Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Po izstopu iz IWC-ja leta 2019 je Japonska znova dovolila komercialni kitolov v svojih ozemeljskih vodah in izključnih ekonomskih conah. Kot je sporočil tiskovni predstavnik japonske vlade Jošimasa Hajaši, bodo oblasti še naprej spodbujale kitolov in hkrati sprejemale ustrezne diplomatske korake.

"Kiti so pomemben vir prehrane in treba jih je trajnostno uporabljati na podlagi znanstvenih dokazov," je dejal Hajaši na novinarski konferenci in poudaril pomembnost dediščine tradicionalne prehranjevalne kulture na Japonskem.

Japonska je po podatkih agencije za ribištvo, ki trenutno omejuje kitolov na tri relativno majhne vrste, lani skupno ulovila 294 ščukastih kitov, Brydovih kitov in borealnih kitov.

Uporaba kitov v prehrani je na Japonskem dosegla vrhunec v 60. letih prejšnjega stoletja, a se nato ni razširila, saj je postalo drugo meso lažje dostopno.

Japonska je bila deležna kritik okoljevarstvenih skupin, ker je leta 1987 začela t. i. znanstvenoraziskovalni kitolov po uredbi IWC-ja, ki je prepovedoval komercialni lov na kite.