strinja se lahko tudi s predsednikom strateškega sveta za zdravstvo Erikom Brecljem, da naj novi minister za zdravje ne bo zdravnik, je dejal.

Do tega pa se za zdaj še ni želel opredeliti koordinator Levice in podpredsednik vlade Luka Mesec. Kot je dejal, bo svoje mnenje povedal, ko bo slišal imena morebitnih kandidatov. Meni pa, da je treba novega ministra najti čim prej.

Združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov: Po odstopu Bešiča Loredana smo spet na začetku

"Pred nekaj dnevi je odstopil še en minister za zdravje. Ti, ki so zdaj njegovi najglasnejši kritiki, v ospredje javnega zdravstva ne postavljajo pacientov. Skrbi jih obstoj državnih zdravstvenih zavodov, ki sami po sebi ne zdravijo in ne nudijo storitev. Te nudimo zagnani zdravstveni timi - zdravniki, zobozdravniki medicinske sestre, tehniki, fizioterapevti in drugi -, katerih število v slovenskem javnem zdravstvu nezadržno pada," so pri združenju opozorili v sporočilu za javnost.

Opažajo tudi, da se zdravništvo pri predlogih za zdravstveno reformo tako rekoč ne upošteva. Vsi napori vplivnih in vladajočih so po njihovih navedbah aktivno usmerjeni v to, da se delovanje zasebnikov v javnem zdravstvenem sistemu maksimalno omeji ali pa celo prepreči. Vendar predlogi za krepitev državnega zdravstva niso predlogi izboljšanja delovnih pogojev in večje fleksibilnosti zaposlitve, ki bi privabili kader in izboljšali kakovost oskrbe bolnikov, menijo.

"Gre za predloge omejevanja dela zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov znotraj javnega zdravstvenega sistema. To bi imelo za posledico ohranitev osrednje in monopolne vloge javnih zavodov pri izvajanju javnega zdravstva ne glede na to, ali bo oskrba bolnikov zato kaj boljša," menijo.

Takšni ukrepi po njihovih navedbah ne bodo ustavili odhoda kadra iz javnih zavodov, ampak bodo pripomogli samo še k hitrejši izgradnji vzporednega zasebnega zdravstvenega sistema v pravem pomenu besede. Javno zdravstvo bo tako na voljo na koncu le še za določeno zahtevno medicino in za tiste bolnike, ki si zasebnega zdravstva ne bodo mogli privoščiti, so dodali.

Bešič Loredan poslanec?

Prav tako še vedno ni povsem jasno, ali bo Bešič Loredan izkoristil možnost in se vrnil v poslanske poti. Stolček v DZ-ju mu namreč pripada kot nadomestnemu poslancu Arčona, ki zaseda ministrsko funkcijo. Ta je danes zatrdil, da je odločitev o tem izključno v rokah ministra za zdravje v odstopu. O tem, ali v tem primeru obstaja možnost, da se namesto Bešiča Loredana sam vrne med poslance, pa je dejal, da se takšnih igric v Svobodi ne bodo šli, saj da so "zreli in odgovorni ljudje, ki se zavedajo svojih dejanj".

DZ bi se lahko z odstopom seznanil že v četrtek

Kdaj točno naj bi se državni zbor seznanil z odstopom ministra Bešiča Loredana, naj bi po poročanju STA-ja v torek sprejel kolegij predsednice DZ-ja. Po seznanitvi DZ-ja bo ministru tudi uradno prenehal mandat.

Predsednik vlade mora nato v desetih dneh po prenehanju funkcije ministra predlagati novega ministra ali obvestiti državni zbor, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal nekdo iz vladne ekipe.

Razlog za odhod že drugega ministra vlade Roberta Goloba, na katerega je Gibanje Svoboda stavilo že v kampanji za državnozborske volitve, so bila po premierjevih besedah njuna razhajanja v stališčih do krepitve javne zdravstvene mreže. Odstop ministra je tako za Goloba "logičen in pričakovan", pa čeprav so še pred kratkim v Svobodi govorili, da minister še uživa podporo stranke.

Bešič Loredan je medtem odločitev o odstopu v petek pospremil z zapisom, da je s sprejetjem ministrske funkcije želel izboljšati slovenski zdravstveni sistem in ga približati državljanom. A če tega na svojem položaju ne more storiti, funkcije ni več pripravljen opravljati. Po njegovih besedah so z ekipo ministrstva za zdravje naredili vse, kar je bilo v njihovi moči.

"Pred Golobom je zdaj kopica izzivov, povezanih s praktično edino reformo, ki še ostaja na dnevnem redu in na očeh javnosti. Golob je namreč odslovil ministra, ki mu je predtem že iz rok vzel reformo in si jo naložil na svoja ramena, težko pa bi spregledali tudi napade vodje premierjevega strateškega sveta za zdravstvo Erika Breclja, ki je prejšnji teden dejal celo, da je bolje, da smo brez ministra, kot da delo še naprej opravlja Bešič Loredan. Bilo bi skorajda logično, da resor prevzame sam Brecelj, ki se je pritoževal tudi, da minister ni upošteval številnih idej strateškega sveta, ampak Brecelj je že dejal, da namerava ostati pri svojih pacientih," je za Radio Slovenija poročal Tomaž Celestina.

Koalicija in različni deležniki v zdravstvu pričakujejo, da se bodo aktivnosti za zdravstveno reformo nadaljevale tudi po ministrovem odhodu, kar je v petkovi izjavi za medije zagotovil tudi premier Golob. Morda bo vodenje resorja začasno prevzel celo sam.

Pred izzivi tudi SD in Levica

Sicer pa ta teden ne bo popolnoma miren niti za koalicijska partnerja SD in Levico. Zadnjo še vedno čaka odločitev o njenem vodstvu, ki ga bo po konstituiranju volil svet stranke. Ob izidih volilnega kongresa je namreč koordinator Luka Mesec napovedal, da bo dal na mizo vprašanje, ali naj še vodi stranko. Med mogočimi kandidati za njegovega morebitnega naslednika se neuradno omenjata tudi vodja poslancev Matej T. Vatovec in ministrica za kulturo Asta Vrečko.

SD pa bo v tednu pred parlamentarnimi počitnicami izpeljal klavzuro, na kateri bodo začeli pogovore o pripravah na evropske volitve. Razpravljali bodo tudi o aktualnih političnih temah, med njimi bo zagotovo tudi odstop zdravstvenega ministra.

Ministrstvo za zdravje bo začasno vodil premier Golob