Slovaški premier Robert Fico. Foto: Reuters
Slovaški premier Robert Fico. Foto: Reuters

Reformo je podprlo 78 poslank in poslancev vladajoče koalicije, medtem ko je opozicija glasovanje bojkotirala. Parlamentarna obravnava predloga je potekala po skrajšanem postopku, kar sta predsednica Zuzana Čaputova in opozicija prav tako kritizirali.

Pravosodne spremembe, zaradi katerih so na Slovaškem v zadnjih tednih potekali protivladni protesti, med drugim predvidevajo milejše kazni za korupcijo in gospodarska kazniva dejanja, številni pa so ogorčeni tudi nad napovedanim skrajšanjem zastaralnega roka z 20 na 10 let za nekatera kazniva dejanja, vključno s posilstvom.

Sporna je tudi ukinitev specializiranega tožilstva, pristojnega za organizirani kriminal in politična kazniva dejanja, vključno s korupcijo. Nasprotniki reforme vladi očitajo, da želi z ukinitvijo tožilstva prikriti primere korupcije na visoki ravni iz obdobja prejšnjih vlad pod vodstvom Fica. Premier in vladna koalicija se branita z argumentom, da je tožilstvo preveč spolitizirano.

"Sprejetje spremembe kazenskega zakonika je slaba novica za Slovaško in vse njene državljane," je v odzivu na potrditev reforme dejala Čaputova. Ob tem je poudarila nesprejemljivost uvajanja tako resnih sprememb brez ustreznega zakonodajnega postopka.

"Preučila bom vse možnosti, (...) da bi preprečila uveljavitev tega zakona," je še napovedala predsednica, ki je že decembra obsodila načrtovano ukinitev specializiranega tožilstva in napovedala, da bo na zakon vložila veto. Predsedničin veto je sicer mogoče odpraviti z navadno parlamentarno večino.

Prejšnji teden so v Bratislavi potekali največji protivladni protesti, odkar je Ficova vlada konec oktobra nastopila mandat. Tudi v četrtek se je pred poslopjem parlamenta zbralo več tisoč ljudi in izražalo nasprotovanje reformi, do katere so prav tako kritični v Bruslju.