Izbrali smo nekaj restavracij, ovenčanih z Michelinovimi zvezdicami ali pa uvrščenih na seznam 50 najboljših restavracij na svetu (50 Best Restaurants), katerih obisk je resnično doživetje – in to ne zgolj zaradi gastronomske ponudbe.

Foto: Under
Foto: Under

Under, Norveška
Restavracija Under v Lindesnesu na Norveškem je pritegnila pozornost javnosti še pred odprtjem leta 2019, ko so se pojavile prve fotografije poslopja, zgrajenega na pol pod vodo, na pol nad vodo. Sama jedilnica je umeščena 5,5 metra pod vodno gladino in meri kar 495 kvadratnih metrov, s čimer je Under s kapaciteto 40 gostov največja podvodna restavracija na svetu in edina v Evropi. Restavracija, ki jo je zasnoval norveški arhitekturni biro Snøhetta, se uporablja tudi kot morski laboratorij za raziskave v pomorski biologiji.

Foto: Iris
Foto: Iris

Iris, Norveška
Norvežani so se očitno v zadnjih letih specializirali za restavracije na vodi. Zadnja taka je Iris, ki spada v sklop ambicioznega projekta Salmon Eye. Vse skupaj deluje tako noro in avantgardno, da mnogi vlečejo vzporednice s filmom Meni. Snovalci restavracije doživetje tam reklamirajo kot "Expedition Dining", skratka, obedovanje, ki je povezano z odpravo, ki se začne z vožnjo s čolnom iz mesteca Rosendal po temni, ledeni vodi fjorda Hardanger, dokler ne prispete do futuristične instalacije na vodi, ki jo je oblikoval biro Kvorning Design. Tudi Iris, kjer kuha danska kuharska mojstrica Anika Madsen, ni "le" restavracija, ampak je koncept Salmon Eya izkustveni center, katerega cilj je ozaveščanje sveta o do planetu bolj prijazni morski hrani.

Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

AlpiNN, Kronplatz, Italija
Norbert Niederkofler, veteran južnotirolske visoke kulinarike, v zadnjem času žanje uspehe s svojo najnovejšo restavracijo Atelier Moessmer v Brunecku, ki je v rekordnem času pridobila tri Michelinove zvezdice. Obisk tega dela Dolomitov velja združiti z obiskom njegove druge restavracije Alpinn, ki se nahaja na 2000 metrih nadmorske višine na Kronplatzu, v sklopu muzeja Lumen, posvečenega gorski fotografiji. Po kosilu lahko kar odsmučate v dolino ali pa še prej zavijete v Messnerjev muzej, zadnje delo Zahe Hadid. Kot v Atelierju Moessmer (in prej v St. Hubertusu) Niederkofler tudi v Alpinnu razvija svoj koncept "Cook the Mountain" ("Skuhaj goro"), kar pomeni, da se bodo na krožniku znašle izključno in samo sestavine iz tega dela Dolomitov, brez limon, brez oljčnega olja, brez čokolade.

Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Fogo Island Inn, Nova Fundlandija, Kanada
Odročne restavracije imajo svoj čar – in težko najdete odročnejšo od Fogo Island Inna, butičnega luksuznega hotela na otočku Fogo ob obali Nove Fundlandije na skrajnem severovzhodu Kanade. "Luksuzni" del tega hotela niso kristal, zlati lestenci, vodne fontane in osebni butlerji, ampak stik z naravo in popoln odklop od urbanega sveta. Pogled iz skoraj popolnoma zastekljene restavracije sega na brezkončni Atlantik, občasno lahko uzrete kite, ledene gore, severni sij in ribiške barke, kako se borijo z valovi. Meni se spreminja dnevno, odvisno od ulova in kaj prineso nabiralci, a je vedno povsem zgrajen na otoških sestavinah, kot so izjemna morska hrana, severnjaško jagodičevje in divjačina.

Foto: Koks
Foto: Koks

Koks, Grenlandija
Če že ostajamo pri odročnih restavracijah – Koks je imel ta sloves že na svoji primarni lokaciji, na Ferskih otokih, z nekajletno začasno rezidenco na Grenlandiji pa je resnično zožal nabor gostov, ki si lahko privoščijo obisk te nordijske institucije. Koks je pod taktirko kuharskega mojstra Poula Andriasa Ziske postal prva ferska restavracija z Michelinovo zvezdico, in to s precej radikalno kuhinjo, povsem temelječo na zelo specifičnih sestavinah tega skrajno severnega dela Evrope – stoletne školjke, galebi, fermentirano jagnje, orjaški morski ježki. S selitvijo na Grenlandijo, tik ob ledeni zaliv, je postala selekcija samo še bolj omejena – in toliko bolj unikatna. Pri Koksu je resnično del izkušnje pot do tja, na konec sveta, kamor stopi le malokdo. Edina težava je, da si to pot v divjino lahko privošči le malokdo.

Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Arca, Tulum, Mehika
V Tulumu kot središču hedonizma, s plažami, zloglasnim nočnim življenjem in opojnimi substancami, ne bi nujno pričakovali vrhunske restavracije, a Arci uspeva združevati odlično gastronomsko ponudbo, temelječo na sestavinah in staroselskih tradicijah Jukatana, z zgoraj omenjenim, zaradi česar ljudje v resnici prihajajo v Tulum. Mehiški kuharski mojster Jose Luis Hinostroza se je uril v Alinei in Nomi, preden je pod taktirko Reneja Redzepija leta 2017 prevzel kuhinjo Nominega pop-upa v Tulumu in ostal. Arca, umeščena sredi karibske džungle, kjer se tropska sopara meša z dimom iz odprte kuhinje in kjer je pod vami mivka, nad vami pa zvezdnato nebo in palme, je verjetno ena najbolj seksi restavracij visokega ranga. In slastne niso samo jedi, vrhunski so tudi njihov bar in koktajli, zaradi česar je Arca uvrščena med 50 najboljših barov v Severni Ameriki.

Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Schloss Schauenstein, Fürstenau, Švica
Fürstenau, oglaševan kot najmanjše mestece na svetu, je videti kot, da bi ga kdo naslikal. Idilični skupek hiš pod alpskimi vršaci, kjer dominira impozantni grad Schauenstein in kamor je leta 2003 umestil svojo restavracijo švicarski kuharski mojster Andreas Caminada. Da, občasno odigra partijo tenisa z Rogerjem Federerjem, občasno dela kot maneken za luksuzne ure Hubelot in pogosto krasi naslovnice revij, a ne štejte mu tega v slabo – Caminada resnično obvlada svoj restavracijski posel in suvereno vodi mini imperij več restavracij v Zürichu, St. Moritzu, Bad Ragazu in Bangkoku. A srčika ostaja njegova matična restavracija, 26. na seznamu 50 Best, ki se razteza po več sobanah gradu, prenovljenega z izjemnim občutkom združevanja starega z modernim, meni pa se osredotoča na lokalne sestavine in Caminadov vrt. V sklopu gradu je tudi vegetarijanska restavracija Oz, pekarna, pražarna, penzion Casa Caminada, devet sila romantičnih spalnic pa je tudi v gradu samem.

Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

The Jane, Antwerp, Belgija
Seznam najimpresivnejših restavracij ne bi bil popoln brez The Jane, ene najboljših belgijskih restavracij, nosilke dveh Michelinovih zvezdic in 39. na seznamu 50 Best Restaurants. S podobnimi dosežki se ponaša še kar nekaj restavracij, a nobena s tako kuliso – The Jane se namreč nahaja v nekdanji cerkvi, v sklopu nekdanje vojaške bolnišnice iz 19. stoletja. Interier je moderen, a ostaja sakralen, glede na to, da je Nick Bril v prav isti meri kot kuharski mojster znan tudi kot didžej mednarodnega slovesa, pa pričakujte … No, precej nepozabno izkušnjo. Meni je eklektičen, kombinacija poklona Brilovim koreninam z Zeelanda, francoske šole ter ljubezni do surove morske hrane in azijskih vplivov.

Foto: Mil
Foto: Mil

Mil, Sveta dolina, Peru
Virgilio Central je več kot samo kuharski mojster, saj antropološko pristopa do raziskovanja Peruja z vsemi višinskimi, podnebnimi in geološkimi pasovi. Rezultat je Central v Limi, ki zaseda prvo mesto na seznamu 50 najboljših restavracij na svetu (o njem smo pisali tu), pa Kjolle, restavracija njegove soproge Pie Leon, pa tudi Mil, najvišje ležeča vrhunska restavracija na svetu. Na 3600 metrih, visoko v Andih, leži nedaleč od inkovskih ruševin ta navzven preprosta restavracija, v kateri pa se ekipa skrajno študiozno loteva tipičnih andskih surovin ter obrti in znanja lokalnih staroselskih skupnosti, s katerimi delajo v popolni simbiozi, od setve do žetve. Drugače od Centrala, kjer gostom predstavijo sestavine in različne ekosisteme celotnega Peruja, tu v Milu osredotočeni zgolj na mikrookolje, ki zajema vse, od na stotine vrst gomoljev in koruze do kakava in andskih zelišč.

Foto: Alchemist
Foto: Alchemist

Alchemist, Köbenhaven, Danska
Večerja v Alchemistu je bolj podobna epski operi kot pa klasični restavracijski izkušnji. To je projekt, v katerega so bili vloženi milijoni in milijoni, rezultat pa kulinarično-senzorično-filozofska šesturna konceptualna večdejanka, v sklopu katere vam danski kuharski mojster Rasmus Munk servira vse od snežnih kep, "plastike" in gumijastega jezika do "možganov" in "antibiotikov". Alchemist se nahaja v nekdanjem skladišču, kamor ne proseva niti žarek dnevne svetlobe. V ta gastronomski tempelj prestopite skozi orjaška, umetelno okrašena bronasta vrata, za katera je vlagatelj plačal vrtoglavih pet milijonov evrov – kar vam veliko pove, kaj vas čaka v nadaljevanju. Obedovanje v Alchemistu je predstava. 50 hodov, postreženih v šestih urah v petih različnih sobah, pri čemer je ena zgrajena kot replika New Yorka, druga kot laboratorij, osrednja pa kot orjaški astronomski observatorij, v katerem se projekcije severnega sija izmenjujejo s projekcijami meduz, ki lebdijo v vodi skupaj s plastičnimi vrečkami.