Septembra so številne šole po vsej Evropi po več mesecih zaprtja zaradi novega koronavirusa znova odprle svoja vrata. Na zgornji fotografiji dijaki pred srednjo šolo Leonarda da Vincija v Milanu, prestolnici Lombardije, ki jo je pandemija tako kot vso Italijo močno prizadela. Foto: EPA
Septembra so številne šole po vsej Evropi po več mesecih zaprtja zaradi novega koronavirusa znova odprle svoja vrata. Na zgornji fotografiji dijaki pred srednjo šolo Leonarda da Vincija v Milanu, prestolnici Lombardije, ki jo je pandemija tako kot vso Italijo močno prizadela. Foto: EPA

Vloge otrok pri širjenju virusa zaenkrat res še nismo nedvoumno razjasnili, a vendarle otroci in mladostniki že več mesecev predstavljajo manj kot pet odstotkov vseh potrjenih primerov koronavirusne bolezni 19, je spomnila Ammonova.

Zaprte šole slabo vplivajo na počutje otrok
Obenem v državah, kjer so šole že pred 1. septembrom odprle svoja vrata, seveda ob upoštevanju posebnih higienskih standardov, niso zabeležili porasta okužb.
Nasprotno je jasno, da zaprtje šol slabo vpliva na počutje otrok in zavira njihovo izobraževanje. "Šole resnično odločilno prispevajo k družbi in življenju otrok," je prepričana Ammonova.

ECDC s sedežem v Stockholmu je organ EU, ki Evropski komisiji in vladam držav članic unije svetuje in pomaga v boju proti nalezljivim boleznim..

Grčije sicer epidemija doslej ni močno prizadela, saj je zaradi covida-19 tam umrlo skupno 271 ljudi, nihče med njimi v migrantskem centru. Foto: Reuters
Grčije sicer epidemija doslej ni močno prizadela, saj je zaradi covida-19 tam umrlo skupno 271 ljudi, nihče med njimi v migrantskem centru. Foto: Reuters

Prva okužba v migrantskem centru Moria na Lezbosu

Medtem so prvo okužbo z novim koronavirusom so potrdili v največjem in prenapolnjenem centru za prebežnike Moria na otoku Lezbos, kjer trenutno biva okoli 12.700 ljudi. Center bo do 15. septembra zaprt.

Po neuradnih informacijah z grškega ministrstva za migracije so okužbo potrdili pri 40-letniku iz Somalije. Imel naj bi status begunca in se je pred kratkim vrnil na otok iz Aten. Bil naj bi sladkorni bolnik.

Center bodo po navedbah ministrstev za migracije in za zdravje do 15. septembra v celoti zaprli, dostop bodo dovolili le varnostnikom ob predhodnem preverjanju telesne temperature. Medtem preverjajo vse stike okuženega in v centru izvajajo obsežna testiranja.

Prejšnji mesec so okužbo potrdili pri 35-letniku iz Jemna, nastanjenem v podobnem centru na otoku Hios. Več primerov okužbe so že imeli tudi v centrih za prebežnike v celinski Grčiji, med drugim aprila kar 150 v nekem hotelu za migrante na Peloponezu.

Sorodna novica Na Hrvaškem več okuženih kot v ponedeljek in torek skupaj

Centri na grških otokih so sicer načeloma čez poletje do 15. septembra zaprti in je dostop do njih bistveno otežen, a v Morii številni prosilci za azil spijo v šotorih v nasadu oljk zunaj samega centra, kjer pa je omejitve gibanja težje uveljaviti. Vsi, ki pridejo na novo, morajo v karanteno v posebej za to namenjena poslopja, s čimer skušajo zmanjšati nevarnost širjenja okužb po prenapolnjenih centrih.

Več kot 300 novookuženih v Avstriji

V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 327 novih okužb z novim koronavirusom, dan prej pa nekaj več kot 200. Trenutno se v avstrijskih bolnišnicah zaradi covida-19 zdravi 157 bolnikov, 30 jih je na intenzivni negi.

Pregled boja proti novemu koronavirusu po svetu

140 novih okužb so v zadnjih 24 urah potrdili na Dunaju, 61 na Tirolskem in 46 v Spodnji Avstriji. Na avstrijskem Štajerskem so potrdili 24 novih okužb, na Gradiščanskem deset in tri na avstrijskem Koroškem.

Aktivno okuženih z novim koronavirusom v Avstriji je 3415 ljudi.

V Franciji več kot 7000 novih okužb

V Franciji so v preteklih 24 urah potrdili 7017 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Dan pred tem so jih potrdili okoli 5000. Delež pozitivnih testov je bil oba dneva enak, in sicer 4,3 odstotka. Za covidom-19, ki ga povzroča novi koronavirus, je v preteklih 24 urah umrlo še 25 bolnikov, od začetka epidemije pa skupaj 30.686. Na oddelkih za intenzivno nego so sprejeli še 22 bolnikov, skupno jih je zdaj 446. V Franciji so v preteklih sedmih dneh opravili več kot milijon testov za novi koronavirus, s čimer vlada izpolnjuje svoj cilj. Pristojni ob tem opozarjajo, da se virus še naprej širi po vsej državi.

Okužen tudi Berlusconi

Iz Italije sporočajo, da je bil tudi nekdanji premier in medijski mogotec Silvio Berlusconi pozitiven za novi koronavirus. Berlusconi, ki bo konec septembra dopolnil 84 let, je bil pozitiven na dveh testih, vendar še naprej dela od doma v Arcoreju blizu Milana, kjer bo preživel tudi načrtovano obdobje karantene.

V delih Škotske bodo zaostrili ukrepe (zgornja fotografija iz Glasgowa je arhivska). Foto: EPA
V delih Škotske bodo zaostrili ukrepe (zgornja fotografija iz Glasgowa je arhivska). Foto: EPA

Na Škotskem omejujejo stike

V delih Škotske so zaradi pandemije koronavirusne bolezni 19 danes poostrili pravila glede stikov. V Glasgowu in na nekaterih drugih območjih na zahodu Škotske se tako prebivalci na svojem domu ne smejo srečevati s člani drugih gospodinjstev. Ukrep bo veljal dva tedna.

"Kaže, da se virus bolj prenaša v stanovanjih in gospodinjstvih kot v restavracijah in barih," je odločitev za poostritev ukrepov utemeljila škotska premierka Nicola Sturgeon. Novi ukrepi veljajo za okoli 800.000 ljudi. Šole in vrtci medtem ostajajo odprti. V Glasgowu so v torek potrdili 66 novih okužb z novim koronavirusom.

"Vem, da bo težko. Tudi sama imam prebivališče v Glasgowu, torej ta pravila veljajo tudi zame," je v sporočilu na družbenem omrežju Twitter poudarila Sturgeonova. Ob tem je izrazila prepričanje, da so tovrstni ukrepi nujni, da bi se izognili še strožjim omejitvam.

Združeno kraljestvo je najhuje prizadeta evropska država v pandemiji. Za covidom-19 je do zdaj umrlo več kot 41.500 ljudi. V državi so zaradi naraščanja števila okužb marca uvedli stroge omejitve gibanja, po rahljanju ukrepov pa se o ponovni uvedbi ukrepov odločajo na lokalni ali regionalni ravni.