Želijo si povezovanja sladolednih kulinaričnih obrti in drugih lokalnih dobrot po vsem svetu. Foto: AP
Želijo si povezovanja sladolednih kulinaričnih obrti in drugih lokalnih dobrot po vsem svetu. Foto: AP

Projekt Evropska sladoledna cesta (GELATOn the ROAD) je med drugim namenjen promociji in ohranjanju lokalne kulturne dediščine in identitete. Združuje 12 evropskih držav, poleg Slovenije še Italijo, Belgijo, Grčijo, Nemčijo, Luksemburg, Srbijo, Hrvaško, Avstrijo, Španijo, Poljsko in Bolgarijo, iz katerih prihaja 14 partnerskih organizacij. Vodilni partner projekta je italijanska organizacija Longarone Fiere Dolomiti.

S cesto si na Regijski razvojni agenciji (RRA) Rod iz Ajdovščine želijo povezovanja sladolednih kulinaričnih obrti in drugih lokalnih dobrot po vsem svetu, med njimi bo namreč tudi Vipavska dolina. "Mednarodno partnerstvo nam bo omogočilo nadgraditi naše dejavnosti znotraj kulinaričnega meseca Okusi Vipavske, ki ga organiziramo zadnjih šest let skupaj s kuharskimi mojstri in proizvajalci sladoleda, in jih poneslo na novo raven," je za STA povedala direktorica RRA Rod Brigita Habjan Štolfa.

Dodala je, da je glavni namen proizvajalce sladoleda, ki že sodelujejo in še bodo sodelovali v kulinaričnem mesecu Okusi Vipavske, vključiti v prvo sladoledno cesto, ki je hkrati tudi prva z živilskopredelovalno vsebino.

Vrednost celotnega projekta je nekaj manj kot tri milijone evrov

V okviru projekta je vsak izmed partnerjev dolžan predlagati eno lokalno sestavino, iz katere bodo nato proizvajalci obrtniškega sladoleda nato izdelali obrtniški sladoled. Po besedah vodje slovenskega dela projekta Patricije Štor je tako v okviru celotnega partnerstva predvidenih 65 novih okusov, s katerimi bodo ti proizvajalci sladoleda tekmovali tudi na srečanjih. "Mi smo tak festival sladoleda vključili v kulinarični festival Okusi Vipavske," je še dodala za STA.

Pripravili bodo tudi knjižico z vsemi predstavitvami sodelujočih partnerjev in proizvajalcev sladoleda, ki bo ljubiteljem te slaščice služila tudi za zbiranje žigov na Evropski sladoledni poti. Vrednost celotnega projekta je nekaj manj kot tri milijone evrov, sofinancirala pa ga bo Evropska komisija.