Na portalu Športni SOS v času olimpijskih iger odgovarjamo na vaša športna vprašanja, ki se dotikajo Pekinga. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Smo pozabili na kakšen primer - lahko nam ga pošljete po elektronski pošti.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1891. Brata Boe sta na sprintu v biatlonu oba osvojila medaljo. Kolikokrat do zdaj so sorojenci skupaj stali na stopničkah na zimskih olimpijskih igrah?
@RealPS17

Norvežan Johannes Thingnes Boe je v soboto prepričljivo dobil sprint, njegov brat Tarjei Boe pa je bil bronast.

Sorodna novica Slavje bratov Boe, Fak se na "stiroporu" ni znašel

Pri česanju zimskih olimpijskih iger nisem upošteval vseh primerov, ko so bratje ali sestre po medaljah posegali v ekipnih športih (se pravi hokeju) ali pa štafetah oziroma ekipnih tekmah.

Na situ je tako ostalo vsaj sedem takih primerov.

Prvi se je zgodil leta 1956, ko je Američan Hayes Alan Jenkins v Cortini d'Ampezzo postal olimpijski prvak v umetnostnem drsanju, njegov mlajši brat David pa je posegel po bronu. Družina Jenkins se je na teh igrah veselila tudi srebra, med ženskami je namreč drugo mesto osvojila Hayesova žena Carol Heiss, ki pa je štiri leta pozneje osvojila tudi zlato.

OI 1956, umetnostno drsanje, moški
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Hayes Alan JenkinsZdružene države Amerike166,43
2Ronald RobertsonZdružene države Amerike165,79
3David JenkinsZdružene države Amerike162,82

Tudi za drugi tovrstni primer sta poskrbela ameriška brata, s kolesom časa pa se bomo premaknili na igre v Sarajevu 1984 in moški slalom. Bojan Križaj je tekmo končal na sedmem mestu, vrh pa sta krojila Phil in Steve Mahre.

OI 1984, alpsko smučanje, slalom, moški
1Phil MahreZdružene države Amerike1:39,41
2Steve MahreZdružene države Amerike+0,21
3Didier BouvetFrancija+0,79

Sledi nenavadna zgodba z iger v Lillehammerju, kjer sta olimpijsko medaljo na sankah dvosedu osvojila italijanska brata Wilfried in Norbert Huber (na tem seznamu sta, ker nista tekmovala skupaj in osvojila iste medalje). Zanimivo, na teh igrah sta tekmovala še dva njuna brata, Günther je bil bronast v bobu dvosedu, Arnold pa je bil četrti med sankači enojci.

OI 1994, sankanje, dvosed, moški
1Kurt Brugger in Wilfried HuberItalija1:36,720
2Hansjörg Raffl in Norbert HuberItalija1:36,769
3Stefan Krauße in Jan BehrendtNemčija1:36,945

In smo že v tem tisočletju in športu, ki je prinesel veliko dobrega slovenskemu športu − deskanju na snegu. Švicar Philipp Schoch je leta 2002 v Salt Lake Cityju postal prvak v paralelnem veleslalomu. Naslov je ubranil štiri leta pozneje, ko je v velikem finalu Torina ugnal leto starejšega brata Simona.

OI 2006, deskanje, paralelni veleslalom, moški
UvrstitevTekmovalecDržava
1Philipp SchochŠvica
2Simon SchochŠvica
3Siegfried GrabnerAvstrija

Na igrah v Sočiju smo videli kar dva podobna razpleta, najprej 8. februarja v akrobatskem smučanju, kjer sta prvo in drugo mesto osvojili sestri Justine in Chloe Dufour Lapointe na grbinah. Zanimivo, na isti tekmi je tekmovala še tretja sestra Maxime, ki je osvojila 12. mesto. Justine je štiri leta pozneje v Pjongčangu osvojila še olimpijsko srebro.

OI 2014, akrobatsko smučanje, grbine, ženske
1Justine Dufour LapointeKanada22,44
2Chloe Dufour LapointeKanada21,66
3Hannah KearneyZdružene države Amerike21,49

Dva dni pozneje sta dve medalji osvojila še nizozemska dvojčka Michel in Ronald Mulder, ki sta bila zlat in bronast v hitrostnem drsanju na 500 metrov.

OI 2014, hitrostno drsanje, 500 m, moški
1Michel MulderNizozemska69,31
2Jan SmeekensNizozemska69,32
3Ronald MulderNizozemska69,46

In končno smo se ustavili tudi na igrah v Pekingu in pri prej omenjenih bratih Boe. Ta sta bila sicer na teh igrah že skupaj olimpijska prvaka, saj sta slavila v mešani štafeti.