Na današnjem odprtju v Knjižnici Otona Župančiča bosta o namenu in dogodkih projekta Svet med nami spregovorila direktorica Mestne knjižnice Ljubljana Teja Zorko in veleposlanik Brazilije v Sloveniji Eduardo Prisco Paraiso Ramos. Sledil bo pogovor veleposlanika z docentko za portugalski jezik na ljubljanski Filozofski fakulteti Blažko Müller o brazilski kulturi, zgodovini, mentaliteti in vlogi ter položaju Brazilije v sodobnem svetu.

Teden brazilske kulture bo med drugim ponudil pogovor o knjigi Pedagogika zatiranih Paula Freira. Knjiga brazilskega humanista, pisatelja, filozofa, pesnika in legende pedagogike 20. stoletja je v slovenskem prevodu izšla pri založbi Krtina.

Predstavili bodo še roman novinarja in enega najpomembnejših sodobnih brazilskih pisateljev Bernarda Carvalha z naslovom Devet noči. Z romanom, ki je dobil ugledno nagrado portugalskega Telecoma za književnost, je prodrl prek brazilskih meja, svoj pisateljski sloves pa utrdil z romanom Mongolija, za katerega je prejel osrednjo brazilsko literarno nagrado jabuti.

Skupina Capoeira Tribo Unida bo predstavila avtorsko trijezično knjigo o capoeiri z naslovom Capoeira: igra brez konca ter capoeiro v splošnem. Capoeira je ples, igra, borilna veščina, tradicija in način življenja ter pri Unescu zaščitena kot kulturna dediščina, piše v programu prireditev Tedna brazilske kulture.

Projekcija filma Sol zemlje brazilskega fotografa Sebastiaa Salgada je napovedana za 19. in 20. marec. Gre za dokumentarno biografijo, portret Salgada, ki je zadnjih 40 let potoval po različnih celinah in skozi objektiv med drugi opazoval lakoto ter humanitarno katastrofo v Etiopiji, genocid v Ruandi, strahote balkanskih vojn, goreča naftna polja v Kuvajtu, življenje izoliranih ljudstev v Amazonskem pragozdu in grozljive razmere v rudnikih zlata v Serra Peladi.
O Salgadu bo imel predavanje slovenski fotograf, publicist, potapljač in urednik fotografije pri National Geographic Slovenija Arne Hodalič.

Fotograf Simon Plestenjak bo predaval o indijanskem ljudstvu Yawanawa, ki živi na skrajnem zahodu Brazilije. V sklopu projekta Yawanawi sta ga zanimala predvsem zaščitniški in spoštljiv odnos staroselcev do okolja, ki mu nudi zavetje in preživetje, ter njihova pristna povezanost z naravo.

Na programu je tudi pogovor o Braziliji s publicistko in nekdanjo veleposlanico Slovenije v Braziliji Mileno Šmit.

V glasbenem delu bo nastopila zasedba Bossanoga. Metka Bahlen Okoli in Matjaž Krivec spretno mešata brezčasne klasike bossa nove s slovenskimi interpretacijami brazilskih uspešnic.

Skupina Bossa de Novo pa bo na Tednu brazilske kulture nastopila v minimalni zasedbi kitara/glas, značilni za izvorno brazilsko bossa novo. Kitarist Aljoša Kosor in pevec Primož Vitez bosta odigrala ključne skladbe ključnih avtorjev, pa tudi nekatere manj znane in dodala slovenske prepesnitve in nekaj novih pesmi, ki so bile izbrane poleti 2023 posebej za festivalski koncert z brazilskim pianistom in skladateljem Cesarjem Camargom Marianom.

Teden brazilske kulture se bo sklenil 22. marca.