Na odločitev sodišča je v naslednjih treh dneh še mogoča pritožba, je dejal tiskovni predstavnik sodstva Melvin Duarte. V tem primeru bi o njej odločal senat sodnikov vrhovnega sodišča.

Hernandez je bil predsednik Hondurasa dva zaporedna mandata, od januarja 2014 do 27. januarja letos. Po navedbah ameriških oblasti je v trgovini z mamili sodeloval od leta 2004. Newyorški tožilci ga sumijo, da je bil del organizacije, ki je tone kokaina iz Kolumbije in Venezuele pretihotapila v ZDA. Poleg tihotapljenja je obtožen tudi uporabe ali nošenja strelnega orožja.

Zaradi tihotapljenja mamil so marca lani v ZDA na dosmrtni zapor obsodili tudi Hernandezovega brata, nekdanjega poslanca Tonyja Hernandeza. Na tem sojenju je tožilec trdil, da je takratni predsednik v zameno za zaščito od preprodajalcev mamil prejel milijone dolarjev. Med njimi naj bi bil tudi mehiški mamilarski kralj Joaquin Guzman - Chapo .

Čeprav se je zdaj 53-letni Hernandez predstavljal kot zaveznik ZDA v vojni proti mamilom, so tihotapci mamil, ki so jih prijeli v ZDA, trdili, da so predsednikovemu notranjemu krogu plačevali podkupnine.