Bidnova napoved o novi preiskavi je še zaostrila odnose med državama. Foto: AP
Bidnova napoved o novi preiskavi je še zaostrila odnose med državama. Foto: AP

V sredo je Biden ameriškim obveščevalnim agencijam naročil, naj podvojijo napore pri preiskavi izvora pandemije, vključno z možnostjo, da je novi koronavirus nenadzorovano ušel iz kitajskega laboratorija. Sodelovanje je naročil tudi ameriškim laboratorijem in Kitajsko pozval, naj sodeluje z mednarodnimi preiskavami. Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je že v torek dejala, da ZDA podpirajo preiskavo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) na Kitajskem, vendar mora Kitajska dovoliti celovit dostop.

Že pred tem je nekdanji predsednik ZDA Donald Trump promoviral teorijo, da je virus nastal v kitajskem laboratoriju in ne po naravni poti skozi stik človeka z okuženo živaljo.

Institut za virologijo v Vuhanu. Foto: EPA
Institut za virologijo v Vuhanu. Foto: EPA

Kitajska: ZDA ni mar za resnico

Kitajska je v odzivu na Bidnove besede zanikala potrebo po novi preiskavi izvora. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Žao Lidžjan je ob tem dejal, da so ameriški "motivi in nameni jasni". "Temačna zgodovina ameriške obveščevalne skupnosti je svetu že dolgo znana," je še dejal Žao. S tem je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP mislil na ameriške neutemeljene obtožbe o orožju za množično uničevanje, s katerimi so upravičili invazijo na Irak.

Dodal je, da ZDA "ni mar za dejstva in resnico in da nimajo nikakršnega interesa za resno študijo o izvoru virusa, ki bi bila utemeljena na znanosti". "Njihov cilj je izkoriščanje pandemije za stigmatizacijo, politične manipulacije in spreobračanje iskanja krivca. So nespoštljivi do znanosti, neodgovorni do življenj ljudi in neproduktivni pri skupnih naporih za omejitev virusa," je dodal po poročanju BBC-ja.

WHO: Potrebne so nadaljnje študije

Peking je že večkrat odločno zavrnil vsakršno povezavo med covidom-19 in laboratorijem za raziskovanje virusov, ki ima sedež v mestu Vuhan. Prav v Vuhanu so konec leta 2019 odkrili prve primere okužbe z novim virusom, a tamkajšnji raziskovalci so prepričani, da je virus izbruhnil na živalski tržnici v mestu in da je preskočil z živali na ljudi.

Oglasili so se tudi predstavniki WHO-ja, ki so se strinjali, da so potrebne nadaljnje študije, glede prvih opaženih primerov, območij raziskovanja, morebitne vloge t. i. mokrih tržnic, prenosa okužbe prek prehranjevalne verige in tudi domneve o nesreči v laboratoriju.