Vid Čeplak Mencin, Sara Štiglic, Lucija Karnelutti in Luka Hiti na ustanovnem srečanju Mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike. Foto: Urad predsednice republike
Vid Čeplak Mencin, Sara Štiglic, Lucija Karnelutti in Luka Hiti na ustanovnem srečanju Mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike. Foto: Urad predsednice republike

Nekdanji člani Mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike so v sporočilu za javnost pojasnili solidarnostna odhoda članov Vida Čeplaka Mencina in Luke Hitija, po tem, ko je predsednica Nataša Pirc Musar iz odbora razrešila Saro Štiglic.

Kot so spomnili, je v ponedeljek Pohod za življenje na Kongresnem trgu v Ljubljani organiziral novinarsko konferenco, ki ji je sledila postavitev zastavic, ki so simbolizirale splavljene zarodke. Na postavitev zastavic se je odzvala skupina deklet, med njimi Sara Štiglic, ki je zastavice simbolno odstranila. "Odziv predsednice države je bila njena razrešitev iz posvetovalnega odbora, ki jo je utemeljila s tem, da naj bi skupina deklet posegala v pravico do svobode izražanja in tako delovala v nasprotju duha kulturnega dialoga."

Štiglic, Čeplak Mencin in Hiti so poudarili, da se s tem ne strinjajo. "Točka, na kateri se naša mnenja razhajajo, je, ali je Pohod za življenje zares ostajal znotraj pravice do svobode izražanja, in ali je to počel na kulturen način. Ključno dejstvo, ki ga vidimo kot sporno, je, da so splav označevali za umor. Tako so vsako žensko, ki je splav že opravila ali ga pa še bo, označili za morilko." Pohod za življenje po mnenju nekdanjih članov mladinskega odbora tako družbene problematike ni obravnaval na miren, spoštljiv in kulturen način.

Na Prešernovem trgu v Ljubljani bo v soboto ob 10. uri pod geslom Življenje je zakon potekal shod nasprotnikov pravice do splava oziroma t. i. Pohod za življenje.

Hkrati bo v Miklošičevem parku potekal protishod.

"Z naše perspektive se je torej skupina deklet z dejanjem mirnega odstranjevanja zastavic postavila po robu neprimernemu načinu izražanja mnenja in s tem simbolno pokazala, da takšno delovanje ne spada v družbo kulturnega dialoga. Naše neomajno stališče je, da mora biti javna razprava vključujoča, ob čemer mora spoštovati težko priborjene temeljne pravice."

"Hkrati izražamo razočaranje, da si predsednica pred odločitvijo o razrešitvi Sare ni posvetovala z nami, saj je bilo ravno to bistvo ustanovitve mladinskega posvetovalnega odbora. Verjamemo, da bi bil izid, če bi predsednica počakala z odzivom in ga uskladila z nami, drugačen, k zadevi bi pristopili skupaj in družbenotvorno." Odstopa članov Luke Hitija in Vida Čeplaka Mencina sta bila tako po njihovih navedbah edini ustrezen odziv na razvoj dogodkov.

Predsednica Pirc Musar se je sicer zavzela za ustavno pravico do splava, a je po njenih besedah treba varovati tudi ustavno pravico do svobode izražanja. "Če se še tako ne strinjamo z njimi, jim moramo dovoliti povedati njihovo mnenje. Pravica do svobode izražanja je temelj vsake demokracije," je dejala v sredo.

Sara Štiglic je v ločenem sporočilu zapisala, da se bo v soboto udeležila spontanega protishoda, ki se bo zavzel za ohranitev pravice do splava.