Kompleti za samotestiranje se vse bolj uveljavljajo po vsem svetu. Foto: EPA
Kompleti za samotestiranje se vse bolj uveljavljajo po vsem svetu. Foto: EPA

Kdaj konkretno, še ni znano, v tistih srednjih šolah, kjer so na to že pripravljeni, bi lahko začeli že v ponedeljek prihodnji teden, drugod čim prej, je poročal Radio Slovenija.

Teste za uporabo v osnovnih šolah morajo zaradi zahtev Javne agencije za zdravila (JAZMP) opremiti še z navodili, tako da se bo samotestiranje začelo nekoliko pozneje. To se bo izvajalo doma, ne pa v šolah. In kako pogosto? "Glede na to, da bodo imeli učenci in dijaki samoteste doma, je seveda optimalno na pet dni, vendar verjetno zaradi same transparentnosti in enakega pristopa, da bomo uvedli to na sedem dni – se pravi vsak ponedeljek pred šolo. Nobena stvar ni obvezna, je pa priporočena," je poudaril minister Poklukar.

Pojasnil je, da morajo teste pred uporabo v osnovnih šolah dodatno opremiti z navodili, zato je še prekmalu napovedovati, ali se bodo učenci zadnjega triletja osnovne šole začeli testirati 31. maja ali 7. junija. Bodo pa po njegovih besedah samotestiranje prihodnji teden lahko začeli dijaki nekateri srednjih šol, ponekod se bo to začelo teden pozneje.

"Odločeni smo, da samotestiranje v srednjih in osnovnih šolah začnemo letos, da bomo pripravljeni na morebitno poslabšanje situacije jeseni. Ne bi radi postavljali sistema takrat, ko nam v grlo teče voda, temveč bi radi postavili sistem, ki bo omogočal odprte šole, ko se epidemija umirja in lahko to naredimo na kontroliran in varen način," je zatrdil.

ŠOS: Ministrstvi zagotavljata jesensko vrnitev v polnem obsegu

Kot je dejal predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Andrej Pirjevec, naj bi se po zagotovilih ministrstev za zdravje in za izobraževanje oktobra študenti v polnem obsegu vrnili na fakultete. V študentskih in dijaških vrstah so zadovoljni z zagotovili pristojnih, da udeležba pri pouku oz. predavanjih ne bo pogojena s testiranjem ali cepljenjem proti covidu-19. Med drugim so napovedali, da bodo z informiranjem o cepljenju in samotestiranju pomagali tudi po svojih kanalih.

Današnjega sestanka se je udelžil tudi predstojnik centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel. Kot je dejal, so se pogovarjali o tem, kako oblikovati vzdržne ukrepe in kako postaviti ogrodje naše prihodnosti, torej kako živeti z boleznijo covid-19, ki bo verjetno postala endemična, s čim manj omejitvami.

Izpostavil je tri stebre, ki so cepljenje, digitalno iskanje stikov in testiranje. Po njegovi oceni so to tri orodja, ki lahko povrnejo vzdržen sistem.

Več kot mesec dni zamude

Kot smo že poročali, je JAZMP v petek izdal odločbo, s katero je odobril uporabo hitrih testov za samotestiranje šolarjev na okužbo z novim koronavirusom. Predhodno je sicer v postopku verifikacije teste, namenjene samotestiranju učencev in dijakov, kot primerne za uporabo ocenil tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).

Sprva je bilo sicer predvideno, da se bo samotestiranje dijakov začelo v šolah 16. aprila, a je dobava testov zamujala, nato pa so jih morali še validirati. Država je teste naročila prek skupnega evropskega javnega naročila, v prvi fazi so jih naročili 300.000, je poročal STA.