Nasprotniki pravice do splava so se zbrali na Prešernovem trgu v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO
Nasprotniki pravice do splava so se zbrali na Prešernovem trgu v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO
Na Prešernovem trgu v Ljubljani tudi shod zagovornikov pravice do splava. Foto: MMC RTV SLO
Na Prešernovem trgu v Ljubljani tudi shod zagovornikov pravice do splava. Foto: MMC RTV SLO

V ekipi Pohoda za življenje se po besedah koordinatorke Urše Cankar Soares primarno osredinjajo na "nehumano končanje življenja pred rojstvom". Pohod za življenje je po njenih navedbah "praznik življenja in hvaležnosti, da so naši starši za nas izbrali življenje". "Smo glas nerojenih otrok ter mater in očetov v stiskah," so zapisali v sporočilu za javnost. Zagovarjajo, da se človeško življenje začne ob spočetju in konča ob naravni smrti.

"Poleg glasu za nerojene otroke želimo letos dati glas tudi vsem tistim, ki jim grozi medicinska zastrupitev," je dejala Cankar Soares in ob tem pojasnila, da misli na evtanazijo. Ob tem je napovedala, da se bodo pridružili iniciativam, ki bodo, če bo treba, organizirale tudi referendum o morebitnem zakonu, ki bi omogočil evtanazijo.

Urša Cankar Soares je še dejala, da si želijo s shodom pokazati, da so hvaležni za življenje, ki ga imajo. Želijo pa si tudi, "da bi vsi ljudje, ki že obstajajo, imeli isto pravico, da bi lahko ugledali luč sveta in se veselili prvega rojstnega dne". Zbrani so se po uvodnem programu sprehodili po ulicah v centru Ljubljane in pohod sklenili na Prešernovem trgu.

Protishod "Moje telo, moja odločitev."

Shoda na Prešernovem trgu v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO
Shoda na Prešernovem trgu v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO

Hkrati je v središču prestolnice potekal protishod pod sloganom "Moje telo, moja odločitev", h kateremu je v preteklih dneh na družbenih omrežjih pozvala tudi aktivistka Sara Štiglic.

Štiglic je v današnji izjavi poudarila, da si ne želijo, da bi bil protishod, ki so ga dopoldne začeli v Miklošičevem parku v Ljubljani in nadaljevali na Prešernovem trgu, razumljen kot nadaljevanje zgodbe njene prekinitve sodelovanja s predsednico republike. Danes so po njenih besedah želeli v ospredje postaviti odgovor na "ponoven poskus posega v naše temeljne človekove pravice, ženske pravice". "Od tega, da poskušajo posegati v avtonomijo naših teles, ne odstopamo," je poudarila.

Sara Štiglic je nekdanja članica mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki je sodelovanje z njo prekinila, potem ko je v ponedeljek protestno podirala zastavice, ki so jih člani iniciative Pohod za življenje postavili na Kongresnem trgu v Ljubljani. Z njimi so opozarjali na umrle otroke v postopkih splava.

Nataša Pirc Musar je obsodila neprimeren način komunikacije do drugače mislečih, ob tem pa poudarila, da je pravica do splava ustavna pravica, ki jo bo vedno neomajno podpirala.

Zaradi odločitve predsednice države sta iz mladinskega posvetovalnega odbora protestno izstopila Vid Čeplak Mencin in Luka Hiti. Vsi trije nekdanji člani odbora so sporočili, da se s predsednico republike ne strinjajo, da je bila akcija Pohoda za življenje znotraj pravice svobode izražanja, saj so "splav označili za umor" in posledično ženske za morilke.

Shoda proti in za pravico do splava