Prizor s propalestinskega protesta na Svobodni univerzi v Berlinu, ki ga je policija prekinila. Foto: Reuters
Prizor s propalestinskega protesta na Svobodni univerzi v Berlinu, ki ga je policija prekinila. Foto: Reuters

Protestniki so barikade postavili po zgledu podobnih protestnih akcij proti vojni v Gazi in v solidarnost s Palestinci na univerzah v ZDA in drugod v Evropi.

Na posnetkih, ki jih je objavila nizozemska javna radiotelevizija NOS, je videti policiste, ki so okoli 4. ure zjutraj s palicami krenili nad protestnike in odstranjevali šotore, potem ko ti niso hoteli zapustiti univerzitetnega kampusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Policija je pozneje sporočila, da je morala ukrepati, da bi znova vzpostavila red in odstranila šotore, ki so jih postavili protestniki, ki so bili nasilni do policistov.

Študenti so v ponedeljek v kampusu postavili t. i. tabor solidarnosti z Gazo in zahtevali, da univerza zaradi vojaške ofenzive v tem delu okupirane Palestine prekine stike z Izraelom.

Policija v Amsterdamu je pridržala 140 ljudi. Foto: EPA
Policija v Amsterdamu je pridržala 140 ljudi. Foto: EPA

Nasilje izbruhnilo po vdoru protiprotestnikov z baklami

Nasilje je na kratko izbruhnilo v ponedeljek zvečer, ko je majhna skupina protiprotestnikov z baklami vdrla na glavni protest.

Demonstranti so zaprli nekaj cest do univerze, nekateri med njimi pa so s kamenjem obmetavali policiste, medtem ko so skušali razbiti proteste. Policija je barikade študentov porušila z buldožerjem.

Osebje univerze poziva k novemu protestu

Predavatelji in drugi člani osebja univerze so obsodili odziv oblasti na propalestinski študentski protest in za torek pozvali k novemu protestu.

"Študenti in osebje navajajo uporabo solzivca, gumijevk, policijskih psov in buldožerjev za njihovo nasilno odstranitev. V tem pretiranem nasilju so bili ljudje ranjeni," je sporočila skupina, imenovana Nizozemski akademiki za Palestino.

Dodali so, da trdno vztrajajo pri pravici študentov in akademikov do protesta. Obsodili so odločitev uprave Univerze v Amsterdamu za uporabo nasilja namesto obravnavanja "upravičenih" zahtev študentov.

Univerza je medtem sporočila, da "globoko obžaluje" razvoj dogodkov. "Protestiranje na univerzi je dovoljeno, a brez zakrivanja obrazov, barikad in vzdušja ustrahovanja," so dodali.

Policija je danes nekaj aretiranih študentov že izpustila, več deset pa jih še ostaja v priporu.

Propalestinski protest v Amsterdamu

Tudi nemška policija razgnala protestnike

Medtem je nemška policija prekinila protest več sto propalestinskih aktivistov, ki so danes zasedli dvorišče berlinske Svobodne univerze. Protestniki so postavili približno 20 šotorov in okoli njih oblikovali človeško verigo.

Policija jih je pozvala, naj zapustijo območje univerze. Večina protestnikov je imela na obrazih medicinske maske, okoli glave pa so nosili palestinske šale kefije. Vzklikali so slogane, kot je "Viva, viva Palestina", poroča Al Džazira.

Policija je začela odnašati ljudi, več jih je pridržala. Protestniki so zahtevali konec genocida v Gazi. Zahtevali so tudi, da se študentom ne prepove udeležba na takih protestih in da zaradi tega ne bi smeli izgubiti študentskega statusa.

Sorodna novica Tudi irski in švicarski študentje zahtevajo prekinitev sodelovanja univerz z Izraelom

Tabori na Finskem, Danskem, v Italiji

Medtem je več deset protestnikov, članov solidarnostne skupine Študentje za Palestino, vzpostavilo tabor pred glavnim poslopjem Univerze v Helsinkih. Sporočili so, da bodo tam ostali, dokler univerza, največja finska akademska institucija, ne prekine povezav z izraelskimi univerzami.

Tudi na Danskem so študentje vzpostavili propalestinski tabor na Univerzi v Københavnu. Študentje so na trati pred fakulteto za družbene vede postavili približno 45 šotorov.

Podoben tabor je zrasel tudi na trati na območju Univerze v Neaplju Federica II., ene najstarejših akademskih institucij na svetu.

Študentski protesti zaradi vojne v Gazi in povezav univerz z Izraelom se tako širijo po Evropi, čeprav v manjšem obsegu kot v ZDA.

Prejšnji petek je policija vstopila na prestižno pariško univerzo Sciences Po in odstranila študentske aktiviste, ki so zasedli njene stavbe.

Več kot sto študentov je medtem zasedlo tudi Univerzo v Gentu v Belgiji, in sicer tako zaradi podnebne krize kot tudi vojne v Gazi. Prekinitev sodelovanja svojih univerz z Izraelom zahtevajo tudi študentje v Dublinu in Lozani.