Putin je dejal, da na začetku tedna napovedane vojaške vaje Rusije s taktičnim jedrskim orožjem niso nič nenavadnega. Foto: Reuters
Putin je dejal, da na začetku tedna napovedane vojaške vaje Rusije s taktičnim jedrskim orožjem niso nič nenavadnega. Foto: Reuters

Več kot dve leti od začetka vojne v Ukrajini, kjer ruske sile v zadnjih mesecih prevzemajo pobudo na bojišču proti ukrajinskim silam, ki jih podpirajo zahodne države, je Putin obtožil "arogantne" zahodne sile, da so pozabile na odločilno vlogo Sovjetske zveze pri porazu nacistične Nemčije in da podžigajo konflikte po svetu.

"Vemo, do česa vodijo pretirane ambicije. Rusija bo naredila vse, da prepreči svetovni spopad," je dejal Putin na Rdečem trgu, potem ko je obrambni minister Sergej Šojgu pregledal čete, ki so bile postrojene v redkem majskem snežnem metežu.

"A hkrati ne bomo dovolili, da bi nas kdo ogrožal. Naše strateške sile so vedno v stanju bojne pripravljenosti," je opozoril Putin, ki je leta 2022 poslal rusko vojsko v Ukrajino. Putin, ki je pred dvema dnevoma prisegel za svoj peti mandat, obravnava vojno kot del boja z Zahodom, ki je po njegovem mnenju ponižal Rusijo po padcu Berlinskega zidu leta 1989 s poseganjem v interesno območje Moskve.

Ukrajina in Zahod po drugi strani trdita, da se Putin ukvarja z grabežem ozemlja v imperialnem slogu.

Sovjetska zveza je v drugi svetovni vojni izgubila 27 milijonov ljudi, vključno z mnogimi milijoni v Ukrajini, vendar je na koncu dosegla prevlado na bojišču in potisnila nacistične sile nazaj v Berlin, kjer je Hitler konec aprila leta 1945 naredil samomor, pripadniki Rdeče armade pa so 2. maja nad Reichstagom razobesili sovjetski prapor zmage.

Glavna atrakcija so bile medcelinske balistične rakete jars. Foto: Reuters
Glavna atrakcija so bile medcelinske balistične rakete jars. Foto: Reuters

Putin zahod obtožil pozabljivosti

"Na Zahodu bi radi pozabili lekcije iz druge svetovne vojne," je dejal Putin in poudaril, da Rusija spoštuje vse zaveznike, ki so sodelovali pri porazu nacistične Nemčije, pri čemer je omenil tudi boj Kitajcev proti japonskemu militarizmu.

"A spomnimo se, da se je usoda človeštva odločala v velikih bitkah pri Moskvi in Leningradu, Rževu, Stalingradu, Kursku in Harkovu, pri Minsku, Smolensku in Kijevu, v težkih, krvavih bitkah od Murmanska do Kavkaza in Krima," je ruski predsednik naštel prizorišča velikih bitk sovjetske rdeče armade z nacistično vojsko.

Brezpogojna predaja nacistične Nemčije je veljala od 23. ure 8. maja 1945, ta dan pa so Francija, Velika Britanija in ZDA označile kot "dan zmage v Evropi". V Moskvi je bil takrat že 9. maj, ki je za Sovjetsko zvezo postal "dan zmage" v veliki domovinski vojni, kot Rusija imenuje vojno med letoma 1941 in 1945.

Vojaška parada je bila letos močno okrnjena in po Rdečem trgu se je zapeljal le en tank T-34, a so Rusi po drugi strani na ogled pripeljali medcelinsko strateško raketo jars, ki po navedbah Moskve lahko zadene tarče kjer koli na svetu.

Na slovesnosti ni bilo nobenega od zahodnih voditeljev, so pa bili prisotni voditelji Belorusije, Kazahstana, Kirgizije, Tadžikistana, Turkmenistana, Uzbekistana, Kube, Laosa in Gvineje Bissau.

Zelenski primerjal upor proti nacizmu z obrambo pred rusko agresijo

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob obletnici konca 2. svetovne vojne v Evropi primerjal obrambo njegove države pred rusko agresijo z ukrajinskimi prizadevanji za poraz nacistične Nemčije, pri čemer je opozoril, da bi se lahko zgodovina ponovila v prid Ukrajine.

"Pred osemdesetimi leti so se milijoni Ukrajincev borili, da bi za vedno premagali nacizem. Toda danes se Ukrajinci znova upirajo zlu, ki se je ponovno rodilo, se je vrnilo in nas želi znova uničiti," je dejal v video sporočilu, posnetem v sredo med njegovim obiskom v kraju Jahidne v severni ukrajinski regiji Černigiv, prizorišču domnevnega ruskega vojnega zločina pred dvema letoma.

Marca 2022 so ruske sile v Jahidnu več kot 350 vaščanov, vključno z 80 otroki, za več tednov zaprle v klet šole. Po besedah Zelenskega je v času zaprtja umrlo deset ljudi, še 17 ljudi pa je bilo ubitih.

Ukrajinska vojska je Jahidne osvobodila konec marca, je še dejal predsednik, ki v tem vidi znak, da se lahko zgodovina ponovi, tako kot v zmagi nad nacisti.

Ti dogodki po besedah Zelenskega tudi kažejo, kakšna je Rusija pod njenim predsednikom Vladimirjem Putinom. "Če to ni nacizem, kaj je?" se je vprašal Zelenski v čustvenem govoru.